Porady różneRodzina i wychowanie

10 sposobów na długi udany związek, czyli jak przetrwać razem

Parę dni temu świętowaliśmy z Mężem swoją 20-stą rocznicę ślubu. Jednak nasz związek trwa nieustannie od ponad 23 lat. Spotkałam GO jako nastolatka i tak już pozostało. Jaki jest nasz sekret? Zaraz postaram się Wam to bliżej wyjaśnić.

Oczywiście na początku chcę zaznaczyć, że nasz związek nie był, nie jest i nie będzie pozbawiony „trudniejszych” okresów. Jak wszyscy przeżywamy zarówno wzloty, jak i upadki, jednak trwamy razem, bo nam zależy. I to jest klucz do szczęścia.

Oto nasze sposoby na długi udany związek:

1. Miłość – (nie mylić z chwilowym zauroczeniem, czy z zakochaniem), czyli prawdziwe uczucie, którym obdarzamy drugiego człowieka; wiara w to, że nam się uda, że jesteśmy z kimś bo sami tak chcemy, bo kochamy i czujemy się kochani. Nawet jeżeli zdarzą się potknięcia ( a zdarzają się, nie ma co się łudzić), to wiemy, że zależy nam nawzajem na sobie i chcemy zrobić wszystko, aby nadal być razem

2. Oddanie – może brzmi głupio i dość drastycznie, ale w związku generalnie przestajemy myśleć jako „JA”, a zaczynamy myśleć jako „MY”. Nie chodzi tu oczywiście o to, aby nie myśleć w ogóle o sobie, o swoich oczekiwaniach, potrzebach, ale żeby na pierwszym miejscu stawiać NASZE dobro, nasze oczekiwania, nasze potrzeby, nasze plany, itp.

3. Szczere rozmowy – tego w związku bardzo często brakuje i jest to niestety główna przyczyna rozstań. Rozmowy są potrzebne, bo wyjaśniają wszelkie niejasności, obawy, niedomówienia… Bez tego związek nigdy się nie uda. Jednak bardzo często o tym zapominamy i wolimy „dla świętego spokoju” coś przemilczeć. Sama często tak mam, ale to zawsze kończy się źle!

4. Wspólne zainteresowania – w związku musi być coś, co łączy. Trzeba koniecznie to znaleźć lub wypracować. My z Mężem szukaliśmy wspólnych pasji przez całe lata. Oczywiście jeśli w związku pojawiają się dzieci, to jest już coś co łączy, ale dzieci to nie wszystko. Szukajcie rzeczy, które Wam obu sprawiają frajdę i przyjemność. U nas jest ich sporo, m.in. wspólne podróże, chodzenie po górach, gotowanie, oglądanie filmów, teatr.

5. Prywatna przestrzeń dla każdego z osobna – oprócz wspólnych pasji koniecznie trzeba mieć też swoją własną przestrzeń, hobby. Nie da się bowiem non stop być razem. Czasami potrzebujemy być sami, odpocząć od drugiej osoby, oddalić się choć na moment. Powinno uszanować taką potrzebę i pozwolić na to partnerowi. Jeżeli mąż lubi jeździć na ryby, niech to robi od czasu do czasu, jeśli my kochamy szydełkować, też mamy prawo czasami zamknąć się w pokoju, czy pójść na jakieś warsztaty i poświęcić się swojej pasji.

6. Kompromisy – to w związku zawsze jest najtrudniejsze, gdyż każdy chciałby, aby to jego racja była na wierzchu – to normalne. Jednak czasami warto jest trochę ustąpić, żeby wspólne dobro zwyciężyło. Czasami kompromis nie oznacza całkowitego zrezygnowania z własnych oczekiwań, tylko polega na wypracowaniu takiego rozwiązania, które zadowoli obojga partnerów, np. gdy planując wakacje jedno chce jechać w góry, drugie nad wodę – zawsze można wybrać miejsce w górach nad jeziorem lub nad morzem/oceanem blisko gór 🙂

7. Wspólne cele – wspólne cele, to nie to samo, co wspólne zainteresowania. Warto określić co wspólnie chcemy osiągnąć. Wówczas łatwiej do tego dążyć. Wspólny cel zawsze zbliża ludzi!

8. Planowanie – łączy się ściśle z poprzednim punktem. Poprzez wspólne planowanie unikamy nieporozumień, kłótni, niejasności, ponieważ każdy w związku wie do czego dąży i co ma robić. Nawet jeśli jakieś działanie wydaje nam się bez sensu, frustrujące, niepotrzebne i nudne – znając cel i wiedząc, że jest ono niezbędne do jego uzyskania– łatwiej nam jest je wykonać.

9. Wspieranie się nawzajem – to też jest niezwykle ważne w związku. Jeśli jedna osoba nie ma wsparcia u drugiej, to taki związek na pewno nie przetrwa. Wspierać można słowem lub/i czynem (działaniem). Przy takiej postawie łatwiej się funkcjonuje i osiąga cele, nawet takie, które są trudne i prawie niemożliwe do uzyskania.

10. Wzajemny szacunek – ten punkt właściwie powinien być na samym początku. Jest on w związku najważniejszy. Celowo postawiłam go jednak na końcu, gdyż prawdopodobnie zostanie najbardziej zapamiętany. Pamiętajmy! W dobrym związku trzeba siebie nawzajem szanować, bez względu na okoliczności!

Oczywiście takich sposobów na udany związek można by wymienić znacznie więcej, ale te uważam za najważniejsze. Zawsze, gdy u nas był w małżeństwie kryzys, któryś z tych punktów był zachwiany. Warto więc mieć świadomość o co walczyć i o co zabiegać, by cieszyć się sobą przez długie lata :). Czasami wypracowanie tego zajmuje całe lata. Nie zrażajcie się więc, że na początku jest trudno. Kiedy pierwsza fascynacja drugą osobą mija (a mija zawsze, czy tego chcecie, czy nie), pozostaje nam szara codzienność i wtedy zaczynają się „schody”. To najlepszy czas, aby zastanowić się nad sobą, nad wspólnym życiem, wzajemnych oczekiwaniach i przegadać to przy dobrym winie :). Powodzenia i wytrwałości!