Inne miejscana łono przyrodyPoznań i okoliceWycieczki, podróże z psem

Arboretum w Kórniku – w poszukiwaniu wiosny

Obecnie tyle się dzieje: wojna w Ukrainie trwa, a my martwimy się o ludzi uciekających prze terrorem, pomagamy im jak możemy, ale wciąż mamy wrażenie, że robimy za mało. Bardzo nas to męczy i frustruje. Dlatego czasami trzeba zadbać o spokój i ukojenie. Jak to zrobić? Najlepiej w plenerze! Dlatego dziś zabieramy Was do Arboretum w Kórniku na spacer w poszukiwaniu wiosny 🙂

Do Arboretum w Kórniku warto wybrać się zawsze, ale są okresy, w których jest tam szczególnie wyjątkowo. I tak:

– w marcu– można podziwiać łany kwitnącej śnieżycy wiosennej i rannika zimowego

– w kwietniu i maju – kwitną magnolie

– w maju – kwitną różaneczniki i azalie – w tym okresie byliśmy tu parę lat temu:

– od lipca do września – kwitną hortensje

– jesienią przebarwiają się liście na drzewach – co daje przepiękny spektakl barw

Arboretum w Kórniku czynne jest przez cały rok:

Maj-czerwiec:  w godz.10-19

Kwiecień, Lipiec-wrzesień: w godz. 10-18

Październik: w godz. 10-17

Listopad-marzec: w godz. 10-16

Wejście do Arboretum jest płatne: bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 7 zł, rodzinny – 25 zł

Do Arboretum można wchodzić z psem na smyczy! 🙂

W Arboretum jest mnóstwo alejek, którymi można dowolnie spacerować. Na terenie parku rozlokowano przeróżne ciekawe zakątki i zakamarki: m.in. polanę edukacyjną z mnóstwem tablic informacyjnych, plac zabaw dla dzieci, komnaty cisowe, leśny zakątek z wystawą prac fot. Mariusza Sieka i inne.

Przechadzając się pomiędzy wspaniałymi okazami drzew i krzewów, warto przystanąć raz po raz i zapoznać się z opisami danego gatunku. Przy wielu roślinach postawiono bowiem tabliczki informacyjne i opisowe. Można też skorzystać z aplikacji „Arboretum Kórnickie” i posłuchać autoprzewodnika (w dwóch wersjach: dla dorosłych i dla dzieci).

Osoby, które lubią zabawy i zagadki, na terenie Arboretum w Kórniku mogą zrobić Quest – należy pobrać w kasie bezpłatną ulotkę za mapą zagadek.

Arboretum w Kórniku powstało w 1826 roku. Założycielem był Tytus Działyński. Obecnie jest to część Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. W parku znajduje się  bogata kolekcja drzew i krzewów (również tych rzadko spotykanych), która obejmuje około 300 gatunków i odmian. Park zmienia się w zależności od pogody i pory roku.

Teraz, wczesną wiosną warto tu przyjechać, by zobaczyć kwitnące ranniki zimowe oraz śnieżyce wiosenne, a także krokusy i wrzośce. Na drzewach magnolii (które są tutaj bardzo okazałe) widać już pączki kwiatów.

Mnie szczególnie zauroczyły Komnaty Cisowe, znajdujące się tuż obok ogrodowego pawilonu. To taka ścieżka biegnąca wśród ogromnych cisów. Na ich konarach rozwieszono poezję Wisławy Szymborskiej. Bardzo urokliwe, a za zarazem klimatyczne miejsce 🙂

Bardzo polecam!