Cała PolskaCity breakWycieczki, podróże z psem

Bogatynia – ciekawe miejsca i atrakcje

Bogatynia to miasto, które położone jest na samym południowo-zachodnim krańcu Polski na tzw. Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim, w polskiej części Łużyc Górnych. Przez Bogatynię przepływa uroczy potok Miedzianka, a na jej obszarze administracyjnym znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.

Bogatynia sama w sobie nie jest specjalnie popularnym miejscem podróżniczym. Nie ma tu mocno rozwiniętej infrastruktury turystycznej, a tym samym nie ma zbyt wielu ofert noclegowych, gastronomicznych i rozrywkowych. Jednak są w Bogatyni takie „perełki”, dla których warto przyjechać.

Wyjątkowe domy przysłupowe

Bardzo charakterystyczne dla tego regionu są domy przysłupowo-zrębowe, zwane również domami łużyckimi, które łączą w sobie dwa rodzaje budownictwa ludowego: słowiański styl belek i mur pruski. Podstawowym ich elementem jest tzw. przysłup, stąd też wywodzi się ich nazwa.

W większości są to domy piętrowe, gdzie na parterze znajdowały się niegdyś warsztaty tkackie. Często posiadają elementy zdobnicze: portale drzwiowe, dekorowane słupy, czy też opaski okienne. Domy w gminie Bogatynia pochodzą z XVII-XIX w i są swoistą osobliwością na terenie Polski.

W sierpniu 2010 roku Bogatynię nawiedziła powódź, w czasie której ucierpiało 277 zabytkowych domów. Aż 11 zostało całkowicie zniszczonych, a 36 częściowo naruszonych. To bardzo duża strata dla całego regionu.

Na szczęście niektóre domy udało się uratować, odrestaurować lub odnowić. A w kilku z nich urządzono klimatyczne pensjonaty.

I my właśnie mieliśmy przyjemność nocować w jednym z takich XVII wiecznych domów. To było niesamowite i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.

Pensjonat „Pokoje gościnne u Eweliny” mieści się w bardzo urokliwym zakątku Bogatyni, tuż przy potoku Miedzianka. To nie jedyny taki budynek w tej dzielnicy. W okolicy jest ich znacznie więcej. Niektóre przepięknie odnowione, inne wymagające remontów, jednak nadal tworzące przepiękny klimat.

Sam pensjonat zrobił na nas ogromne wrażenie. Urocze wnętrza podkreślające charakter zabytkowego domu, gustownie urządzone bardzo wygodne pokoje z łazienkami, cudowne małe okienka i przemili właściciele, życzliwi i pomocni.

Dzięki Pani Ewelinie poznaliśmy historię domu, jak i samego miasta. Pani Ewelina zabrała nas także na spacer z pieskami nad bogatyński zalew, który kiedyś był ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców miasta. Bez niej zapewne byśmy nigdy tam nie trafili, a to takie fajne miejsce…

Zalew w Bogatyni

Bogatyński zalew utworzono w 1972 roku wykorzystując naturalne obniżenie terenu tej okolicy. Niegdyś mieściły się tu tereny rekreacyjne, alejki, amfiteatr, fontanny… Dziś obszar zalewu nie jest zagospodarowany, a wręcz nawet nieco dziki.

Gdzie nie gdzie można zauważyć dowody dawnej świetności, niestety bardzo zniszczone. Podobno są plany na ponowne zagospodarowanie tego terenu, a tymczasem można rozkoszować się tu naturalną dzikością krajobrazu, który również w takiej formie ma swój  urok.

Trójstyk granic – czyli polsko-czesko-niemiecka granica

Bogatynia leży niedaleko styku trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Będąc w okolicy nie można pominąć tego punktu. Granica polsko-czesko-niemiecka znajduje się na ujściu rzeki Nysy Łużyckiej i potoku Lubota. Najbliższe miasta to Hrádek nad Nysą, Zittau, no i oczywiście Bogatynia.

Na trójstyku istnieje możliwość swobodnego przejścia do Czech przez mały drewniany mostek na potoku Lubota. Na stronę Niemiecką już w tej chwili przejścia nie ma, choć kiedyś stał tu tzw. Most Niebiański. Niestety przez jego zły stan techniczny został rozebrany. Obecnie trzy sąsiadujące miasta dążą do wybudowania nowego okrągłego mostu ponad strumieniami.

Po czeskiej stronie Trójstyku umieszczono trzystronny granitowy obelisk. Tutaj znajduje się również mała drewniana dzwonnica. Pociągając za sznurek można nawet zadzwonić dzwonkiem 😉

Na trójtysku znajdują się także trzy flagi państw oraz flaga Unii Europejskiej.

To bardzo ciekawe i urokliwe miejsce. Świetne na krótki wypad lub wycieczkę rowerową. Po stronie czeskiej znaleźć można fajne ścieżki rowerowe, więc tym bardziej polecam ten rodzaj zwiedzania okolicy.

Taras widokowy „odkrywka”

Innym ciekawym miejscem w Bogatynii jest taras widokowy „Odkrywka”. Taras zbudowano w ramach projektu „Ścieżki rowerowe w Heřmanicach, Dětřichovie i w Bogatyni, punkt widokowy w Heřmanicach” i roztacza się z niego widok na panoramę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.

Pomysły na wycieczki zagraniczne

Jeśli będziecie w Bogatyni, koniecznie wybierzcie się na jednodniowe wycieczki do Niemiec i Czech. W odległości dosłownie 20-30 min drogi samochodem jest wiele interesujących atrakcji zarówno do zwiedzania jak i do chodzenia po szlakach.

Jedną z takich polecanych przez nas miejsc na pewno jest Kurort Oybin (Niemcy) z ruinami zamku i klasztoru na skale oraz pobliskie Kielichy Skalne. Zobacz tu:zdzieckiemdo.pl/oybin-niemcy-przepiekne-miejsce-do-zwiedzania/

Po stronie czeskiej polecam Zamek Frydlant, wieżę widokową w Hermanicach oraz Żywy Skansen w Jinrichovicach, więcej na temat tych atrakcji znajdziecie tu: zdzieckiemdo.pl/wieza-widokowa-hermanice-i-zywy-skansen-jindrichovice-czechy/