Moje dziecko nie poznało ani smoczka ani butelki

smoczekBez smoczka, bez butelki… Czy to możliwe? Czy tak się da? Okazuje się, że tak. Przynajmniej w przypadku mojego dziecka. I tak do końca nie była to moja decyzja, lecz jego. Ja tylko uszanowałam to i pozwoliłam mu na wybór i na siłę nie pchałam mu niczego do buzi, tylko dlatego, żeby się uspokoił lub aby „było prościej”.

No może trochę przesadziłam z tym „nie poznało”, bo miał parę razy w buzi, zarówno smoczek, jak i butelkę. Smoczek odrzucił od razu. Zresztą nie tylko on. Cała trójka moich dzieci wychowała się bez smoczka. I to wcale nie dlatego, że ja im go nie chciałam dać. Sami go odrzucili, tak jak organizm odrzuca „ciało obce”. I szczerze mówiąc bardzo się z tego cieszyłam.

I wbrew pozorom lub opowieściom niektórych, że dzieci „bezsmoczkowe” zaczynają ssać kciuki, rogi kocyka, czy pieluszki lub mają inne nawyki, moje dzieci tego nie robiły. Potrzebę ssania zaspokajała im po prostu moja pierś. Dzięki temu ominęło mnie dość uciążliwe „odstawianie” dziecka od smoczka.

Grześ, mój najmłodszy syn, za butelką również nie przepadał. Niestety, gdy miał 6 miesięcy musiałam wrócić do pracy i wiązało się to z częściowym przejściem na butelkę (odciągałam swój pokarm i mąż lub babcia podawali mu w butelce). Nie był z tego zadowolony i nie bardzo chciał pić. Na szczęście po kilku miesiącach podjęliśmy z mężem decyzję, że jednak zostanę w domu i będę opiekować się synkiem korzystając z przywileju urlopu wychowawczego. Butelka stała się niepotrzebna i została wyeliminowana z użycia. Gdy Grześ był nieco starszy, owszem dostawał butelkę, jednak zakończoną „dziubkiem”, a nie smoczkiem, a także korzystał z kubeczka-niekapka. Potem przeszedł na bidon z rurką i zwykły kubeczek. Etap butelkowy był zatem bardzo przejściowy i trwał króciutko.

Dzięki temu, że nie korzystaliśmy ani ze smoczka, ani z butelki, uniknęliśmy wielu problemów związanych z zębami i jamą ustną. Ząbki są proste i zdrowe, a zgryz prawidłowy. Dziecko nie uzależniło się od smoczka i potrafiło dość szybko pić z kubeczka. Same plusy! 🙂

3 myśli na temat “Moje dziecko nie poznało ani smoczka ani butelki

 • 22 października, 2014 o 23:25
  Permalink

  a jakich kubków niekapków używaliście, bo my obecnie w używaniu pierś, czasem butla, ale myślę nad zakupem jakiegoś kubasa, co by sukcesywnie zacząć odstawiać butlę… może z avent, bo całkiem dobre opinie zbiera i ma miękki ustnik, myślę, że na początek, mógłby podpasować, a u was jakie modele kubków były w użytkowaniu?

  Odpowiedz
 • 23 października, 2014 o 09:22
  Permalink

  Tak, na początku był avent, a potem (tak od 8-9 miesiąca) dość długo kubek mothercare

  Odpowiedz
 • 8 grudnia, 2014 o 20:57
  Permalink

  Gosia – to prawie tak samo jak Piotrus. Bez butelki i bez smoczka – po prostu ich nie chce… Choc ma ponad 7 miesiecy, to kiedy chce mu podac cos do picia przy obiadku, daje mu po prostu w plastikowym zwyklym kubeczku. Butelki nie chce, kubek niekapek to dla mlodego najlepsza zabawka do masazu dziasel. Ze zwyklego kubka wypije. Co prawda jest potem caly mokry

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.