Dziecko w taksówce. Podejście drugie

taxiCzy dziecko w taksówce jest bezpieczne? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Chcę poruszyć problem przewozu małych dzieci w taksówkach. Z tego co się zorientowałam, podobna sytuacja jest we wszystkich miastach naszego kraju. Ja skupię się dziś na moim mieście Poznaniu.

Na początek przypomnę przepisy obowiązujące w Polsce już od dziesięciu lat nakazujące przewożenie dzieci w samochodzie wyłącznie w specjalnym foteliku ochronnym.

Prawo stanowi, że:

1. Na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego dziecko w wieku do lat 12 może być przewożone jedynie w specjalnym foteliku ochronnym (art. 45 ust. 2 pkt. 5 u.p.o.r.d.)
2. Na pozostałych siedzeniach dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci (siedzisko, podwyższenie), odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. (art. 39 ust. 3 u.p.o.r.d.). Z powyższego wynika, że dziecko w wieku do lat 12 przekraczające 150 cm wzrostu może być przewożone bez wymaganego fotelika lub siedziska. Jednocześnie dziecko w wieku powyżej 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu nie musi być przewożone w foteliku.

Uwaga! Dnia 15.05.2015 roku weszły w życie zmiany dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. I tak:

• została zniesiona granica wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach, jednocześnie pozostał ogólny wymóg takiego przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu.

• dopuszcza się przewóz dzieci na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika, pod warunkiem, że przewożone dziecko mierzy co najmniej 135 cm i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Ustawodawca precyzuje dodatkowo, że wyjątek ten dotyczy wyłącznie sytuacji, kiedy dziecko nie mieści się w dostępnych fotelikach,

• dopuszcza się  przewóz trzeciego dziecka na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa, gdy dwoje dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Dziecko podróżujące bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata,

Co prawda, są od tego ustępstwa:

3. Stosowanie zasad określonych w pkt. 2 nie dotyczy przewozu dziecka:
• taksówką osobową
• pojazdem pogotowia ratunkowego
• Policji

No właśnie, taksówką… Jednak czy my, rodzice nie mamy prawa do tego, aby przewozić swoje dziecko bezpiecznie? Przecież taksówka jest takim samym pojazdem, który porusza się po tych samych drogach, co zwykły samochód osobowy. Tak samo może być uczestnikiem jakiegoś zdarzenia na drodze, np. stłuczki czy wypadku. Wówczas zdrowie i życie naszej pociechy może być zagrożone.

Uwaga! Absolutnie nie wolno przewozić dzieci na kolanach, ponieważ w przypadku kolizji na auto działają bardzo duże siły i nie będziemy w stanie utrzymać dziecka. Może ono wówczas wypaść z pojazdu przez szybę!

Czasami korzystamy z usług taksówki na całkiem długich trasach, przejeżdżając z jednego końca miasta na drugi. W tym czasie może się zdarzyć wiele. Dlatego też powinnyśmy dmuchać na zimne. Zwłaszcza, gdy warunki pogodowe nie stwarzają idealnych warunków do jazdy.

Obecnie jest czas, kiedy z usług taksówek korzystamy chętniej, niż w innych porach roku. Wiadomo – Sylwester, bale karnawałowe i inne imprezy, na których może nam się zdarzyć wypić „łyk” alkoholu. Pamiętajmy, że alkohol we krwi (w zależności od spożytej jego ilości) może się utrzymywać jeszcze przez kilkanaście godzin – czyli także na drugi dzień. Bezpieczniej zatem jest pojechać po naszą pociechę (odstawioną wcześniej pod dobrą opieką) właśnie taksówką.

Specjalnie dla Was zrobiłam rozeznanie wśród radio taxi w Poznaniu i zapytałam czy istnieje możliwość zamówienia taksówki z fotelikiem dla dziecka. Tematem tym zajmowałam się już wcześniej, w kwietniu br. (Z dzieckiem do taksówki), tym razem chciałam sprawdzić, czy od tego czasu coś się zmieniło.

Zadzwoniłam do 13 firm taksówkowych w Poznaniu. Niestety nie mam dobrych wiadomości. Nadal tylko jedna daje możliwość bezpiecznego przewozu małych dzieci w foteliku. To Multi Taxi Poznań 1-96-66 lub 61 832 22 21. Należy jednak skontaktować się z nimi wcześniej, podać wiek i wagę dziecka, a następnie umówić się na konkretny dzień, godzinę. Jeszcze tylko w Zrzeszeniu Transportu Prywatnego Radio Taxi 1-96-22 uzyskałam informację, że ewentualnie istnieje możliwość przewozu starszego dziecka w „podstawce”, ale nie ma pewności (przy zamawianiu można zapytać o dostępność na daną chwilę). Cała reszta korporacji taksówkowych nie ma takiej opcji.

A przecież nam, świadomym, odpowiedzialnym i rozważnym rodzicom, chodzi tylko (albo aż) o bezpieczeństwo naszego dziecka…

Obejrzyjcie, ku przestrodze:

Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

Dziecko na kolanach w samochodzie

Przewożenie dziecka bez fotelika

Przewożenie dziecka bez fotelika 2

Aktualizacja dn. 13.03.2015: Z tego, co udało mi się ustalić, na dzień dzisiejszy Multi Taxi Poznań 1-96-66 wprowadziło dodatkową opłatę (15 zł) za udostępnienie fotelika dla dziecka.

14 myśli na temat “Dziecko w taksówce. Podejście drugie

 • 7 lipca, 2014 o 13:43
  Permalink

  Kilka dni temu byłem w Warszawie. Okazało się, że jedyną korporacją, która miała fotelik od ręki był Eco-car. To był siódmy numer pod który dzwoniłem. W dwóch przypadkach mogli zapewnić taksówkę z fotelikiem, ale w ciągu godziny. Śmiech na sali!

  Odpowiedz
  • 23 listopada, 2014 o 19:18
   Permalink

   A ja mieszkam w Warszawie i potrzebuję taksówki, jeżdżę Sawa Taxi. Zamawiam taxi z fotelikiem i do tej pory nigdy nie było problemu. Sporadycznie, pani z centrali uprzedza, że będzie trzeba ciut dłużej poczekać, ale około 20 – 25 minut.

   Odpowiedz
 • 4 października, 2014 o 21:08
  Permalink

  Kochani to jest skandal. Wielkie miasto Poznań i tylko jedna korporacja Multi Taxi Poznań , która świadczy usługi przewiezienia dzieci w foteliku. Sprawdziłam to dzisiaj – niestety i w tej korporacja na 10 godzin przed planowaną godziną jazdy nie miałam możliwości jej zamówienia. Różne są sytuacje w życiu nie wszystko można zaplanować z dużym wyprzedzeniem, no i coraz częściej podróżujemy z małymi dziećmi. Może wydając kolejne koncesje na usługi taxi postawić warunek np. 20% taksówek musi mieć możliwość przewożenia dzieci w fotelikach.

  Odpowiedz
  • 15 sierpnia, 2015 o 21:51
   Permalink

   Jaki znowu skandal – jaki fotelik ma mieć taksówka? Na 10 kilogramowe dziecko, czy może na 20 kilogramowe? Pakowanie dzieciaka do niedopasowanego fotelika może mu więcej szkody przysporzyć, nu=iż gdyby jechało bez fotelika. Lidziska – myślcie trochę…

   Odpowiedz
 • 31 sierpnia, 2015 o 12:25
  Permalink

  Trafiłam na ten blog, poszukując właśnie taksówek z fotelikiem… Niestety, dzwoniąc do Multi Taxi przez dwa dni zdążyłam zwątpić, że jeszcze istnieją. Dodzwoniłam się dopiero na trzeci dzień – tylko by się dowiedzieć, że do końca września nie ma szans na fotelik, bo jest sezon urlopowy :/

  Odpowiedz
  • 31 sierpnia, 2015 o 12:54
   Permalink

   No to kiepsko 🙁 Zamiast się poprawiać w tym temacie, jest coraz gorzej… smutne

   Odpowiedz
 • 18 marca, 2017 o 08:09
  Permalink

  Witam rzeczywiście to się poprawia . Prawie każda taxi w MULTI Taxi ma już fotelik w aucie. Ja od kilku lat jeżdżę z nimi i pan ostatnio mi wytłumaczył że w uchwale Rady Miasta Poznania od dwóch lat jest możliwość wożenia na stałe fotelika w bagażniku !!!!! Szok !!!! A wcześniej to zjeżdżali na bazę by pobrać odpowiedni fotelik Omg …. Więc czas dojazdu był długi . Aktualizacja na dzień 17.03.2017 r. Godzina 12.00 dzwonię i mam taksówkę z fotelikiem po 22 minutach pod domem a nie mieszkam w centrum tylko na Perzyckiej (Ławica) owszem w wakacje kontaktowałam się drogą mailową bo był problem z dodzwonieniem się ale ostatnio jest Ok pozdrawiam Anna. http://www.multitaxipoznan.pl

  Odpowiedz
  • 18 marca, 2017 o 11:24
   Permalink

   Bardzo mnie cieszy ten komentarz 🙂 Być może za kilkanaście dni znów będziemy musieli skorzystać z TAXI w Poznaniu, by pojechać na lotnisko (z dzieckiem) i teraz już wiem, że nie muszę się martwić o fotelik

   Odpowiedz
 • 26 lipca, 2017 o 12:01
  Permalink

  Nie ma szans by w każdej taksówce był fotelik. Nie ma na to miejsca ponieważ kierowcy musieli by mieć w aucie po kilka fotelików, a wtedy bagażnik przestałby być dostępny dla klientów. Jeśli chce się przewieźć dziecko w taxi zawsze możesz wziąć swój fotelik.

  Odpowiedz
  • 27 lipca, 2017 o 12:37
   Permalink

   Niestety nie zawsze jest możliwość zabrania własnego fotelika. My z taksówek korzystamy bardzo rzadka, właściwie tylko wtedy, gdy jedziemy na lotnisko. W takiej sytuacji posiadanie własnego fotelika jest niemożliwe, gdyż nie ma po prostu co z nim zrobić udając się do samolotu.

   Odpowiedz
 • 12 września, 2017 o 14:42
  Permalink

  Poza tym proszę się zastanowić..bierze pani trójkę dzieci w wieku 1.5roku…oczywiście jest pani obyta w temacie i wie pani ile taki fotelik zajmuje miejsca…do tego jakaś torba z ciuszkami i przyborami dla Sztabów…i proszę teraz o mądra odpowiedz z pani strony gdzie niby ten kierowca miałby przewozić te foteliki,zeby pani mogła takiego zamówić,wie pani ile taki fotelik zajmuje miejsca..podpowiedź jest prosta w zwykłej osobowce jest to nie realne więc proszę przed pisaniem takich artykułów przeanalizować za i przeciw a potem uświadamiać rodziców,ze to oni są odpowiedzialni za swoje pociechy i muszą zadbać o ich bezpieczeństwo biorąc np.fotelik że soba

  Odpowiedz
  • 20 września, 2017 o 12:22
   Permalink

   Nie bardzo rozumiem Twoją wypowiedź. Nie napisałam, że każdy taksówkarz ma wozić ze sobą foteliki, lecz o możliwość zamówienia taksówki z fotelikiem. Wiadomo, że taką taksówkę będzie trzeba zamówić z dużym wyprzedzeniem. My na ogół zamawiamy dzień wcześniej. Niestety nie zawsze jest możliwość zabrania ze sobą fotelika, np. jadąc na lotnisko. Do samolotu raczej fotelika ze sobą nie zabiorę, bo co bym miała z nim zrobić po przelocie na miejsce??? Proszę zatem się zastanowić nad swoją wypowiedzią, a potem pisać tego typu komentarze.

   Odpowiedz
 • 23 stycznia, 2019 o 14:20
  Permalink

  Witamy Państwa serdecznie. Pragniemy poinformować, iż od stycznia 2019 r nasza firma uruchomiła dedykowaną infolinie dla Taxi z fotelikiem w Poznaniu. Lepsza będzie obsługa i możliwość dodzwonienia bezpośredniego do działu, który się tym zajmuje !!! Zapraszamy serdecznie, zlecenia są realizowane tylko terminowo i za dopłatą 15 pln do stanu licznika. Ale czy bezpieczeństwo naszych maluchów nie jest warte każdych pieniążków??? Serdecznie zapraszamy dedykowana infolinia nr. 574-755-553

  Odpowiedz
  • 1 marca, 2019 o 18:39
   Permalink

   Bardzo dziękujemy za informację 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.