Książki, filmy, gry

Filmy o podróżach – cz. II – filmy z podróżą w tle

Bardzo lubimy oglądać filmy, których akcja, czy historia rozgrywa się w ciekawych i pięknych miejscach na świecie. Filmy o podróżach inspirują i powodują ciekawość świata, chęć przeżycia jakiejś przygody, dlatego tak chętnie po nie sięgam 🙂

W poprzednim wpisie o filmach podróżniczych więcej polecanych przeze mnie filmów było o drodze, o przygodzie, o poszukiwaniu samego siebie (zobacz: zdzieckiemdo.pl/filmy-o-podrozach-15-filmow-o-tematyce-zwiazanej-z-podroza/). Tym razem będą to głównie lekkie filmy o miłości, o relacjach międzyludzkich, filmy z pięknymi widokami i z podróżą w tle.

Jednak nie zabraknie też filmów o trudniejszej tematyce: o pasji, o przezwyciężaniu granic ludzkiej wytrzymałości, o przetrwaniu w niezwykle trudnych sytuacjach, o czasami desperackich i niewiarygodnie trudnych decyzjach, o poświęceniu w imię własnych ambicji i chwały…

A oto kolejne polecane przeze mnie filmy o podróżach:

Uwaga: poniższe filmy nie są przeznaczone dla dzieci

1. Willa miłości – 2022 – komedia romantyczna z Włochami w tle. Świeżo upieczona singielka dowiaduje się, że apartament we Włoszech, w którym ma spędzić wakacje, został wynajęta jednocześnie dwóm osobom. Tą drugą osobą jest młody cyniczny mężczyzna. Zdjęcia do filmu powstały w Weronie (Włochy).

2. Listy do Julii – 2010 – lekka komedia z gatunku romantycznych z pięknymi zdjęciami otaczających włoskich krajobrazów. Młoda dziewczyna po przeczytaniu starego listu pragnie odszukać jego autorkę, by zainspirować ją do odnalezienia mężczyzny poznanego przed wieloma laty. Film był kręcony w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA) oraz w Sienie, Soave i Weronie (Włochy).

3. Włoskie wakacje – 2020 – Malownicza wioska w Toskanii, pyszne lokalne wino, wyborne risotto i gorące włoskie słońce, które zmienia wszystko. Robert z synem przyjeżdżają do Włoch, by sprzedać rodzinną willę. Przymusowe wakacje potrwają jednak dłużej niż początkowo zakładali… Zdjęcia do filmu zostały nakręcone w Montalcino (Włochy).

4. Toscania – 2022 – Duński kucharz jedzie do Toskanii, aby sprzedać firmę swojego ojca. Poznana na miejscu kobieta skłania go do przemyślenia jego stosunku do życia i miłości. Zdjęcia do filmu kręcono w Pelago (Włochy) i Kopenhadze (Dania).

5. Przed północą – 2013 – tym razem opowieść rozgrywa się w malowniczej Grecji. Jesse i Celine – po dwudziestu latach od pierwszego spotkania – są już małżeństwem. W czasie wakacji w pięknej Grecji postanawiają przeanalizować swoje życie i rozmawiają o swoim związku… Zdjęcia do filmu kręcono w Kardamili, Pylos i Kalamacie (Grecja).

6. Do zobaczenia – 2022 – Przypadkowe spotkanie w cudownym Peru wywraca do góry nogami życie młodego architekta-pracoholika i porywczej artystki i udowadnia, że przeciwieństwa naprawdę mogą się przyciągać, a ich wspólny trekking po górach tylko to potwierdza… Film zachwyca pięknymi krajobrazami Peru. Zdjęcia do filmu były kręcone w Cuzco i Puno (Peru).

7. Broad Peak – 2022 – głośny film 2022 roku oparty na faktach o sile pasji. Po wejściu na Broad Peak Maciej Berbeka dowiaduje się, że jego sukces nie był tak wielki, jak mu się wydawało. Po 25 latach rusza w drogę, żeby dokończyć to, co kiedyś rozpoczął. Zdjęcia do filmu kręcone były w Karakorum na wysokości 5600 m n.p.m., w Courmayeur (Alpy, Włochy) oraz Warszawie, Radomiu, Zakopanem i nad Bałtykiem (Polska).

8. Walka z lodem – 2022 – W 1909 roku duńska ekspedycja arktyczna pod przewodnictwem kapitana Ejnara Mikkelsena (Nikolaj Coster-Waldau) postanawia zakwestionować prawa Stanów Zjednoczonych do północno-wschodniej Grenlandii oparte na teorii, że wyspa składa się z dwóch różnych kawałków ziemi. Zostawiając swoją załogę na statku, Mikkelsen z młodym i niedoświadczonym Iverem Iversenem (Joe Cole) wyrusza w podróż przez lodową pustynię, aby znaleźć dowód na to, że Grenlandia to jedna wyspa. Misja kończy się sukcesem, ale powrót dwóch mężczyzn na statek trwa dłużej i jest znacznie trudniejszy, niż się spodziewali. Film kręcono na Grenlandii i Islandii.

9. Północna ściana – 2008 – Dwóch bawarskich alpinistów postanawia podejść szczyt Eiger od strony, na którą nikt wcześniej nie odważył się zdecydować. Sukces Aryjczyków ma podkreślić dominację III Rzeszy i ich rasy. Niestety, wkrótce to, co miało być kolejnym symbolem potęgi wielkich Niemiec, zamieni się w tragiczną walkę o przeżycie… Film nakręcono w Graz, w pobliżu masywu górskiego Dachstein (Austria), a także na obszarze łańcucha górskiego Kleine Scheidegg (Szwajcaria).

10. 127 godzin – 2010 – Młody, ale doświadczony wspinacz Aron Ralston spędza weekend, wędrując po Kanionie Blue John w USA. W pewnym momencie osuwa się głaz przygniatając mu rękę. Aron zostaje zmuszony do desperackiej walki o swoje życie. Film oparty na faktach, zdjęcia kręcono w miastach Moab i Salt Lake City stanie Utah (USA).

 

11. Siła ducha – 2023 – Nastolatka konsekwentnie i z pasją podąża za marzeniami – i stawia czoła lękom – pragnąc zostać najmłodszą osobą, która samodzielnie opłynie świat. Film pełen emocji, napięcia i wzruszeń, można oglądać nawet z młodszymi nastolatkami 🙂