Cała PolskaParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatyWycieczki, podróże z psem

Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina”

Jednym z miejsc, które od dawna chciałam odwiedzić jest Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa koło Łęknicy. I właśnie na terenie tego parku znajduje się jedyna w swoim rodzaju turystyczna geościeżka „Dawna Kopalnia Babina”.

Jej długość wynosi około 5 km. Przejście nią zajmuje około 3 godzin, gdyż co kilkaset metrów usytuowane są tarasy i punkty widokowe, na które koniecznie trzeba wejść, by móc podziwiać wyjątkowe widoki.

Ścieżkę geoturystyczną „Babina” oznaczono tablicami informacyjnymi opisującymi konkretne punkty i przystanki na trasie. Co kawałek znaleźć też można ławki, wiaty do odpoczynku i miejsca piknikowe.

Cała ścieżka dostępna jest dla rowerów, wózków, a zimą przystosowana do poruszania się na nartach biegowych. Na trasie wybudowano również 30-metrową wieżę widokową, z której rozpościera się cudowny widok na jeziorko Afryka.

Na ścieżkę można wejść w kilku miejscach: z parkingu 1, parkingu 2 i parkingu 3. Miejsca te łatwo zauważyć, gdyż znajdują się tam duże drewniane bramy z napisem oraz wagoniki kopalniane.

Cały teren geoparku to obszary zajmowane kiedyś przez kopalnię podziemną oraz odkrywkową, gdzie wydobywano iły i węgiel brunatny. Pozostałości to liczne zbiorniki kwaśnych wód kopalnianych o odczynie pH między 2 a 4 oraz wód zawierających duże stężenie metali ciężkich (żelaza) oraz jonów siarczanowych. I właśnie te związki sprawiają, że tutejsze jeziorka mają różnokolorowe zabarwienie: od czerwonych, rdzawych, żółtych, pomarańczowych aż po turkusy, zielenie, brązy, błękity i granaty.

Zbiorniki różnią się wielkością, głębokością, kształtem. Niektóre z nich są skutkiem zapadlisk, a inne to po prostu wypełnione wodą dawne wyrobiska odkrywkowe.

Co ciekawe, tereny te nie są jeszcze masowo oblegane przez turystów. Wstęp jest całkowicie bezpłatny, darmowe są również parkingi. Na wyprawę warto się zaopatrzyć w duże ilości wody i coś do jedzenia. Na teren geościeżki można wchodzić z psem na smyczy.

Dodam tu jeszcze od siebie, że trasa jest bardzo dobrze przygotowana, niezwykle ciekawa, różnorodna i przepiękna. Liczne punkty widokowe nie pozwalają na nudę i monotonię. A co kilkaset metrów wyłania się nowy niesamowity krajobraz. Gdzie, nie gdzie dojrzeć można kikuty martwych drzew wyrastające z wody, rdzawo-czerwone gejzery, przedziwne ukształtowania terenów po wietrzejących skałach lub nasypach…

Wszystko to sprawia, że ma się wrażenie, iż przeniosło się w inny świat, albo co najmniej inny kontynent. Bardzo, ale to bardzo polecam to miejsce…

Więcej o okolicy i innych atrakcjach przeczytacie TUTAJ: Park Mużakowski i Łęknica i Wieża widokowa nad jeziorem Felixsee