Cała PolskaGóryParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatyWycieczki, podróże z psem

Góry Stołowe – mniej popularne szlaki (z psem)

Góry Stołowe to moim zdaniem jedne z piękniejszych i ciekawszych gór w Polsce. Nie są one wysokie, ale mają w sobie to coś, co sprawia, że chętnie tu wracam 🙂 . W Górach Stołowych bywam cyklicznie od dzieciństwa. Najpierw jeździłam z rodzicami, potem z przyjaciółmi, a potem ze swoją rodziną. Do tej pory jednak nie udało mi się przyjechać tu jesienią, aż do teraz…

Zobaczyć góry w jesiennej odsłonie, to było jedno z moich małych marzeń. W tym roku wreszcie udało się je spełnić 🙂 I w pewien weekend wybraliśmy się na spontaniczny październikowy wyjazd do Parku Narodowego Gór Stołowych.

Warto tu od razu wspomnieć, że w Góry Stołowe można przyjechać z psem, bowiem cały teren Parku Narodowego jest przyjazny psiakom 🙂 . Z psem na smyczy można wejść na niemal wszystkie szlaki turystyczne.

Będąc w Górach Stołowych po prostu trzeba „zaliczyć” przynajmniej dwie główne i najbardziej popularne atrakcje: Błędne Skały i Szczeliniec Wielki, który jako najwyższy szczyt tego pasma zaliczany jest do Korony Gór Polski. Jednak w tym wpisie chciałabym się skupić na mniej popularnych szlakach i miejscach, które udało nam się „odkryć” podczas naszego tegorocznego krótkiego pobytu.

Radkowskie Skały (Radkowskie Bastiony)

Przyznam się, że w niedzielę chcieliśmy udać się na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. I o ile Błędne Skały udało nam się odwiedzić dość wcześnie rano jeszcze bez tłumów, to kompletnie zatłoczone okolice Szczelińca skutecznie nas odwiodły od tego pomysłu. Przejechaliśmy więc dalej szukając naprędce alternatywnych atrakcji. I tak trafiliśmy na całkowicie wyludnione Radkowskie Bastiony 🙂 , które są oddalone od popularnego szczytu o dosłownie parę minut drogi.

Do Radkowskich Skał z łatwością można dojść z parkingu na Szosie Stu Zakrętów kierując się zgodnie z niebieskim szlakiem w głąb lasku (parking to może za dużo powiedziane, to po prostu niewielkie miejsce na poboczu, dosłownie na kilka samochodów). Szlak na Radkowskie Skały jest łatwy oraz niezwykle urokliwy i klimatyczny. To dosłownie taki półgodzinny spacerek wśród niesamowitych formacji skalnych. A wisienką na torcie są tu przepiękne widoki jakie roztaczają się z półki skalnej wystającej nad przepaścią. W tym miejscu trzeba bardzo uważać, gdyż nie ma żadnych barierek i zabezpieczeń. Można stąd podziwiać Kotlinę Broumovską, Broumovske Steny i Góry Sowie. Muszę powiedzieć, że nie mogliśmy się napatrzeć na piękno otaczającej nas przyrody, więc spędziliśmy na Radkowskich Skałach mnóstwo czasu nasycając się tym klimatycznym miejscem.

Wodospady Pośny

Jadąc dalej w stronę Radkowa trafić można do następnej mniej popularnej atrakcji turystycznej. Wodospady Pośny nie są może jakieś spektakularne, ale to bardzo fajne, spokojne miejsce. Na atrakcję przyrodniczą składa się kilka małych wodospadów, które zlokalizowane są na wysokości ok. 550 m n.p.m., poniżej Skalnych Wrót. To właśnie tu jest dość spory spadek terenu sprzyjający tworzeniu się wodospadów w kamienistym wąwozie. W dawniejszych czasach uważano ten zakątek za bardzo romantyczne i atrakcyjne turystycznie miejsce.

Do wodospadów prowadzi krótki odcinek drogi – z pobliskiego parkingu to zaledwie 10 min spacerkiem. Tuż koło wodospadów, wzdłuż Pośny, przechodzi ścieżka dydaktyczna Skalnej Rzeźby, której cała długość liczy 10 km i wiedzie z Karłowa, przez Pasterkę i dalej przechodzi właśnie przez przełom rzeki Pośny. My tym odcinkiem ścieżki wróciliśmy do samochodu, przy okazji urozmaicając sobie wycieczkę 🙂

Platforma widokowa na Guzowatej – Radków

Kolejną miejscówką, którą chciałabym Wam polecić są okolice Zalewu Radków i platforma widokowa na Guzowatej. Jestem zachwycona i oczarowana tym miejscem, bo takiej przestrzeni i tak cudownych widoków się nie spodziewałam 🙂 .

Punkt widokowy na Guzowatej znajduje się na wysokości 450 m n.p.m. Trzeba się na niego wspiąć po dość stromym zboczu (albo przejechać od drugiej strony – od Radkowa- drogą asfaltową). W 2019 w miejscu starego punktu widokowego wybudowano nową platformę w kształcie elipsy. Stamtąd rozpościera się widok na Zalew Radkowski i panoramę Gór Stołowych i Ścian Broumowskich.

Poniżej znajduje się zalew liczący około 1 km długości i 300 m szerokości. Nad zalewem jest spory teren rekreacyjny i kąpielisko oraz liczne prywatne domki letniskowe. Jest tu pięknie, cicho i niezwykle klimatycznie. Aby tam dojechać należy kierować się z okolic Radkowa wg drogowskazów. Samochód można zostawić na dość dużym parkingu (parking jest płatny w sezonie, poza sezonem bezpłatny).