do muzeumInne miejscaPoznań i okolice

Historyland – wystawa LEGO w Poznaniu

Tym razem chciałabym Was zabrać w nietypowe miejsce, które od jakiegoś czasu widnieje na mapie Poznania. To Historyland – czyli niezwykła wystawa klocków LEGO, która złączyła zamiłowanie jej twórców do historii i klocków Lego.

Wystawa Historyland

Historyland jest projektem trzech poznańskich pasjonatów Marcina Tobolskiego, Krzysztofa Tobolskiego i Marcina Pietruchy. Najpierw założyli w Poznaniu sklep LEGO®, następnie w swoich garażach tworzyli historyczne makiety i modele z klocków lego pod czujnym okiem zaproszonych do współpracy historyków. Do budowy eksponatów wystawy wykorzystano ponad milion klocków Lego. I naprawdę robi to wrażenie!!!

Historyland to nie tylko wystawa makiet z klocków, to również niezapomniana lekcja historii przedstawiona w pokazach multimedialnych (video-mapping), które idealnie współgrają z makietami. To pokaz światło-dźwięk z lektorem opowiadającym o ważnych dla Polski historycznych wydarzeniach.

Wystawę można zwiedzać z audio przewodnikiem. My właśnie wybraliśmy tę opcję. Przechodząc od makiety do makiety przewodnik opowiada o danym wydarzeniu, a następnie można obejrzeć pokaz multimedialny. Dzięki temu przeżywa się wystawę głębiej i mocniej i na dłużej zostaje w pamięci.

Co można zobaczyć na wystawie Historyland?

1. Osada w Biskupinie

2. Bitwa pod Grunwaldem

3. Bitwa morska pod Oliwą


4. Klasztor na Jasnej Górze

5. Bitwa o Monte Casino


6. Obrona Westerplatte

8. Stocznia Gdańska

9. Katedra Wawelska


10. Rynek Główny w Krakowie

Zdjęcia nie oddają ani wielkości projektu, ani ogromu pracy, który został tu włożony. To trzeba zobaczyć (i przeżyć) na własne oczy!

Polecam szczególnie dla starszych (szkolnych) dzieci, młodzieży i dorosłych. Młodsze dzieci nie zrozumieją przekazu – mogą najwyżej po prostu pooglądać klockowe konstrukcje.

Organizatorzy zadbali o to, by się na wystawie nie nudzić i wprowadzili kilka niespodzianek: szukanie ukrytego Mikołaja w modelach poznańskich tramwajów, wywoływanie burzy poprzez kręcenie sterem, możliwość zrobienia sobie zdjęć w kilku wyznaczonych miejscach.

Cała wystawa bardzo nam się podobała. Nasza 4-osobowa ekipa była nią zachwycona. Zarówno my – rodzice, jak i nasi synowie – 24 latek i 9-latek byliśmy pod dużym wrażeniem i długo jeszcze rozmawialiśmy o tym, co zobaczyliśmy i o historii oczywiście.

To najlepsza lekcja historii dla naszego najmłodszego syna. Pewnie jeszcze nie wszystko zrozumiał, ale, gdy będziemy z nim na ten temat dokładniej przerabiać w ramach ED, na pewno przypomnimy o „obrazach” prezentowanych na wystawie.

Informacje praktyczne:

Bilety można zakupić zarówno przez Internet, jak i na miejscu w kasie.

Obok kasy jest darmowa szatnia, w której można zostawić odzienie wierzchnie i na przykład wózek dziecięcy.

Zwiedzać można zarówno z audio przewodnikiem, jak i bez – za zwiedzanie z audio przewodnikiem dopłaca się parę złotych do biletu.

Wystawa czynna jest od 10-18. W dni powszednie bilety są trochę tańsze niż w weekendy.

Wejście znajduje się od strony ulicy Bukowskiej (na rogu z Roosevelta).

Jeśli jesteście samochodem, to proponuję zaparkować na ul. Heliodora Święcickiego i przejść się kawałek pieszo. Obowiązuje tu płatna strefa parkingowa.

Nam zwiedzanie zajęło około 1,5 godziny. Trochę czasu spędziliśmy też w sklepie LEGO. Tu Grześ kupił sobie zestaw klocków LEGO. W sklepie jest możliwość zakupu klocków na wagę w różnych kolorach 🙂 .

Bardzo polecamy!