Jak najlepiej zaplanować rodzinne święta

Tak, to już najwyższy czas, by zacząć planować i przygotowywać się do świąt. To też najwyższy czas, by zakupić/stworzyć prezenty! Nie ma co odkładać tego na ostatnią chwilę, bo święta już tuż, tuż.
Jak najlepiej zaplanować rodzinne święta? Odpowiedź jest bardzo prosta! Dobrze wszystko przemyśleć, spisać najważniejsze punkty i po kolei je realizować.

Przemyślcie zatem takie rzeczy, jak:

1. Co każdy chciałby robić w święta?
2. Jakie prezenty sprawiłyby radość obdarowywanej osobie?– tak, właśnie myślę, że dobrze jest się dowiedzieć o czym marzy ta druga osoba lub co jej jest najbardziej potrzebne.
3. Z kim chcielibyśmy się spotkać, kogo odwiedzić, kogo zaprosić do siebie?
4. Zrobić plan sprzątania i innych działań około świątecznych z ustaleniem kto, co i kiedy robi. Ten punkt jest bardzo istotny, gdyż uważam, że cała rodzina powinna jednakowo zaangażować się w świąteczne przygotowania. Nie wolno zostawiać wszystkiego na głowie jednej osobie!

Najpierw dobrze jest przemyśleć i zastanowić się nad priorytetami. Niektóre rzeczy (jak na przykład: zakup prezentów, mycie okien, wysłanie kartek z życzeniami, przygotowanie ozdób świątecznych, pieczenie pierników) najlepiej zrobić wcześniej, tzn. kilka dni, czy nawet tygodni przed świętami.

Niestety są sprawy, które musimy wykonać tuż przed wigilią. Jednak dobrze jest już wcześniej wiedzieć, co to konkretnie będzie, np. sprzątanie, trzepanie dywanów, zakupy, przygotowanie potraw wigilijnych/świątecznych

Ja zawsze spisuję sobie je na kartce, a po zrealizowaniu danego zadania, po prostu wykreślam je z listy. To co można, trzeba delegować innym: mężowi, dzieciom. Tak, by nie obarczać siebie samej wszystkimi obowiązkami. Przecież kto, jak nie mąż z dziećmi zakupi najpiękniejszą choinkę na świecie? Podłączy lampki i oświetlenie świąteczne? Ulepi pierogi? Obrobi i usmaży karpia? 🙂

Dobrze jest też wcześniej pomyśleć nad menu wigilijnym i świątecznym. W niektóre produkty również warto zaopatrzyć się wcześniej, by potem nie stać w gigantycznych kolejkach ( są to np. wszelkiego rodzaju mąki, cukier, jajka, przyprawy, grzyby, ryby i mięso, które można zamrozić, itp.)

Dla łatwiejszego przygotowania się do świąt przygotowałam dla Was dwie listy (możecie je pobrać i wydrukować):

Świąteczna lista zadań
Świąteczna lista zakupów

Mam nadzieję, że w tym roku wszystko się uda przygotować bez stresu i niepotrzebnych kłótni ;). Mam też nadzieję, że pomogłam Wam dobrze zaplanować rodzinne święta.  🙂 Miłej realizacji planów!