Jezioro Szmaragdowe – Szczecin Zdroje – Puszcza Bukowa

Będąc w okolicach Szczecina warto zajrzeć w pewne niecodzienne miejsce, a mianowicie do Puszczy Bukowej, w której kryje się jedyne w swoim rodzaju Jezioro Szmaragdowe.

Kompleks leśny otaczający Jezioro Szmaragdowe położony jest na Wzgórzach Bukowych i należy do Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Ów park krajobrazowy powstał w 1981 r i graniczy on z południowo-wschodnimi dzielnicami Szczecina.

Jezioro Szmaragdowe nie jest tworem naturalnym, choć cały teren to twór działań polodowcowych. Jezioro Szmaragdowe powstało na wskutek działań człowieka, w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla (czyli skały osadowej używanej do wyrobu cementu), która była eksploatowana przez pobliską fabrykę cementu portlandzkiego. Teraz wgłębienie pokopalniane zalane jest całkowicie wodą, która przybrała wyjątkowy szmaragdowy kolor na skutek zawartości w wodzie węglanu wapnia z rozpuszczonego kalcytu (stąd nazwa jeziorka).

Na terenach Parku Leśnego Zdroje powstało wiele szlaków i ścieżek spacerowych. To piękne tereny, bardzo lubiane i chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców. Znajduje się tu kilka ciekawych punktów widokowych, szlaki są dobrze oznakowane, a na trasach przygotowano całą infrastrukturę, która sprzyja uprawianiu bezpiecznej i przyjemnej turystyki. Są więc ławki, wiaty piknikowe, mostki, barierki, parkingi, itp.

My do Puszczy Bukowej zawitaliśmy przy okazji naszej podróży do Stargardu (mojego rodzinnego miasta). I postanowiliśmy przejść się szlakiem familijnym wokół jeziora Szmaragdowego.

Jest to bardzo urokliwy, nie za długi szlak oznaczony kolorem żółtym. Trasa liczy około 2,5 km i okala Jezioro Szmaragdowe, a następnie prowadzi do punktu widokowego na Polanie Widok, skąd podziwiać można panoramę Szczecina ora dolinę Odry. Na polanie dostrzec można zachowane schrony z okresu II wojny światowej, są też tu miejsca piknikowe oraz miejsce na ognisko.

I rzeczywiście muszę Wam powiedzieć, że Jezioro Szmaragdowe, a zwłaszcza jego kolor robi wrażenie. Mieni się żywym odcieniem zieleni i turkusu, do tego dochodzi piękna zieleń otaczających jezioro drzew 🙂 . Tak, tu można psychicznie odpocząć i oderwać się od codziennych trosk i zmartwień i choć na chwilę zapomnieć o otaczającym nas świecie 🙂 . To idealne miejsce na rodzinny spacer. A jeśli komuś będzie mało, to może skorzystać jeszcze z innych wytyczonych tu tras.

Jeśli będziecie w okolicach, to bardzo zachęcam do odwiedzenia tego miejsca 🙂