Cała PolskaJeziorona łono przyrodyParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwaty

Kolorowe jeziorka w Polsce i blisko granicy

Podczas naszych podróży po Polsce kilka razy mieliśmy okazję zachwycić się niesamowitymi kolorami jezior. Woda w kolorze turkusowym, szmaragdowym, granatowym, a nawet różowym, purpurowym i żółtym! Tak, to możliwe!!! Te jeziorka co prawda nie nadają się do kąpieli, jednak mogą być ciekawą atrakcją turystyczną, którą warto zobaczyć 🙂

I właśnie o tych kolorowych jeziorach chciałabym Wam opowiedzieć. Przygotowałam aż 7 takich miejsc!

Kolorowe jeziora w Polsce

1. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

To chyba najpopularniejsze kolorowe jeziorka w Polsce . Znajdują się na Dolnym Śląsku w okolicach miejscowości Wieściszowice. Ich wody przyjmują barwy zielonkawo-niebieskie i purpurowe.
Kolorowe jeziorka powstały w wyrobiskach kopalń, gdzie kiedyś wydobywany był piryt. Miejsce to w ostatnich latach zrobiło się bardzo popularne, komercyjne i odwiedza je wielu turystów, dlatego szczerze mówiąc nie zrobiło na nas wielkiego wrażenia, choć okolica jest całkiem ciekawa.
Rudawy Janowickie – góry, które robią wrażenie

2. Jezioro Szmaragdowe – Szczecin Zdroje

Kolejnym ciekawym i naprawdę pięknym miejscem z kolorowym jeziorem jest Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie. Tu barwa wody przypomina szmaragdy! Zwłaszcza przy słonecznej pogodzie  . Wokół jeziora są wytyczone szlaki piesze i rowerowe. Miejsce robi duże wrażenie, jednak także należy do bardzo popularnych, zwłaszcza wśród mieszkańców Szczecina i okolic. Jednak my bardzo polecamy to miejsce!
Jezioro Szmaragdowe – Szczecin Zdroje – puszcza-bukowa

3. Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina” – Łuk Mużakowa

Tą ścieżkę polecamy z całego serca, to właśnie ona zrobiła na nas największe wrażenie! Geościeżka znajduje się niedaleko Łęknicy, tuż przy granicy z Niemcami. Wytyczony szlak liczy sobie około 5 km i jest jednym z cudów na polskiej mapie. Tu jeziorek jest sporo – jedne większe, inne mniejsze – a ich kolory powalają! Dosłownie! Można tu zauważyć wody granatowe, różowe, czerwonawe, zielone, a nawet żółte. Na terenie geoporku znajduje się też wieża widokowa i wiele innych punktów widokowych.
Teren ten niegdyś był przedsiębiorstwem górniczym, w którym wydobywano węgiel brunatny, metodą podziemną, podziemno-odkrywkową i odkrywkową. Miejsce godne zobaczenia!!!
Geoscieżka – dawna kopalnia Babina

4. Jezioro Felixsee – Niemcy

Jeśli jesteśmy już w tej okolicy, to polecamy udać się całkiem niedaleko, do naszych zachodnich sąsiadów. Tu również są ciekawe pokopalniane tereny, m.in. zbiornik wodny, o nazwie Felixsee koło Bohsdorf. Jezioro Felixsee jest miejscem dawnej kopalni węgla brunatnego, która została zamknięta w 1930 roku. Wody jeziorka przybierają przepiękną turkusową barwę, którą można podziwiać z wieży widokowej zlokalizowanej tuż obok jeziora. Do tego miejsca prowadzi oznaczona trasa przez las. Polecamy!!!
Wieża widokowa nad jeziorem Felixsee – Niemcy

5. Park Gródek – zbiornik w byłym kamieniołomie Gródek w Jaworznie

Park Gródek leży w województwie śląskim, pomiędzy Pieczyskami a Ciężkowicami. W tym miejscu ponad 20 lat temu wydobywano dolomit, a po zakończeniu eksploatacji całe wyrobisko zostało zalane wodą. Woda w jeziorku ma zachwycający turkusowy kolor. Wokoło jeziorka są ciekawe tereny spacerowe i rekreacyjne! My osobiście jeszcze tu nie dotarliśmy, ale już planujemy wycieczkę w te okolice. Prezentowane zdjęcia zrobiła moja kuzynka, która odwiedziła to miejsce w tegoroczne wakacje 🙂 . Bardzo polecamy!

6. Osadnik Gajówka – województwo wielkopolskie

Osadnik Gajówka to sztuczny zbiornik o lazurowym kolorze wody. Kiedyś istniała tu kopalnia węgla brunatnego Adamów. Następnie wyrobisko wykorzystywano jako składowisko żużli i popiołów Elektrowni Adamów. Potem wypełniono je wodą i obecnie jest ciekawą atrakcją turystyczną. W pobliżu jeziora znajduje się punkt widokowy.

7. Jeziorko Turkusowe w okolicy Konina

Miałam obiekcje, czy w ogóle pisać o tej miejscówce, gdyż chyba nie jest ona do końca legalna. Sztuczne wyrobisko należy bowiem do kopalni węgla brunatnego w Koninie i wszędzie wokoło zauważyliśmy wyraźne tablice „zakaz wstępu”. Zatrzymaliśmy się tu tylko na chwilę i z daleka zrobiłam parę zdjęć. Kolor wody ładny niebieskawo-turkusowy, jednak cała okolica nie koniecznie zachęca do odwiedzin – wszechobecne błoto oraz specyficzny nieprzyjemny zapach, dlatego akurat tego miejsca nie polecam 😉
Złota Góra i inne ciekawe miejsca w okolicy Konina