Cała Polskado muzeum

Kopalnia Soli w Kłodawie – zwiedzanie z dzieckiem

Mamy w Polsce kilka kopalń soli, które można zwiedzać. Najpopularniejsza jest oczywiście Kopalnia Soli w Wieliczce, oraz Kopalnia soli w Bochni. Jednak my w Wielkopolsce mamy również swój – jest nią Kopalnia Soli w Kłodawie!

Kopalnia Soli w Kłodawie była na mojej liście od kilku dobrych lat. Jednak dopiero teraz – i to bardzo spontanicznie – udało się ją odwiedzić. Gdy Grześ był młodszy, musieliśmy poczekać aż dorośnie, bo na trasę turystyczną można wejść z dzieckiem powyżej 7. roku życia. Potem wybuchła pandemia i zamknęli wszystkie muzea i atrakcje na wiele miesięcy. Kolejną przeszkodą był fakt, że kopalnię w Kłodawie można zwiedzać tylko w dni robocze o wyznaczonych godzinach (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja), co wiąże się niestety z wzięciem urlopu na ten dzień.

Kopalnia Soli w Kłodawie – historia

Kopalnia w Kłodawie jest stosunkowo młodą kopalnią soli, gdyż pierwsze wydobycie soli nastąpiło tu w 1956 roku. Tak naprawdę na początku szukano na tych terenach nafty. Sól w Kłodawie wykryto w latach trzydziestych ubiegłego wieku, jednak II wojna światowa na kilkanaście lat wstrzymała wszelkie działania badawcze. Dopiero po zakończeniu działań wojennych kontynuowano badania, które wykazały zarys sporych struktur soli kamiennej oraz soli magnezowo-potasowych. Wybudowano więc kopalnię i rozpoczęto wydobycie. Szybko okazało się, że soli magnezowo-potasowej w tym rejonie jest niewiele, natomiast ogromne są złoża soli kamiennej i to o wyjątkowym różowawym zabarwieniu.

Kopalnia Soli w Kłodawie jest czynną kopalnią po dziś dzień i obecnie jest największym producentem soli kamiennej w Polsce. Zwiedzając kopalnię mamy więc świadomość, że oglądamy tak naprawdę czynny zakład pracy, w którym nadal pracuje wielu górników.

Początkowo wydobycie odbywało się na poziomie 450 i 600 m, a w tej chwili prace górnicze prowadzone są na głębokości aż 750 m. Zasoby soli na tym poziomie zapewniają pracę kopalni na kolejne dziesiątki lat.

 

Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna w kopalni soli w Kłodawie liczy około 3 km i znajduje się na głębokości 600 m. Jest to najgłębsza trasa turystyczna w Polsce. Jedną z wyjątkowych atrakcji jest zjazd klatką w prawdziwym szybie górniczym „Michał” z prędkością 6 m/s. Taka szybkość zjazdu daje wrażenie jazdy na rollercasterze 😉 – przynajmniej my mieliśmy takie skojarzenie 😉

Zwiedzanie trwa około 2,5 godziny i odbywa się z przewodnikiem (a nawet kilkoma przewodnikami w zależności od ilości osób w grupie). Co ciekawe, w kopalni panuje stała temperatura na poziomie ok. 20 st.C. Na czas zwiedzania każdy obowiązkowo musi założyć kas ochronny.

Podczas zwiedzania można wiele dowiedzieć się na temat historii kopalni i historii powstania złóż soli na tym terenie (która sięga 250 mln lat wstecz), o pracy górników, o sprzęcie i metodach wydobycia soli. Zwiedza się ciekawe korytarze, zakamarki kopalni, wyrobiska i inne intrygujące i interesujące miejsca.

Wszędzie zachwyca wszędobylska sól w przeróżnych kolorach (od białej, różowej, po szarą, czarną, a niekiedy nawet niebieskawą). Ta różowa jest unikatowa, gdyż w całej Europie występuje tylko w tym miejscu (na świecie pokłady różowej soli znajdują się jeszcze w okolicy Himalajów).

Na trasie co jakiś czas napotyka się postacie górników wyrzeźbione w ogromnych solnych bryłach, a każdy z nich ma swoje imię i historię ;). W kopalni odkrywamy też grotę strasznego Drakuli oraz podziemną kaplicę św. Kingi – patronki „białych” górników.

Przydatne informacje

– zwiedzanie odbywa się tylko w dni robocze w godzinach: 9:15 | 10:00 | 14:30
– bilety zakupić można online (najlepiej z wyprzedzeniem) na stronie: sol-klodawa.com.pl
– parking jest darmowy – przed kopalnią jest spory parking dla pracowników (niestety czasami może być dość mocno zapełniony)
– na terenie kopalni jest sklepik z pamiątkami, w którym można zakupić pamiątki związane z kopalnią oraz sól spożywczą
– trasa dostępna jest dla turystów, którzy ukończyli min. 7 rok życia, niedostępna dla turystów niepełnosprawnych.
– trasa jest oświetlona elektrycznie (oprócz tego kilka osób w grupie otrzymuje na czas zwiedzania latarki z akumulatorem)
– zwiedzających obowiązuje pełne, sportowe obuwie na płaskim obcasie oraz wygodna odzież
– przeciwwskazania zdrowotne do zwiedzania:
• niewydolność krążeniowa i oddechowa,
• choroby z nadciśnieniem tętniczym,
• klaustrofobia, epilepsja nieustabilizowana
• niepełnosprawność ruchowa ograniczająca samodzielne poruszanie się,
• niewyrównana cukrzyca,
• przebyty udar mózgu,
• nieskorygowane poważne wady wzroku i słuchu,
• inne choroby potęgowane przez nagłą zmianę ciśnienia atmosferycznego związanego ze zjazdem do podziemi.

Nasze wrażenia

Ogólnie wycieczka nam się bardzo podobała. Mieliśmy wrażenie, że jest mniej komercyjnie niż np. w Wieliczce. Było bardzo ciekawie, czasami śmiesznie, czasami strasznie 😉 . Największe wrażenie zrobił na nas sam zjazd windą oraz niesamowite olbrzymie wyrobiska 😀 Dostaliśmy też ogromną porcję wiedzy od pana przewodnika. To była dla Grzesia (i dla nas również) niezwykła lekcja geologii, geografii, a także historii ziemi.

Trasa dostosowana jest do osób o przeciętnej kondycji. Mimo kilku godzin chodzenia nie byliśmy zmęczeni, gdyż co jakiś czas na trasie jest możliwość odpoczynku.

Warto wziąć ze sobą wodę do picia i lekkie przekąski 😉

Na koniec wycieczki każdy z uczestników może zabrać do domu bryłę różowej soli, a także kilogram soli do przetworów 😀

Bardzo polecamy to miejsce!!! 😀