Krwawienie z nosa u dzieci – postępowanie

child-529522_640Krwotoki z nosa u dzieci, to dość częsta przypadłość. Przeważnie nie są niebezpieczne i przechodzą samoczynnie po kilku minutach. Ich przyczyną może być osłabienie organizmu, przeziębienie, katar oraz intensywny kaszel, a także podrażnienie, urazy nosa i uszkodzenie delikatnej błony śluzowej, która pokrywa naczynia krwionośne w nosie.

Niekiedy jednak krwawienie z nosa u dzieci może być oznaką poważniejszych chorób, m.in. przewlekłych stanów zapalnych błon śluzowych, problemów z krzepnięciem krwi lub nieprawidłowo zbudowanej przegrody nosowej.

Ja jako dziecko często miałam krwawienia z nosa i w końcu wylądowałam w szpitalu na zabiegu, u moich synów niestety też raz po raz się ono pojawia. W takiej sytuacji rodzic/opiekun, często zastanawia się jak należy postąpić, aby pomóc dziecku i szybko zatamować krew. Oto krótki schemat postępowania w przypadku wystąpienia krwawienia z nosa:

Co robić, gdy leci krew z nosa?

  1.  Uwaga! Nie należy dziecka kłaść na plecach! Najlepiej, gdy dziecko siedzi lub stoi. Pozycja leżąca umożliwia napływ krwi do uszkodzonych naczyń krwionośnych, a to z kolei powoduje nasilenie krwawienia z nosa. Dodatkowo krew spływa do gardła, co może doprowadzić do zakrztuszenia.
  2. Należy wilgotną zimną chusteczką objąć nos dziecka i tak uciskać skrzydełka nosa przez ok. 2-3 minuty.
  3. Dodatkowo na nasadę nosa i kark można zrobić zimne okłady.
  4. Po zatamowaniu krwawienia należy delikatnie umyć dziecko i osuszyć nos oraz pilnować, aby przez jakiś czas nie dotykało nosa.
  5. Po opanowaniu krwotoku można miejscowo zastosować maść, która zawiera składniki dezynfekujące i nawilżające błonę śluzową nosa (dostępne w aptece).

Jeżeli krwawienia z nosa pojawiają się często najlepiej skonsultować się z lekarzem laryngologiem, gdyż może niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu obkurczającego naczynia krwionośne lub wykonanie dodatkowych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.