Lasy wokoło Jeziora Jarosławieckiego

Tym razem zapraszam Was na spacer po terenach Wielkopolskiego Parku Narodowego, aby trochę poeksplorować lasy wokoło Jeziora Jarosławieckiego.

Jezioro Jarosławieckie

Jezioro Jarosławieckie leży niedaleko miejscowości Komorniki k/Poznania, na tzw. Pojezierzu Poznańskim. Jak wspomniałam powyżej znajduje się ono na terenach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jest to jezioro rynnowe, polodowcowe bezodpływowe. To jedna z ulubionych miejscówek okolicznych mieszkańców oraz poznaniaków, dlatego nad jeziorem udostępnione jest kąpielisko strzeżone, które w sezonie letnim oblegają prawdziwe tłumy 😉

Lasy wokoło Jeziora Jarosławieckiego

Na tym terenie znajdują się dwa obszary ochrony ścisłej: „Świetlista Dąbrowa” i „Pod Dziadem”. Przez lasy prowadzą dwa szlaki turystyczne: żółty – z Puszczykowa do Puszczykówka oraz zielony – ze Szreniawy do Rosnówka. Przemierzając okolicę można natrafić też na dwa głazy. Jeden upamiętnia przyrodnika Franciszka Jaśkowiaka, któremu przyroda i jej ochrona leżały na sercu, natomiast drugi – Głaz Leśników – to pomnik przyrody. Tutejsze lasy są przepiękne, czasami dzikie, bogate w różnorodną florę i faunę.

Dzisiaj nie samo jezioro było celem naszej wycieczki, a właśnie lasy wokół niego… Okazuje się bowiem, że jezioro można przejść dookoła. My tym razem nie pokusiliśmy się o to, bo nie mieliśmy tyle czasu, ale wybraliśmy trasę, która wiedzie częściowo wzdłuż jego brzegu.

I tak spacerując po lesie zatoczyliśmy pętlę, która przeplata się ze wspomnianymi szlakami turystycznymi i pozwala na odkrycie mniej popularnych i tym samym mniej rozdeptanych ścieżek i tajemniczych zakątków. Chodząc po tych ścieżkach czasami mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w lesie deszczowym lub dżungli, bo wokół była tylko ciszą, którą przerywały liczne odgłosy żyjących tu zwierząt… Trafiliśmy na zwalone wielkie drzewa, tereny bagienne, malutkie dzikie plaże i inne przyrodnicze ciekawostki 🙂

Jak dojechać?

Aby dojechać nad Jezioro Jarosławieckie od Komornik należy jechać Greiserówką, aż dojedzie się do niewielkiego parkingu przy drogowskazie na Jarosławiec.Tu można zostawić samochód. Należy jednak wiedzieć, że w sezonie letnim parking jest odpłatny. Jeśli chce się iść na plażę, to można przejść mocno uczęszczaną przez turystów drogą betonową ok. 1 km. Ja jednak zalecam mniej popularne leśne ścieżki, gdzie nie ma prawie nikogo.
Przy jeziorze jest także drugi parking, ok. 600 m od plaży.

P.S. Jeśli nie chcecie spotkać tu ludzi, to najlepiej unikać popularnych godzin w weekendy. Wybierzcie się wcześnie rano lub pod wieczór, albo po prostu w zwykły dzień roboczy.
Przyjemnego spaceru!!! 🙂