Cała PolskaJezioroWycieczki, podróże z psem

Lubuskie winnice, jezioro Sławskie i wieża widokowa Joanna

W tym roku na nasze podróże zdecydowanie wybraliśmy województwo lubuskie. Byliśmy tu w styczniu (Zielona Góra, Łagów, MRU), byliśmy również w wakacje (Łęknica i Park Mużakowski). Jednak Lubuskie to coś więcej: to cudowne jeziora, wyjątkowe ciągnące się w nieskończoność winnice oraz inne ciekawe miejsca 🙂

Na Ziemi Lubuskiej znajduje się wiele winnic, które warto odwiedzić. Ziemia Lubuska to także Szlak Wina i Miodu, tak bardzo popularny jesienią, kiedy odbywają się tu liczne imprezy związane z winobraniem. Wspomniany szlak powstał w 2007 roku, jako miejscowy produkt turystyczny i przyjął się w regionie na dobre.

My jednak chcieliśmy te winnice zobaczyć w pełnej (zielonej) okazałości, właśnie wtedy, kiedy nie ma w okolicy żywej duszy i cały urok plantacji winogron można spokojnie chłonąć pełną parą.

Winnica Na Leśnej Polanie

Odwiedziliśmy więc jedną z lubuskich winnic, która zlokalizowana jest tuż pod Zieloną Górą, w Proczkach. Winnica Na Leśnej Polanie oferuje dwa pokoje z łazienkami i tarasem, z którego rozpościera się widok na łąki i pobliskie lasy. Sama plantacja winogron znajduje się nieco dalej, w Zaborze, tuż przy Lubuskim Centrum Winiarstwa.

Gospodarze to bardzo sympatyczni ludzie z wielką pasją. Wytwarzają pyszne wina, które można zakupić na miejscu. A my, jako goście, otrzymaliśmy powitalny dzbanek białego wina do degustacji, który uprzyjemnił nam ciepły letni wieczór.

Dzięki uprzejmości gospodarzy mieliśmy ogromną przyjemność spacerowania po tamtejszych wspaniałych winnicach, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. To niezapomniany widok: całe pola zielonych winogron, ciągnące się po horyzont 🙂 Wyjątkowe doznanie, uwierzcie mi 🙂

Jezioro Sławskie

W pobliżu lubuskich winnic zlokalizowany jest największy akwen województwa – Jezioro Sławskie. W miejscowości Lubiatów nad zatoką Krępińską usytuowany jest Port Lubiatów z klubami żeglarskimi tj, Jacht Klub Chalkos oraz liczne ośrodki rekreacyjne.

I właśnie będąc w tej okolicy postanowiliśmy skorzystać z oferty Jachtklubu i popływać po jeziorze zarówno kajakiem, jak i łodzią motorową. Ta druga opcja stała się wielką atrakcją dla naszego Grzesia, który podczas rejsu pobierał od taty lekcje sterowania… Zobaczcie tylko jego zachwyconą minę 😉

Tego typu przygoda, to był strzał w dziesiątkę. Rejs po jeziorze sprawił nam ogromną frajdę i przyjemność. Zrelaksowani mogliśmy zacząć dalsze zwiedzanie okolicy…

Wieża widokowa Joanna

Niedaleko jeziora Sławskiego znajduje się kolejna niezwykła atrakcja – 40 metrowa drewniana wieża widokowa Joanna. Posiada dwa tarasy widokowe: pierwszy na wysokości 18 m, a drugi na wysokości 35 m. To jedna z najwyższych wież widokowych w Polsce!

Z górnego tarasu rozpościera się przepiękny widok na całe jezioro Sławskie, a także na okoliczne lasy.
Wieża powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wybudowano ją w latach 2013-2015. Obiekt jest udostępniany nieodpłatnie.

Przed wieżą znajduje się również bezpłatny parking z ciekawą infrastrukturą. Są tu wiaty piknikowe, tablice informacyjne i edukacyjne. Wszystko bardzo ciekawe i zadbane.

Pałac w Bojadłach

Dodatkową atrakcją w okolicy jest prom, którym trzeba przeprawiać się na drugi brzeg Odry, chcąc dojechać m.in. do Pałacu w Bojadłach.

Pałac w Bojadłach to budowla, której historia sięga 1707 roku. Właścicielami pałacu była hrabiowska rodzina von Kottwitz. Obecnie barokowy pałac z wysokiej klasy rokokową dekoracją fasady wymaga gruntownego remontu, który powoli jest realizowany przez nowego właściciela.

I tak właściwie nie byłoby w tym wszystkim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w tymże pałacu, przez jedno z okien wydawane są domowe obiady, które można spożywać na terenie posiadłości rozkoszując się widokiem zabytkowego budynku i chłonąc historyczną opowieść jego murów.

W określone dni w wyznaczonej godzinie istnieje możliwość zwiedzania pałacu z właścicielem. Uważam, że to niezwykła i nieoczywista, lecz fajna i ciekawa atrakcja w tejże okolicy 🙂

O innych ciekawych miejscach w regionie możecie przeczytać TU: http://zdzieckiemdo.pl/zielona-gora-z-dzieckiem/