Migdałki do wycięcia! Czyli usunięcie migdałków – co? gdzie? jak?

teddy-242878_640Usunięcie migdałków to bardzo powszechny zabieg. Kilka dni temu nasz Grześ (jak wiele dzieci w jego wieku) przeszedł zabieg usunięcia trzech migdałków. Przed zabiegiem przetrząsałam Internet, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, ale oprócz standardowych informacji, nie znalazłam tego, co mnie najbardziej interesowało, czyli przeżyć rodziców, którzy przeszli to razem ze swoim dzieckiem. Dlatego postanowiłam napisać parę słów na temat zabiegu usunięcia trzech migdałków u dziecka, o tym, czego mogą spodziewać się rodzice tuż po zabiegu i w ciągu najbliższych kilku dni.

Ale zacznę od początku. Od kiedy nasz 3,5 letni Grześ poszedł do przedszkola zaczął bardzo często chorować. Od września do kwietnia w przedszkolu bywał po 2-3 dni, po czym spędzał tydzień lub dwa w domu na leczeniu. Normą stały się anginy, zapalenia ucha, ciągłe stany zapalne gardła, zatok, do tego wysoka gorączka, problemy ze słuchem. Z czasem pojawiło się chrapanie w nocy, które doprowadziło do bezdechów. Dziecko podczas snu po prostu dusiło się w nocy, bo zwiotczałe powiększone migdałki zatykały drogi oddechowe. Taki powtarzający się co noc stan rzeczy mógł doprowadzić do niedotlenienia organizmu, co skutkowałoby gorszym rozwojem dziecka.

Po diagnozie: „migdałki do wycięcia!” zaczęłam orientować się w terminach zabiegów w poznańskich (i nie tylko) szpitalach i innych placówkach. Terminy na NFZ były przerażające: od 1,5 roku do 2 lat oczekiwania! W szpitalach w mniejszych miejscowościach co prawda terminy były krótsze lecz albo nie robili operacji na takich małych dzieciach (4 lata), albo można było się umówić na zabieg tylko i wyłącznie usunięcia trzeciego migdałka. Zaczęłam więc szukać w prywatnych placówkach. Tu okres oczekiwania na zabieg na NFZ wynosił ok. 1 roku.

Cóż było robić? Nas czas gonił, bo Grześ ani myślał wydobrzeć, a conocne chrapanie i powtarzające się bezdechy powoli wykańczały i nas i Grzesia.
Po obdzwonieniu kilku klinik laryngologicznych i zapoznaniu się z ich cennikiem, zdecydowaliśmy się na placówkę (klinikę jednego dnia), która znajduje się najbliżej nas. Po pierwsze ze względu na lokalizację, a po drugie, na najniższą cenę i szybkie terminy.

Najpierw byliśmy na wizycie diagnostycznej, która tylko potwierdziła wcześniejsze diagnozy. Potem jeszcze daliśmy sobie kilka dni na przemyślenie całej sytuacji, aż w końcu zadzwoniłam do kliniki z prośbą o ustalenie terminu. Oddzwonili do mnie z informacją, że zabieg ma się odbyć za tydzień. No i zaczęły się przygotowania.

Usunięcie migdałków to zabieg rutynowy. Jednak należy pamiętać, że jest to ingerencja w organizm dziecka i mogą zdarzyć się powikłania.

Co należy przygotować przed zabiegiem?

1. Konieczne są badania na grupę krwi dziecka. Na wyniki czeka się ok. 2 doby (cena ok. 45 zł)

2. Niezbędne są również badania krwi: morfologia z rozmazem i APTT (badanie na krzepliwość krwi)

3. Dziecko podczas zabiegu musi być zdrowe, więc na mniej więcej miesiąc przed zabiegiem przestaliśmy posyłać synka do przedszkola, aby nie złapał kolejnych infekcji.

4. Podczas pobytu w placówce dziecko ubrane jest we własną piżamkę, zalecane są też ciepłe skarpetki, paputki i ulubiona przytulanka.

5. Dziecko na sześć godzin przed zabiegiem nie może nic jeść, ani pić (to bardzo ważne!)

Zabieg, usunięcie migdałków – czego należy się spodziewać

1. Zabieg w tej klinice przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Dziecko więc nic nie czuje.

2. Przed zabiegiem rodzice muszą wypełnić mnóstwo ankiet dotyczących zdrowia dziecka oraz podpisać różnego rodzaju zgody.

3. Przed zabiegiem dziecko jeszcze raz jest badane. Potem trzeba przebrać je w piżamkę.

4. Następnie zabierane jest przez personel na salę operacyjną, a rodzice w tym czasie czekają w poczekalni.

5. Zabieg trwa około 30 min (razem z wybudzeniem)

6. Po tym czasie jeden z rodziców proszony jest na salę pooperacyjną.

I tu należy wspomnieć o tym, czego można się spodziewać.

Otóż dziecko po wybudzeniu z narkozy płacze, czasami krzyczy, może się rzucać, bić, szarpać, itp. Często pociera nos, twarz (podobno dlatego, że go bardzo swędzi), należy uważać żeby się nie podrapał.

Zaczyna też charczeć i kaszleć, co jest normalnym objawem, gdyż w gardle zalega duża ilość gęstej śliny i żółtawej wydzieliny. Musi to po prostu wykrztusić, wydmuchać (oczyścić drogi oddechowe). Jeżeli samo nie daje rady, personel pomaga i odsącza wydzielinę mechanicznie.

Dziecko podłączone jest do aparatu monitorującego czynności życiowe. W pierwszych minutach nie należy dziecku pozwolić zasnąć, bo jak się dowiedziałam, często dochodzi do zaniku oddychania. Po kilku chwilach to wszystko przechodzi, ale co najważniejsze: nie ma krwi – w ogóle, ani kropelki! Więc nie należy się tego obawiać.

7. Dziecko wraz z rodzicem na sali pooperacyjnej przebywa około 4 godzin. Przeważnie po prostu śpi i odpoczywa po trudach zabiegu. Jeżeli odczuwa ból, podawane są kroplówką środki przeciwbólowe. Po tym czasie wypuszczane jest do domu.

8. W międzyczasie rodzice otrzymują wszelkie informacje dotyczące pielęgnacji dziecka w warunkach domowych oraz telefon alarmowy, pod który można dzwonić 24 h w razie potrzeby.

Dziecko po zabiegu w domu

1. Dziecko po zabiegu jest bardzo słabe, apatyczne i obolałe. Uwaga! może zmienić się głos.

2. Może się zdarzyć, że w pierwszych dobach odmawia jedzenia i co najgorsze picia. Zalecane są napoje i posiłki zimne lub chłodne, najlepiej w formie płynnej lub półpłynnej. Nie należy podawać nic ostrego, kwaśnego, gorącego i twardego. Na bok muszą odejść wszelkie owoce, soki i herbatki owocowe. Najlepiej poić wodą, mlekiem, herbatką. Do jedzenia papki jarzynowe/jarzynowo-mięsne, kleiki, budynie, serki, jajka na miękko, no i lody śmietankowe, nie sorbety!!! (ale ostrożnie i w małych porcjach).

3. Grześ na trzecią dobę poczuł się lepiej, wstał z łóżka, bawił się, nawet poprosił o naleśniki 🙂

4. Przez cały czas trzeba pamiętać o podawaniu środków przeciwbólowych. Boleć może gardło, ucho, kark. Może pojawiać się też gorączka, której nie należy za bardzo zbijać (no chyba, że jest bardzo wysoka i powoduje drgawki)

5. Dziecko musi dużo odpoczywać. Przez pierwsze 2-3 dni najlepiej, aby leżało w łóżku.

6. Należy zachować ostrożność również później. Około 4-6 doby może dojść do krwawienia, gdyż zaczyna odpadać tzw. włókniak, który pokrywa ranę. Dziecko ma również niezbyt przyjemny zapach w ustach. To także zasługa włókniaka. Tak ma być!

7. Na pierwszy spacerek można wyjść dopiero po 10 dniach od zabiegu, natomiast do pełnej sprawności dziecko dochodzi po ok. 14 dniach. Jeżeli ktoś Wam mówił, że dziecko po tygodniu już szalało w przedszkolu, nie wierzcie! Taka sytuacja może mieć miejsce tylko po wycięciu trzeciego migdałka – wówczas maluch szybciej dochodzi do siebie.


No i na koniec koszty zabiegu (w 2016r.):

1. Wizyta wstępna (diagnostyczna) – 200 zł
2. Badania krwi – ok. 80 zł
3. Zabieg – usunięcie migdałków (wszystkich trzech) – 2500 zł

Mam nadzieję, że dość szczegółowo opisałam wszystko co z usunięciem trzech migdałków jest związane. Dodam tylko, że poprawę zauważyliśmy już pierwszej nocy. Mimo, że wszędzie piszą, iż chrapanie może się jeszcze kilka dni po zabiegu utrzymywać, nasz Grześ spał spokojnie i bezgłośnie. Nie pojawiły się już także bezdechy. Teraz jest już piąta doba po zabiegu, a nasz czterolatek zaczyna się śmiać, dużo mówi, jest pogodny, ładnie je. Cały czas potrzebuje dużo czułości, miłości, przytulenia, uwagi, a my z mężem staramy się mu to dawać bez limitów. Mam nadzieję, że teraz już wszystko będzie dobrze…

 

Aktualizacja: 23.04.2018

W związku z licznymi zapytaniami o klinikę jednego dnia, w której synek miał robiony opisywany powyżej zabieg, podaję namiary:

LARYNGOLOGIA I APARATY SŁUCHOWE
OŚRODEK ZABIEGOWY I DIAGNOSTYCZNY
ul. Dolna Wilda 16
61-552 Poznań
OTOLARYNGOLOGIA
(porady specjalistyczne i zabiegi )
tel. 61 833 77 90
fax 61 833 14 24

29 myśli na temat “Migdałki do wycięcia! Czyli usunięcie migdałków – co? gdzie? jak?

 • 29 kwietnia, 2016 o 11:22
  Permalink

  Trzymam kciuki za Grzesia 🙂 Bardzo dobrze, że tak szczegółowo opisałaś przed, w trakcie i po zabiegu. Faktycznie nie ma wielu blogów i stron internetowych, na których można by uzyskać takie informacje. A szkoda.

  Odpowiedz
  • 29 kwietnia, 2016 o 13:22
   Permalink

   Bardzo dziękuję 🙂 mam nadzieję, że mój wpis komuś choć trochę pomoże, rozwieje wątpliwości i da garść potrzebnych informacji

   Odpowiedz
   • 8 stycznia, 2018 o 21:32
    Permalink

    Witam. Czyli jeśli syn dostał gorączki na drugi dzień po wyjściu ze szpitala to normalna rzecz czy powinnam sie bać?

    Odpowiedz
 • 29 kwietnia, 2016 o 19:56
  Permalink

  Przeszliśmy usuniecie 2 migdałów rok temu. Było o tyle lepiej, że synek nawet na salę zabiegowa wszedl z tatą. Po kilku minutach tata wyszedł a synek wrócił do nas po 15 minutach. Krew była i w nosku i trochę w gardle. Po dwóch godzinach wracaliśmy do domu. Następnego dnia synek był już w pełni sił i trzeba mu było przypominać, żeby się oszczedzal. Apety wrócił tego samego dnia. Jedyna nieprzyjemna sprawa to pojedynczy epizod torsji, ale byliśmy o tym informowani.

  Odpowiedz
 • 30 kwietnia, 2016 o 17:29
  Permalink

  Co za zbieg okoliczności ! Byłam z panią na tym zabiegu. Ciesze sie ze Grześ wraca do zdrowia.
  Pozdrawiam mama Antka (miał zabieg po Grzesiu:)))

  Odpowiedz
  • 30 kwietnia, 2016 o 17:40
   Permalink

   Ojej 🙂 również pozdrawiam! Mam nadzieję, że Antek szybko dochodzi do siebie 🙂

   Odpowiedz
 • 19 maja, 2016 o 14:56
  Permalink

  Witam,
  W jakiej klinice Pani usuwała synkowi te migdałki? Proszę o adres i jakiś kontakt. Bardzo dziękuję , życzę dużo zdrówka:)

  Odpowiedz
 • 27 października, 2016 o 22:22
  Permalink

  Witam szukam kliniki w której można usunąć migdałki. Może Pani polecić konkretnego lekarza i miejsce! ?Bardzo dobry i treściowy opis dziękuję

  Odpowiedz
  • 28 października, 2016 o 13:01
   Permalink

   Witam, wiadomość przesłałam na maila 🙂 pozdrawiam serdecznie, Gosia

   Odpowiedz
 • 11 stycznia, 2017 o 17:06
  Permalink

  Czy mogę także prosić o namiary do tej kliniki? Bardzo dziękuję

  Odpowiedz
 • 13 czerwca, 2017 o 20:40
  Permalink

  Bardzo szczegółowy i pomocny opis!
  Czy mogę prosić o informację jaka to była klinika?

  Odpowiedz
 • 13 lipca, 2017 o 18:48
  Permalink

  Dziękuję za szczegółowy opis. Ja również proszę o namiary na te klinikę.
  Dziękuję!

  Odpowiedz
 • 10 września, 2017 o 22:45
  Permalink

  Dzień dobry, proszę o kontakt do kliniki.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 17 października, 2017 o 09:29
  Permalink

  Witam serdecznie,
  czy mogłaby Pani przesłać adres kliniki?:)

  Odpowiedz
 • 8 listopada, 2017 o 16:50
  Permalink

  Proszę o kontakt do kliniki, z góry dziękuję.

  Odpowiedz
 • 1 grudnia, 2017 o 23:01
  Permalink

  bardzo pomocny artykuł 😊mamy identyczna sytuacje z naszym 4 latkiem😯 będę bardzo wdzięczna za namiary na ta klinikę. pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 15 grudnia, 2017 o 23:24
  Permalink

  Dzień dobry,
  jeśli mogę to również poproszę o namiary na klinikę 🙂
  Bardzo dziękuję za ten wpis.
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 24 lutego, 2018 o 12:38
  Permalink

  Dzień dobry!
  Czy można prosić o namiary na klinikę?

  Odpowiedz
 • Pingback:Z dzieckiem do sanatorium – jak załatwić skierowanie, czas oczekiwania, itp. - Z dzieckiem do ...

 • 1 marca, 2018 o 16:13
  Permalink

  Jak poznać dobrego pediatrę? Spytać go co sądzi o wycięciu migdałków.
  Szkoda że nie natknęła się Pani na ten artykuł przeszukując Internet.
  http://www.eioba.pl/a/1q75/angina-genetyczne-czyszczenie-dna
  Ale po dwóch latach od zabiegu wie już Pani że stan dziecka się nie poprawił, może nawet jest gorzej.
  Pozdrawiam i zdrowia życzę.

  Odpowiedz
  • 27 września, 2018 o 12:26
   Permalink

   Artykuł jest bzdurny i na poziomie płaskoziemców. Proszę nie rozpowszechniać takich idiotyzmów.

   Odpowiedz
 • 5 marca, 2018 o 04:51
  Permalink

  Jaki w tym problem zeby napisac jaka to klinika. Wszyscy muszą pytac na priv? Opis super szczegółowy a najważniejszego nie ma.

  Odpowiedz
  • 5 marca, 2018 o 19:58
   Permalink

   W atrykule nie chodziło o promowanie wybranej kliniki, ale o rzetelny opis sytuacji, który może komuś się przydać. Co z tego, że podałabym klinikę, jeżeli takich miejsc jest w Polsce dość sporo, a i czytelnicy są z różnych regionów. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 12 marca, 2018 o 19:57
  Permalink

  Witam, dziś dostaliśmy skierowanie na wycięcie trzech migdałów u naszego czterolatka. Teraz siedzę i czytam. Liczę się z tym, że nas też będzie czekać zabieg w prywatnej klinice. Moge prosić o namiary?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 16 kwietnia, 2018 o 18:29
  Permalink

  Witam,
  Jesteśmy właśnie po konsultacji laryngologicznej i migdałki niestety do usunięcia, czy mogłabym prosić o namiary na klinikę? Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam. Iwona

  Odpowiedz
  • 23 kwietnia, 2018 o 14:48
   Permalink

   Witam serdecznie,
   namiary na klinikę dodałam w artykule
   pozdrawiam
   Gosia

   Odpowiedz
 • 14 października, 2018 o 22:24
  Permalink

  Witam jak dzis ocenia Pani efekt zabiegu? Pytam poniewaz mojego syna tez czeka usuniecia trzeciego migdala i plastyka podniebiennych.

  Odpowiedz
  • 21 października, 2018 o 17:50
   Permalink

   Ciężko mi powiedzieć. Po zabiegu minęły typowe objawy przerośniętych migdałków, czyli chrapanie, bezdechy nocne itp. Z pewnością ma to wpływ na bardziej normalny rozwój dziecka, gdyż Grzesiowi groziło niedotlenienie organizmu. Niestety choroby nie ustąpiły. Owszem, przestał chorować na anginę, lecz zaczął często łapać zapalenie krtani.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.