do muzeumInne miejscaPoznań i okolice

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku wybraliśmy się wreszcie (bo mieliśmy w planach od dłuższego czasu) do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. I muszę Wam powiedzieć, że to prawdziwa gratka dla miłośników militariów i wojskowości.

U nas takim wielkim miłośnikiem wojskowości jest najstarszy syn i szczególnie dla niego wizyta w muzeum to prawdziwy sztos!. Jednak najmłodszy 8-letni Grześ również był wniebowzięty i wykazywał duże zainteresowanie niemal wszystkimi eksponatami.

Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ( a właściwie Izba Tradycji Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ) w Poznaniu powstało w drugiej połowie ubiegłego wieku, w latach 1963-64, a inicjatorem wystawy był gen.dyw. Zygmunt Duszyński, który w tamtym czasie pełnił obowiązki Głównego Inspektora Szkolenia Wojska Polskiego. Za sprawą ówczesnego komendanta Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych płk. dypl. Henryka Kudły oraz ppłk. inż. Zygmunta Szopy – kierownika Cyklu Eksploatacji i Remontu udało się zgromadzić mnóstwo pojazdów pancernych, które możemy oglądać do dziś. W marcu 2015 muzeum zostało przekształcone w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Eksponaty muzeum można oglądać w kilku ogromnych halach. Jest tu zgromadzonych wiele interesujących i wyjątkowych wozów i pojazdów pancernych (i nie tylko), a kolekcja cały czas się powiększa.

Na uwagę zasługuje choćby czołg T-34 czyli RUDY 102, który wykorzystywany był w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies” – a teraz w muzeum można podziwiać go zarówno z zewnątrz, jak i w wewnątrz; a także czołg T-55A, który „wystąpił” w filmie „Most szpiegów” z 2015 r. w reż. Stevena Spielberga. Zresztą na czołgu tym sprawne oko wypatrzy własnoręczny podpis (autograf) samego reżyseria oraz sławnego polskiego operatora Janusza Kamińskiego, który był autorem zdjęć do filmu.

Na wielką pochwałę zasługuje również personel muzeum, który jest cały czas obecny w halach wystawowych i który chętnie opowiada różne ciekawostki na temat eksponatów, historii, a także wyczerpująco odpowiada na wszelkie pytania.

W muzeum większość eksponatów można dotknąć, nawet zajrzeć do środka, co bardzo podoba się najmłodszym odwiedzającym.

Niezwykle interesujący jest też pokaz multimedialny skupiony na czołgu, zobaczcie sami:

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu czynne jest od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 16.00 – we wtorki zwiedzanie jest bezpłatne. W niedzielę i poniedziałek muzeum jest nieczynne.

Bardzo polecam na rodzinne zwiedzanie! 🙂 Naprawdę warto.