Cała PolskaInne miejscaPoznań i okolice

Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Wielu chłopców, a może i dziewczynek też, marzy o tym by w przyszłości zostać strażakiem. Jeżeli i Wy oraz Wasze dzieci lubicie strażaków i wszystko co związane ze strażą pożarną, to zachęcam do odwiedzenia Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Już od samego wjazdu do Rakoniewic rzuca się w oczy fontanna na rynku z dwoma strażakami. My byliśmy tam w marcu, dlatego fontanna była przykryta plandeką, w sezonie letnim z pewnością widok ten zachwyca.

Tuż przy rynku mieści się zabytkowy zbór ewangelicki z XVIII wieku,  z w którym to właśnie mieści się Muzeum Pożarnictwa. Jest to jedno z najstarszych tego typu placówek w Polsce, gdyż powstało w 1974 roku.

W muzeum znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym sikawki konne oraz sprzęt ciężki, czyli wozy i samochody strażackie z różnych czasów. Wystawiane eksponaty stanowią zbiory nie tylko z Polski, ale też z innych krajów: Niemiec, Rosji, Litwy, Ukrainy, Belgii, Danii, Holandii, Węgier.  Jest też tam wiele innych atrakcji, które z pewnością spodobają się nie tylko dzieciom.

W muzeum nie obowiązuje zasada: patrz- nie dotykaj, dlatego jest możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, zarówno tego starodawnego, jak i współczesnego, można też pokręcić korbą w alarmie, albo zadzwonić dzwonkiem. A już nie lada atrakcją jest sala ześlizgu, gdzie każdy może zjechać na rurze jak prawdziwy strażak.

W muzeum znajduje się jeszcze jeden ciekawy eksponat: Wóz Drzymały. Całą historię Michała Drzymały przedstawioną w interesujący sposób znajdziecie tu: historia wozu Drzymały

Do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach warto wybrać się w niedzielę, ponieważ w tym dniu wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Będąc w Rakoniewicach nie sposób nie zatrzymać się przy rynku głównym. Na szczególną uwagę zasługują tu (oprócz wspomnianej wyżej fontanny) pomniki oraz pobliskie drewniane budynki, które charakteryzują specyficznymi podcieniami. Takich domów jest obecnie zaledwie kilka, ale jak można się domyślić okalały one kiedyś cały rynek. Niestety prawie wszystkie spłonęły w pożarach w XVIII i XIX w.

Kolejnym miejscem, do którego można się udać na spacer jest park z pałacem Czarneckich, który wzniesiono około roku 1840. Teraz w pałacu znajduje się Urząd Miasta i siedziba Burmistrza. Wokół pałacu rozpościera się piękny park ze stawem. Na terenie parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, więc taki spacer można potraktować jako kolejną atrakcję.

Rakoniewice znajdują się ok. 60 km od Poznania na trasie do Wolsztyna. Fajnym pomysłem może więc być połączenie oby dwu miast i zwiedzenie ich podczas jednej wycieczki. Przypominam, że w Wolsztynie mieści się słynna Parowozownia, którą warto zobaczyć.