Ciekawe wydarzeniaPoznań i okolice

NIE TO NIEBO – kosmiczna wystawa w CK Zamek

NIE TO NIEBO / wystawa CK Zamek

Do 2 lipca 2023 r. w CK Zamek w Poznaniu będzie dostępna niecodzienna wystawa NIE TO NIEBO.

Wystawa jest niezwykle inspirującym wstępem do świata nauki i odkryć. Grześ ze swoją szkołą miał przyjemność uczestniczyć w warsztatach i zwiedzić wystawę z przewodnikiem, ale można też odwiedzić ją indywidualnie 🙂

Dzięki wystawie NIE TO NIEBO, dzieci odkrywają kosmos i jego tajemnice, dowiadują się o dokonaniach naukowców w tematyce kosmosu.

Kuratorką wystawy jest Justyna Olszewska z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu.

Zwiedzając wystawę można poleżeć pod księżycem, a nawet spróbować go dotknąć 😉 , ponieważ specjalnie na tę wystawę wykonano unikatowy model Księżyca o 4-metrowej średnicy, który został zrobiony w oparciu o najdokładniejsze obecnie fotografie naszego naturalnego satelity, pochodzące z amerykańskiej sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Natomiast w głównej sali wystawowej, pełniącej funkcję centrum naukowego, zobaczyć można m.in. rakietę sondażową HEXA 2, która wzbija się w niebo na odległość 10 km, meteoryt MEMORSS ważący 261 kg jaki uderzył ponad 5000 lat temu na terenie obecnego rezerwatu Morasko, a także unikatowe starodruki astronomiczne z XVI i XVII w., w tym jeden z dwunastu zachowanych w Polsce egzemplarzy pierwszego wydania dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”.

Podczas wizyty na ekspozycji NIE TO NIEBO można doświadczyć startu rakiety w centrum dowodzenia lotów oraz przyjrzeć się księżycowej misji w symulowanej bazie kosmicznej i dowiedzieć się, czy kolonizacja Marsa jest możliwa.

Zatem to nie lada gratka dla wszystkich młodych (i nieco starszych też) miłośników kosmosu! Polecamy!!!

Miejsce: Sala Wystaw w CK Zamek w Poznaniu ul. Św. Marcin

Godziny zwiedzania g. 12 – 20

Wystawa dostępna od 4.03.2023 do 2.07.2023