O wszystkimPorady różneRodzina i wychowanie

Pomysł na kalendarz adwentowy

Za chwilę przywita nas grudzień. To czas Adwentu i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. I obojętnie, czy jesteśmy wierzący czy nie, w naszej kulturze takie przygotowanie i oczekiwanie jest wpisane w tradycję.

Aby umilić swoim pociechom  ten czas długiego czekania na święta, można zaproponować im kalendarz adwentowy, dzięki któremu dzieci będą miały świadomość upływającego czasu i rozeznanie ile dni jeszcze zostało do wymarzonej wigilii.

Oczywiście można kupić gotowy kalendarz adwentowy praktycznie w każdym sklepie, ale ja pokażę Wam jak zrobić w bardzo prosty i szybki sposób swój własny kalendarz.

Pomysłów na stworzenie kalendarza jest w Internecie mnóstwo. Niektóre wymagają specjalnych materiałów: typu pudełka od zapałek, rolek od papieru toaletowego lub jeszcze innych rzeczy.

Do wykonania kalendarza adwentowego w moim przypadku wystarczył szary papier do pakowania paczek (może też być każdy dowolny papier, na przykład do pakowania prezentów, albo też gotowe małe woreczki papierowe), ozdoby, klamerki i sznurek.

Papier przycinamy w odpowiedni sposób, by zrobić z niego kieszonki. Następnie przystrajamy i ozdabiamy je jak tylko chcemy. Można kupić gotowe naklejki, kolorowe, świąteczne taśmy samoklejące, można też własnoręcznie coś narysować.

Torebek/kieszonek musi być 24. Bo liczymy od 1 do 24 grudnia. Na każdej kieszonce grubym pisakiem lub flamastrem wpisujemy numer dnia miesiąca.

Potem do gotowych torebek wkładamy niespodziankę. U mnie to były malutkie czekoladki lub cukierki oraz wypisane na osobnej karteczce zadanie dnia.

Zadania są bardzo proste i odpowiednie do wieku dziecka, typu: napisz list do Gwiazdora (bo my z Poznania 😉 ), uśmiechnij się do kolegi, pomóż w czymś koleżance, koledze, mamusi, upiecz z rodzicami pierniczki, ubierz wspólnie z rodzicami choinkę, posprzątaj pokój, ułóż zabawki, itd…

Następnie zabezpieczyłam wszystkie torebki zszywką, by zawartość nie wypadła, ale też przed ciekawskimi rączkami dziecka 😉 i przywiesiłam kolorowymi drewnianymi klamerkami do rozwieszonego sznurka  i gotowe!

Teraz dziecko każdego dnia musi odnaleźć właściwą kieszonkę, otworzyć ją, przeczytać zadanie. Na realizację zadania ma cały dzień, lub kilka dni (to już wg uznania) oraz co najważniejsze zjeść słodką niespodziankę 🙂

Innym, szybszym i łatwiejszym sposobem na kalendarz adwentowy jest zakup gotowych torebek, woreczków, pudełeczek (jest teraz w sklepach szeroki wybór adwentowych gadżetów). Do tych opakowań wkładamy zadania na każdy dzień, miłe słowa, cytaty, albo drobne słodycze, malutkie upominki i kalendarz gotowy! 🙂

A jeśli jesteście ciekawi, skąd wziął się pomysł na kalendarz adwentowy, zajrzyjcie tu: Historia kalendarza adwentowego