Cała PolskaDo lasuJezioroParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwaty

Powidzki Park Krajobrazowy – jeziora i leśne ścieżki dydaktyczne

Powidzki Park Krajobrazowy to jeden z piękniejszych rejonów w Wielkopolsce. Został utworzony w 1998 roku. Park charakteryzuje urozmaicona rzeźba terenu, która jest wynikiem działań lodowca.

Dzięki niemu powstały też na tym obszarze liczne jeziora, a wśród nich najbardziej popularne jezioro Powidzkie. Powidzki Park Krajobrazowy powstał aby chronić tutejszą niezwykle bogatą florę i faunę, bowiem wiele z żyjących tu gatunków zwierząt i roślin jest pod ścisłą ochroną.

Trzeba nadmienić, że w ostatnich latach brzegi okolicznych jezior przesuwają się na skutek zmian klimatycznych oraz działań człowieka. Jeziora ulegają wypłyceniu, jest w nich coraz mniej wody. W niektórych miejscach jest to różnica nawet 5 metrów. Niestety te wyjątkowe okolice zmieniają się na naszych oczach. Powstają mielizny, które z czasem przekształcają się nawet w niewielkie wysepki. Kto wie, czy za kilkanaście/kilkadziesiąt lat część tutejszych zbiorników wodnych zupełnie nie zniknie z map…

Niektóre jeziora objęte są strefą ciszy, co sprawia, że ich wody są wyjątkowo czyste, a fauna i flora ma dobre warunki do rozwoju.

I w tej wyjątkowej scenerii warto się wybrać na spacer wyznaczonymi ścieżkami dydaktycznymi, które zaraz nieco Wam przybliżę.

Ścieżka dydaktyczna „Mrówki” – Mrówki

źródło: http://www.gosirwilczyn.pl/index.php/sciezka-dydaktyczna
źródło: http://www.gosirwilczyn.pl/index.php/sciezka-dydaktyczna

Ścieżka dydaktyczna Mrówki swoją nazwę wzięła od miejscowości Mrówki, przy której się znajduje. Swój początek ma przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wilczynie, natomiast kończy się przy grodzisku Świetne. Po drodze wstąpić można do skansenu archeologicznego w Kownatach-Mrówkach. Na trasie, której długość wynosi około 5 km, znajduje się 8 przystanków z tablicami informacyjnymi.

My trasę ścieżki przeszliśmy tylko częściowo, robiąc pętlę, tak żeby wrócić na miejsce postoju samochodu. Ścieżka jest ciekawa, różnorodna, dobrze oznakowana. Bardzo fajny pomysł na kilkugodzinny spacerek z dziećmi.

W miejscowości Mrówki polecam również odszukać skrytki w zabawie w Geocaching. Widać, że mieszkańcy miasteczka są żywo zainteresowani poszukiwaczami skrytek, gdyż dostaliśmy mnóstwo wskazówek i miłych słów 🙂 . Jedna ze skrytek doprowadziła nas do wyjątkowego kamiennego posągu Światowida ukrytego w lesie 😉

Ścieżka dydaktyczna „Przygoda z przyrodą” – Skorzęcin

Kolejną ścieżką w Powidzkim Parku Krajobrazowym jest ścieżka dydaktyczna Przygoda z przyrodą w miejscowości Skorzęcin.

źródło:http://www.witkowo.pl/dla-turystow/przygoda-z-przyroda-przyrodnicza-sciezka-dydaktyczna
źródło:http://www.witkowo.pl/dla-turystow/przygoda-z-przyroda-przyrodnicza-sciezka-dydaktyczna

Trasa ścieżki ma około 7 km długości i obejmuje 5 stanowisk z tablicami informacyjnymi. Szlak wiedzie wokół jeziora Białego. Początek ścieżki umiejscowiony jest tuż obok parkingu w obrębie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie. Spacer szlakiem jest bardzo przyjemny i ciekawy ze względu na zmieniający się krajobraz. Trasa oznaczona jest piktogramem w postaci białych kwadratów z ukośnym paskiem koloru zielonego. Po ścieżce można przemieszczać się zarówno pieszo, jak i rowerem.

Dawne przejście graniczne między zaborami – Anastazewo

Powidzki Park Krajobrazowy kryje jeszcze kilka interesujących miejsc. Jednym z nich jest dawne przejście graniczne Anastazewo-Salamonowo – to upamiętnienie dawnej granicy pomiędzy zaborami: pruskim i rosyjskim. Warto się tam zatrzymać zwiedzając okolicę. Postawiono tu symboliczny szlaban z budkami strażniczymi. Są również tablice informacyjne oraz miejsce piknikowe z ławkami i stołami.

Powidz i jezioro Powidzkie

Niewątpliwie największą atrakcją pojezierza Powidzkiego jest jezioro Powidzkie, które w sezonie letnim przyciąga amatorów sportów wodnych, żeglowania i wędkowania. Są tu przystanie żaglówek, plaże, kąpieliska, pola kempingowe, namiotowe oraz cała infrastruktura rekreacyjno-sportowa i gastronomiczna.

Dla amatorów ciszy i spokoju polecam jednak inne miejscówki w mniej popularnych okolicznych wsiach i miasteczkach. A jest ich tutaj mnóstwo, wystarczy poszukać 😉