Rezerwat przyrodniczo-astronomiczny Meteoryt Morasko

 

Od dawna chciałam odwiedzić to miejsce, ale jakoś do tej pory tam nie dotarliśmy. Jednak Rezerwat Meteoryt Morasko to naprawdę fajne miejsce na niedługi wypad za miasto z całą rodziną.

Czas drogi z centrum Poznania do Rezerwatu to ok. 20 min. Na miejscu jest bezpłatny parking oraz toaleta, w której znajdziemy nawet mydło i papier toaletowy. Całość wybudowano zaledwie kilka lat temu, więc wygląda całkiem ładnie i widać, że miejsce jest bardzo zadbane.

Po przejściu przez ulicę zaczyna się ścieżka dydaktyczna Rezerwatu Meteoryt Morasko. Na samym początku widnieje mapa terenu oraz ogromny kamień upamiętniający Franciszka Jaśkowiaka (1903-83), krajoznawcę i działacza ochrony przyrody.

Rezerwat najlepiej zwiedzać po wytyczonych ścieżkach korzystając z objaśnień umieszczonych na tablicach informacyjnych. Ścieżki są szerokie, dobrze ubite, więc spokojnie można jechać wózkiem (uwaga: po deszczu może być błoto). Cały szlak znajduje się w lesie, jest dość zacieniony – idealny nawet na upalne dni. Niestety mogą być komary, więc najlepiej spryskać się wcześniej jakimś odstraszaczem.

Rezerwat Meteoryt Morasko to miejsce, gdzie ponad 5 tys. lat temu spadł deszcz meteorytów. Po tym zdarzeniu zachowały się kratery. Jest ich aż siedem, mają różne wielkości i głębokości. Największy z nich ma 100 m średnicy i 13 m głębokości. Większość jest wypełniona wodą. Na przestrzeni lat znajdowano tu różnej wielkości meteoryty – najbardziej okazałe to: znaleziony w 1914 r –ważący ponad 77 kg oraz w 2012 r – meteoryt o masie aż 271 kg.

Oprócz kraterów warto zwrócić uwagę na otaczającą przyrodę. Rezerwat porasta las dębowo-grabowy, a także las olszowy. Spotkać tu można rzadkie i chronione gatunki mchów i roślin oraz wiele rodzajów zwierząt. To idealne miejsce na pokazanie dzieciom m.in. ogromnych mrowisk, kopców kretów, czy siedlisk ptaków, a także ciekawych gatunków kwiatów i innych roślin.

Wolniutki spacer wytyczonym szlakiem zajmuje ok. 30-40 min, więc spokojnie można się wybrać nawet z małymi dziećmi. Można też udać się poza ścieżkę dydaktyczną, lecz tego nie polecam robić z wózkiem, gdyż na drodze pojawiają się przeszkody w postaci zawalonych drzew i dużych konarów.

Jeżeli ktoś ma niedosyt spacerów, to polecam zajrzeć jeszcze do oddalonej 8 min. drogi od rezerwatu polany Łysy Młyn.