Skansen w Ochli – Zielona Góra

Będąc w okolicach Zielonej Góry warto wstąpić do pobliskiej Ochli. Skansen w Ochli to jeden z największych w kraju zbiorów drewnianych chałup i budynków z Dolnych Łużyc. Znajduje się tam prawie 80 obiektów zabytkowych i tysiące eksponatów stanowiących dawne sprzęty rolnicze, tradycyjne ubiory ludowe, tkaniny, meble i inne przedmioty.

Skansen w Ochli

My skansen w Ochli odwiedziliśmy będąc na wakacjach w województwie lubuskim, podczas naszej wyprawy związanej z okolicznymi winnicami. Muzeum Etnograficzne w Ochli znalazło się na naszej trasie z ufagi na fakt, że zobaczyć tu można między innymi XVIII wieczną wieżę winiarską z Budachowa z małą winnicą i dawnymi akcesoriami do produkcji wina. Jest też urocza piwniczka z winami, która bardzo mi się spodobała.

Oprócz tego skansen obfituje w drewniane chaty, zagrody, dzwonnicę, spichlerz, oborę, stajnie, warsztat tkacki, warsztat szewski i wiele innych ciekawych dawnych budowli.

Zwiedzając skansen, przechadzając się od chaty do chaty, poczuć się można jak w XVII, czy XVIII wiecznej osadzie. Na uwagę zwracają też liczne postacie zwierząt, które poustawiane w oborze, na podwórku, czy w innych zakątkach zagrody, dają wrażenie zamieszkałej wsi.

Muszę tu też wspomnieć o niezwykle interesujących drewnianych rzeźbach oraz o tablicach informacyjnych umieszczonych w różnych punktach na terenie skansenu. Drewniane rzeźby szczególnie wzbudziły zainteresowanie u naszego Grzesia, który bacznie się im przyglądał zwracając uwagę na każdy szczegół 🙂

Muzeum obfituje w przedmioty związane z różnorakimi dziecinami kultury ludowej i kultu religijnego. Zwiedzający może się zapoznać z dawnymi obyczajami i zwyczajami ówczesnej ludności wiejskiej oraz ich codziennym życiem, pracą i rozrywką. Mamy tu eksponaty związane z rolnictwem, rybołówstwem, transportem, stolarstwem, garncarstwem, tkactwem i przetwórstwem (mleka i zbóż).

Ścieżka przyrodnicza

Muzeum etnograficzne w Ochli mieści się na 13 ha terenie w ciekawej okolicy, u stóp polodowcowych wzniesień z leśnym źródliskiem. Tuż obok znajduje się również ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, która ukazuje współzależność pomiędzy środowiskami kulturowym i przyrodniczym oraz zwraca uwagę na tutejszą florę i faunę. Warto przejść się nią kawałek, bo nie jest długa i świetnie urozmaica całą wycieczkę. Ścieżka jest dobrze oznaczona. Kierunek marszu wskazują wyraźne niebieskie strzałki. Na wytyczonym szlaku znaleźć można tablice informacyjne.

Informacje praktyczne

Skansen w Ochli zlokalizowany jest zaledwie 8 km od Zielonej Góry. Przed skansenem jest bezpłatny parking dla samochodów. Na teren muzeum można wejść z psem na smyczy. Jak widać na zdjęciach, my z tej sposobności skorzystaliśmy 😉 . W pierwszej chacie zaraz po wejściu do skansenu znajduje się kasa biletowa i sklepik, w którym można zaopatrzyć się w pamiątki, kawę, herbatę, drobne przekąski i lody. Na zwiedzanie skansenu warto zarezerwować sobie około 1,5 do 2 godzin.

O innych ciekawych miejscach w Zielonej Górze przeczytacie tu: Zielona-gora-z-dzieckiem