Stadnina Koni Huculskich, Regietów – Beskid Niski

Będąc w Beskidzie Niskim odwiedziliśmy ot tak przy okazji (bo było blisko) Stadninę Koni Huculskich w miejscowości Regietów. I wiecie co? To miejsce zachwyciło mnie totalnie! Uważam, że jest to jedno z piękniejszych miejsc jakie widziałam w Polsce! I naprawdę warto tu przyjechać…

Stadnina Koni Huculskich, Regietów

Obecnie Stadnina Koni Huculskich Regietów jest największą stadniną koni tej rasy w Polsce i w Europie. Jednorazowo przebywa w niej nawet około 300 koni.

Konie mają doskonałe warunki: ogromne stajnie z możliwością wyjścia koni na zewnątrz oraz wielkie, przepiękne pastwiska położone wśród gór. W życiu nie widziałam cudowniejszego widoku – pasących się koni na tle zielonych gór! Widok zapierający dech w piersiach.

Do stadniny można przyjechać w każdy dzień tygodnia. Ośrodek oprócz stajni i padoków, dysponuje także regionalną karczmą Huculanka, gdzie można zjeść posiłek oraz trzygwiazdkowym hotelem Jaśmin, gdzie oferowane są noclegi.
Teren stajni jest całkiem spory, są miejsca piknikowe, jest teren zielony z placem zabaw dla dzieci i darmowe parkingi.

Stadnina oferuje wiele atrakcji związanych z turystyką konną: m.in. jazdy na koniu, naukę jazdy, przejażdżki bryczką, zaprzęgi konne, kuligi, rajdy konne oraz obozy konne dla dzieci i młodzieży.

Organizowane są tu także liczne imprezy i ciekawe wydarzenia, jak choćby Dni Huculskie (16-18.09.2022)


My przyjechaliśmy tu po prostu pozwiedzać i zjeść niedzielny obiad w karczmie. Na teren stadniny można wchodzić z psem.

Zwiedziliśmy cały teren, zajrzeliśmy do stajni, widzieliśmy jak się czyści konie i jak się je szykuje do jazdy. Zachwycaliśmy się całymi stadami biegającymi po zielonych pastwiskach i odpoczywającymi na łąkach, a także przypatrywaliśmy się ćwiczeniom na padoku.

Cudowne miejsce, cudowny klimat 🙂 🙂

Regietów – Beskid Niski

I jeszcze chciałabym napisać parę słów o samej miejscowości:

Regietów – to niewielka wieś w Beskidzie Niskim malowniczo położona u stóp Góry Rotundy. Nie ma w pobliżu wielkich miast, ani szybkich dróg. Okolica zaskakuje spokojem, ciszą i czystością oraz niebywałymi widokami!

Regietów to jedno z miejsc, które zostało całkowicie wyludnione w 1947 roku podczas Akcji „Wisła” – więcej o tym napiszę już wkrótce, bo to bardzo ciekawy temat związany z tym regionem.

Obecnie we wsi mieszka zaledwie 116 mieszkańców, a o dawnych mieszkańcach przypominają pozostałe przydrożne krzyże, kapliczki i kamienne fundamenty. To jedyne pamiątki po Łemkach w tych okolicach…