Wypadanie włosów po ciąży, czyli koszmar każdej młodej mamy

włosy1Mniej więcej trzy miesiące po porodzie każda młoda mama przeżywa ten sam koszmar: wypadanie włosów. Nagle, ni z tego, ni z owego zaczynają nam garściami (i to dosłownie!) wypadać włosy, a my jesteśmy tym faktem bardzo przerażone. Dlaczego tak się dzieje? Spróbuję w dwóch słowach na to pytanie odpowiedzieć.

Na wstępie chcę jednak wszystkim mamom powiedzieć, że wzmożone wypadanie włosów po ciąży, jest to proces całkowicie normalny, naturalny, a co najważniejsze i najbardziej dla nas pocieszające – przejściowy. Wiem, bo doświadczyłam go na swojej skórze, a właściwie głowie aż trzykrotnie, a jakoś do tej pory moja czupryna (i to nawet dość gęsta), nadal utrzymuje się na swoim miejscu.

A wracając do tematu… w czasie 9 miesięcy ciąży jesteśmy pod dużym wpływem hormonów. Dzięki podwyższonemu poziomowi estrogenów nasze meszki włosowe nie obumierają, czyli wypadanie włosów w ciąży prawie nie istnieje. Dlatego podczas ciąży mamy na głowie więcej włosów i do tego są one znacznie mocniejsze niż zwykle.

Około drugiego, trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka następuje spadek poziomu estrogenu, dlatego też w tym czasie zaczynają wypadać nam włosy. Wypadanie włosów po porodzie jest silniejsze niż przed ciążą, gdyż muszą wypaść wszystkie te włosy, które nie wypadły podczas całej ciąży. Ot i cała filozofia 🙂

Około szóstego – dziewiątego miesiąca po porodzie wszystko wraca do normy i owo gwałtowne „łysienie” po prostu ustaje. Oczywiście można spróbować w tym czasie wzmacniać włosy na przykład poprzez odpowiednią dietę, która będzie bogata w witaminy z grupy B i minerały (jaja, ryby, owoce morza, razowe pieczywo, niełuskany ryż i kasza gruboziarnista) oraz stosując wzmacniające kosmetyki (szampony, odżywki, maseczki, ampułki) lecz i tak nie unikniemy tego procesu. Możemy go jedynie nieco złagodzić.

Powiem Wam jedno: to co ma wypaść i tak wypadnie, czy tego chcemy, czy nie, dlatego nie warto za bardzo się tym przejmować. Na pewno nie wyłysiejecie! Więc głowa do góry!

3 myśli na temat “Wypadanie włosów po ciąży, czyli koszmar każdej młodej mamy

 • 28 stycznia, 2016 o 11:26
  Permalink

  Dziękuję, mocno mnie ten wpis uspokoił, wypadanie włosów po ciąży to mój koszmar i do teraz byłam przekonana, że na tym tracę i już mi nie odrosną. W różne preparaty na wypadanie włosów czy domowe sposoby nie wierzę. I tak mam cienkie włosy więc jak zaczęły wypadać to spanikowała.

  Odpowiedz
 • Pingback:Szampon Przeciw Wypadaniu Włosów - Z dzieckiem do ...

 • 26 kwietnia, 2016 o 23:41
  Permalink

  Tak, faktycznie to jest jakiś koszmar. Mam nadzieję, że nie pozbędę się wszystkich włosów. Pozdrawiam, Ania 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.