Z małym ogrodnikiem na działce. Trujące rośliny.

P10103321Bardzo lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu. Dlatego też każdą wolną chwilę spędzamy w naszym ogródku działkowym. Jest to nasza mała zielona odskocznia od szarych betonów miasta.

Kiedy tylko robi się ciepło, pakujemy wałówkę i pędzimy na działkę. Zwykle trochę pracujemy a potem oddajemy się rodzinnym przyjemnościom. Uwielbiamy zajadać obiady, czy podwieczorki na tarasie naszej ogródkowej altany. Często zabieramy ze sobą jakieś gry planszowe, karty i gramy, zaśmiewając się przy tym beztrosko.

Natomiast nasz mały Grzesiu przepada biegać wśród kwiatów i krzaczków, wygrzebywać kamyczki i ślimaczki z ziemi, grabić, kopać, zamiatać. Jest to nasz mały pomocnik, który koniecznie chce robić wszystko to co my. Musimy mieć go cały czas na oku, aby czegoś nie zmalował lub nie zrobił sobie krzywdy.działka

Czasami nie zdajemy sobie sprawy ile niebezpieczeństw czyha na małego odkrywcę w ogrodzie. Musimy pamiętać, aby nie zostawiać w zasięgu ręki malucha narzędzi i przyrządów ogrodniczych, nasion, cebulek, trujących preparatów na chwasty i szkodniki. Dziecko jest bardzo ciekawe świata, interesuje je wszystko co nowe i nieznane, dlatego nie można pozwolić, by było bez opieki.

Okazuje się, że wiele roślin znajdujących się w naszych ogrodach jest trujących. Nie zawsze mamy świadomość, że akurat te gatunki są niebezpieczne dla zdrowia.

Oto przykładowa lista i opis niektórych z nich:
Bieluń, Bluszcz pospolity, Ciemierniki, Cis, Czermień błotna, Glicynia, Hiacynt, Kaczeńce, Kalina koralowa, Kasztanowiec zwyczajny, Kokorycz, Konwalia, Laurowiśnia wschodnia, Ligustr, Łubin, Miłek wiosenny, Modrzewnica, Naparstnica, Narcyz, Oleander, Ostróżeczka, Ostróżka, Pierwiosnek, Rannik, Rącznik pospolity, Śnieżyczka przebiśnieg, Tojad, Trzmielina europejska, Wawrzynek wilczełyko, Wiciokrzew pomorski, Wilczomlecze, Wilec, Winobluszcz, Ziarnopłon wiosenny, Zimowit jesienny, Złotokap, Żywotnik.

Konwalia: Czerwone jagody i liście tego majowego kwiatu zawierają silne glikozydy nasercowe; zjedzenie zaledwie kilku z nich przez małe dziecko może spowodować śmierć. Objawami zatrucia są nudności, wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy oraz widzenie na żółto, a także zaburzenia rytmu serca i spadek ciśnienia tętniczego. Bardzo niebezpieczne jest nawet wypicie wody z wazonu, w którym stał bukiecik konwalii.

Wiciokrzew: Owoce tego pnącza zawierają ksylosteinę, która drażni przewód pokarmowy, osłabia serce i zaburza pracę układu nerwowego. Spożycie kilku jagód może być przyczyną śmiertelnego zatrucia. Typowe objawy to: wymioty, biegunka, zaburzenia rytmu serca i oddychania.

Zimowit jesienny: U ludzi po 4-6 godzinach od spożycia pojawiają się takie objawy, jak: drętwienie i pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu, mdłości i wymioty, ostra biegunka (czasami krwawa), obniżenie temperatury ciała i ciśnienia krwi, w końcu paraliż i śmierć w wyniku paraliżu oddechowego.

Żywotnik (Thuja): Jeden z najpopularniejszych w Polsce krzewów iglastych na żywopłoty, którego szyszki i igły zawierają tujon silnie drażniący błony śluzowe i skórę. Po jego zjedzeniu następuje pobudzenie, zaburzenia świadomości, uszkodzenie wątroby i nerek, zaburzenia pracy serca i przewodu pokarmowego.

Nie zrażajmy się jednak tym, ale zadbajmy o bezpieczeństwo swoich bliskich i jak najwięcej P10103411przebywajmy na świeżym powietrzu. Słońce, zieleń, kolorowe kwiaty i praca fizyczna w ogrodzie sprzyja lepszemu samopoczuciu. Także spotkania przy grillu sprawiają, że nasz nastrój się poprawia. Cieszmy się tym i sobą nawzajem! Stwórzmy otoczenie przyjazne dziecku i pokazujmy mu wspaniały, ciekawy świat. Niech pod naszą kontrolą bawi się w małego ogrodnika. Dzieci to uwielbiają.

2 myśli na temat “Z małym ogrodnikiem na działce. Trujące rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.