O wszystkim

Zabezpiecz się … przed dzieckiem

IMG_0775Bezpieczeństwo przede wszystkim, jest ono najważniejsze w każdym aspekcie życia, a gdy na świecie pojawia się nowy domownik, bezpieczny musi być cały dom i otoczenie. Dopóki maluszek nie jest w stanie się samodzielnie poruszać, to jeszcze pół biedy, ale gdy już wstanie na nogi, to nie ma zmiłuj. Dotknie wszystkiego, co stanie na jego drodze, wszędzie wlezie, wszędzie wsadzi palec, wszystko otworzy, wszystko zje (lub spróbuje zjeść). To „najgorszy” etap dla rodziców, bo muszą mieć oczy wkoło głowy, wytężony słuch i pokłady rodzicielskiego przeczucia oraz dużo cierpliwości.

IMG_0770W tym okresie dziecko nie słucha. Nic sobie nie robi z nawoływań, próśb ze strony rodzica lub opiekuna, aby tam nie iść, czy tego nie dotykać, bo… świat jest ciekawszy! Trzeba dokładnie go poznać i doświadczyć. Nic nie ujdzie dziecka uwadze, nawet najmniejszy paproszek na podłodze.

A więc… nie pozostaje nam nic innego, jak dobrze zabezpieczyć cały dom. A oto kilka podpowiedzi:

1. Kontakty zabezpiecz zaślepkami

2. Szuflady i szafki zamknij albo na klucz, albo zabezpiecz specjalnymi przyklejanymi mechanizmami

3. Przed schodami zamontuj bramki

4. Na wszystkie niebezpieczne ostre kanty (kanty stołu, blatu, innych mebli) naklej specjalne zabezpieczenia

5. Wszystkie detergenty, lekarstwa, IMG_0773niebezpieczne przyrządy, narzędzia itp koniecznie pochowaj na wyższych półkach (szafkach)

6. Lepiej zrezygnuj z obrusa, bieżnika, czy serwetek na stole, stolikach, bo dziecko z łatwością je ściągnie

7. Szklane ozdoby, wazony pochowaj lub poustawiaj na odpowiedniej (niedostępnej dla dziecka) wysokości

8. Kable, listwy przypodłogowe z prądem zabezpiecz tak, aby dziecko nie miało do nich dostępu

9. Na drzwi zamontuj zabezpieczenia przed zamknięciem (gdyż dzieci bardzo lubią bawić się drzwiami, a wtedy o przyskrzynienie palca nietrudno)

10. Ogranicz dostęp do kuchni, a zwłaszcza IMG_0768do piekarnika, kuchenki, czy też innych sprzętów kuchennych

11. Uważaj na kwiaty w doniczkach, lepiej aby nie stały w miejscach dostępnych dla dziecka (podłoga, niski parapet czy półka). Unikaj też kwiatów trujących, albo je odpowiednio zabezpiecz, a są to m.in.: wilczomlecz piękny (czyli gwiazda betlejemska), wilczomlecz lśniący, kroton, anturium, diffenbachia, monstera, filodendron, psianka paprykowa, papryka roczna, tulipany, narcyz, hipeastrum, amarylis, kliwia, alokazja, dracena, fikus, kaladium, oleander, scindapsus, skrzydło kwiat, bluszcz i fiołek alpejski.

12. Staraj się często sprzątać, nie pozostawiając nic małego w zasięgu dziecka, IMG_0772jeżeli coś Ci spadnie, natychmiast to podnieś, jeżeli coś wylejesz, od razu wytrzyj itp.

13. Pamiętaj, jeżeli robisz sobie kawę, herbatę, nigdy nie zostawiaj kubka (szklanki, filiżanki) na brzegu stołu, blatu itp., nie zostawiaj ich również na niskich stolikach

14. Zawsze miej dziecko w zasięgu swojego wzroku, robiąc coś innego sprawdzaj co w tym czasie robi dziecko, zwłaszcza, gdy nagle zrobi się cicho…

Zakup odpowiednich zabezpieczeń na meble nie powinien przysporzyć młodym rodzicom wiele problemów. Takie przedmioty dostępne są np. w Ikei, Smyku, w większości sklepów z akcesoriami dla dzieci lub w Internecie. Ich koszt jest niewielki, a wartość bezpieczeństwa nieoceniona! Zabezpiecz się otoczenie przez dziećmi, uczyń je bezpiecznym!zapezp