Cała PolskaGóryWycieczki, podróże z psem

Spływ Dunajcem z psem

Tegoroczne wakacje spędziliśmy w Gorcach. Jednak z Gorców jest całkiem niedaleko w Pieniny (ok. 1 h drogi samochodem), więc postanowiliśmy pojechać na spływ Dunajcem.

Na początku przypomnę, że zarówno do Gorczańskiego, jak i Pienińskiego Parku Narodowego jest zakaz wchodzenia z psem. Ku naszej radości okazało się, że na sam spływ Dunajcem można zabrać psiaka i w dodatku nie ma żadnych opłat za pupila 🙂

Tak więc pewnego pięknego dnia wyruszyliśmy ku wyjątkowej przygodzie 🙂

Ostatni raz byliśmy w Pieninach w 2011 roku (kiedy ja byłam w ciąży z Grzesiem) – możecie o tym przeczytać tu: Wyprawa-rodzinna-w-Pieniny. Wówczas na zakup biletu na spływ czekaliśmy kilka godzin w gigantycznej kolejce. Tym razem okazało się, że na przystani flisackiej nie ma w ogóle ludzi, do kasy podeszliśmy od razu i w ciągu kilku minut załatwiliśmy wszystkie formalności. Bilety nie są tanie, ale to naprawdę wyjątkowa atrakcja, której nie da się przeżyć nigdzie indziej.

Za psa nie dopłacaliśmy ani za sam spływ, ani za busa powrotnego, więc bardzo ok 🙂 – dodam tylko, że nasza Szyszka jest małym pieskiem (waży ok. 6 kg). Niestety nie znalazłam nigdzie informacji jak to jest z dużym psem – ktoś gdzieś sugerował, że za większego psa mogą obowiązywać dodatkowe opłaty, ale nie mam potwierdzenia.

Jak już pisałam wcześniej spływ Dunajcem to niesamowita przygoda, przecudowne widoki, wiatr we włosach, zapach wody, ciekawe opowieści flisaków połączone z żarcikami. I mimo, że obecnie spływ trwa ok. 2 godzin (czas spływu zależy od poziomu wody w rzece), to wcale się nie dłuży. Zarówno dzieci, jak i pies – zniosły to bardzo dobrze, mimo, że nasza Szyszka generalnie do spokojnych psów nie należy 😉

Na spływ Dunajcem warto się odpowiednio przygotować. Zalecam zabranie ubrań zgodnie z aktualną prognozą pogody, czapki z daszkiem lub inne nakrycie głowy, coś do picia (także dla psa) i lekkie przekąski dla dzieci, bo na pewno zgłodnieją. Warto się nakremować kremem z filtrem, by nie ulec poparzeniu słonecznemu. Dla dzieci na miejscu dostępne są kapoki. Podpowiem, aby przed wejściem na tratwę porozmawiać z młodszymi dziećmi na temat zachowania i bezpieczeństwa w czasie spływu.

Podczas spływu psa trzymaliśmy na kolanach. Na dnie tratwy zbiera się woda, więc nasza Szyszka nie chciała tam siedzieć. Muszę też zaznaczyć, że pies jest cały czas ograniczony ruchowo i w bliskiej odległości od obcych ludzi. O to najbardziej obawialiśmy się płynąc z Szyszką (bo ona nie zawsze toleruje inne osoby), ale okazało się, że zupełnie niepotrzebnie, bo była bardzo spokojna 🙂 . Kilka razy szczeknęła tylko na pana flisaka i na przepływające obok kaczki 🙂

Na spływ wzięliśmy też lornetkę i to okazał się strzał w dziesiątkę! Z poziomu tratwy mogliśmy obserwować odległe wierzchołki gór – na przykład taras widokowy na Trzech Koronach, a także wypatrywać gniazda ptaków na okolicznych skałach 🙂

Powrót z przystani końcowej w Szczawnicy odbył się bezproblemowo. W busie Szyszka również siedziała nam na kolanach. Bus podwozi na sam parking przy przystani początkowej. Cała wyprawa zajęła nam około 5 godzin (razem z dojazdem z miejsca naszego pobytu w Gorcach)

Kilka informacji praktycznych:

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływy odbywają się codziennie oprócz pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała.

Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych. Bilety do nabycia w kasach na obu przystaniach. Istniej możliwość skorzystania z parkingów, toalet, restauracji, kiosków z pamiątkami.

Na życzenie uczestników spływu są wypożyczane kapoki.

Kasy biletowe czynne:

kwiecień: 9.00-16.00
maj – sierpień: 8.30 – 17.00
wrzesień: 8.30 – 16.00
październik: 9.00 – 15.00 po zmianie czasu na zimowy 9.00 – 14.00

Uwaga na jednej łodzi może maksymalnie płynąć pięcioro dzieci z biletem ulgowym.

Po skończonej wycieczce czeka bus przy dolnej stacji kolei Palenica, ul. Główna 7.
Odjeżdża w lipcu oraz sierpniu o godzinie 16:00, 17:00, 18:00, 19:00,
wrzesień od pn.-pt. o 16:00 i 17:00, sob. – niedz. o 16:00, 17:00 i 18:00,
październik od pn. – pt. o 16:00, sob. – niedz. o 16:00 i 17:00