Cała PolskaGóryWycieczki, podróże z psem

Gorce z psem – Turbacz – najwyższy szczyt Gorców

Turbacz – to najwyższy szczyt Gorców, jego wysokość wynosi 1310 m n.p.m i zaliczany jest do Korony Gór Polski. Tak więc będąc w Gorcach po prostu trzeba wejść na Turbacz 😉

Sam szczyt Turbacza leży poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego, więc spokojnie można na wyprawę wziąć psa. Jednak trzeba zwrócić uwagę, którym szlakiem się tam udać, bo kilka prowadzi przez teren GPN.

Nam najprościej i najlepiej byłoby wejść szlakiem zielonym od strony miejscowości Niedźwiedź, gdyż ten szlak przechodził tuż obok naszego miejsca noclegowego (patrz https://zdzieckiemdo.pl/gorce-z-dzieckiem-i-psem/). Niestety chcąc zabrać na wycieczkę psa, musieliśmy podjechać na szlaki zupełnie z drugiej strony całego masywu i sam dojazd na początek trasy (w jedną stronę) zajął nam ok. 45 min.

Szlaki na Turbacz, na które można wziąć psa:

SZLAK ZIELONY: Kowaniec – Długa Polana – polana Upłaz – polana Sralówki – polana Długie Młaki – schronisko na Turbaczu – MOŻNA Z PSEM – to najkrótsza droga z Nowego Targu na Turbacz. dosyć męcząca ale za to zróżnicowana, trudna szczególnie w początkowym odcinku. Czas przejścia około 2,5 – 3 godzin.

SZLAK ŻÓŁTY: Kowaniec – Bukowina Miejsca – Kaplica Papieska – polana Wisielakówka – schronisko na Turbaczu – MOŻNA Z PSEM – najłatwiejsza droga na Turbacz, prowadzi łagodnym duktem przez las i polany. Czas przejścia około 2,5 – 3,5 godzin.

SZLAK CZERWONY: Rabka – Tatarów – Bacówka PTTK na Maciejowej – Jaworzyna Ponicka – schronisko PTTK Stare Wierchy – Groniki – Obidowiec – polana Rozdziele – Turbacz – schronisko na Turbaczu – MOŻNA Z PSEM – fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzący przez dwa schroniska (Bacówka PTTK na Maciejowej i schronisko PTTK Stare Wierchy) i szczyt Turbacza. Czas przejścia około 4,5 -5 godzin.

SZLAK NIEBIESKI: Łopuszna – Zarębek Średni – Zarębek Wyżni – Bukowina Waksmundzka – schronisko na Turbaczu – MOŻNA Z PSEM – bardzo malowniczy i dość długi szlak z Łopusznej. Czas przejścia około 3,5 -4 godzin.

Szlaki na Turbacz, na które nie można zabrać psa:

SZLAK NIEBIESKI: Koninki – polana Szałasiska – polana Średnie – Czoło Turbacza – schronisko na Turbaczu – NIE MOŻNA Z PSEM – dosyć krótkie i strome wejście na Turbacz.. Czas przejścia około 2,5 godziny.

SZLAK ZIELONY (końcówka szlakiem czerwonym): Koninki – wyciąg Tobołów – Suchora – Obidowiec – schronisko na Turbaczu – NIE MOŻNA Z PSEM – najszybsza droga na Turbacz: najpierw wjazd wyciągiem na Tobołów, następnie szlakiem zielonym na Obidowiec i szlakiem czerwonym do schroniska na Turbaczu. Czas przejścia około 2 godzin – jednak czas uzależniony jest od godzin działania wyciągu

SZLAK ZIELONY: Niedźwiedź – „Orkanówka” – Turbaczyk – Wierch Spalone – Kopieniec – Czoło Turbacza – schronisko na Turbaczu – NIE MOŻNA Z PSEM – długa i urokliwa trasa, prowadzi obok muzeum Wł. Orkana oraz grzbietem rozdzielającym doliny: Poręby i Koniny. Czas przejścia około 4,5- 5 godziny.

Nasza trasa na Turbacz

My na Turbacz wchodziliśmy szlakiem zielonym z miejscowości Kowaniec, natomiast schodziliśmy szlakiem żółtym. Cała wyprawa z dojazdem zajęła nam około 6 godzin.

Mapka naszej trasy poniżej.

Trzeba przyznać, że trasa na Turbacz z każdej strony jest dość długa, więc taka wycieczka wymaga dobrego przygotowania i zaplanowania. Przede wszystkim powinno się na nią przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. Kolejną sprawą jest prowiant i picie (jeśli idziemy z psem, to również dla psa). My mieliśmy sporo wody, kanapki, a dla psa przekąski i osobną butelkę wody z poidełkiem turystycznym. Na szczęście dzień naszej wędrówki nie był upalny, ani nawet gorący, więc szło się całkiem dobrze 🙂 . Koniecznie trzeba wziąć ze sobą nakrycie głowy oraz ubranie na wypadek zmiany pogody. No i najważniejsza rzecz – odpowiednie buty!

Pod szczytem Turbacza mieście się schronisko, w którym można odpocząć, zjeść obiad, ciasto lub lody i napić się pysznej kawy. Zaznaczę tu, że Turbacz jest chyba najbardziej uczęszczanym szczytem Gorców, więc w schronisku można się spodziewać większej ilości ludzi, a co za tym idzie kolejek po jedzenie 😉

Od schroniska na szczyt Turbacza jest jeszcze kawałek drogi (jakieś 10 min). Ale ten ostatni odcinek to już sama przyjemność 🙂 , jest prawie płaski i skalisty 🙂 , więc dzieciom na pewno się spodoba!

I choć odpoczynek po tak długim marszu bardzo kusi, to zalecam jeszcze przed zatrzymaniem się w schronisku, pójść na sam szczyt, bo uwierzcie mi, potem już Wam się po prostu nie będzie chciało 😉

Na powrotną drogę wybraliśmy szlak żółty. Po pierwsze dla urozmaicenia, a po drugie dlatego, że jest łagodniejszy, więc łatwiej się schodzi 🙂 . Jest też zupełnie inny niż ten zielony. Na szlaku napotkać można prześliczną Kaplicę Matki Boskiej Leśnej Królowej Gorców. Warto zatrzymać się na chwilę i wejść do środka :). Po drodze jest też kilka fajnych miejsc z widokiem na góry :).

Przy samym końcu zboczyliśmy nieco z żółtego szlaku i skrótem przeszliśmy do parkingu. Na jednej z polanek spotkała nas wyjątkowa niespodzianka: odkryliśmy punkt widokowy na samiuśkie Tatry! Nie mogliśmy przejść obok tego miejsca obojętnie, więc wyciągnęliśmy lornetkę i zatrzymaliśmy się tu na dłużej 🙂

To była dość męcząca wycieczka, ale bardzo udana! Zdobyliśmy kolejny szczyt należący do Korony Gór Polski!!! 🙂 🙂

Zapraszam też do wpisu zdzieckiemdo.pl/gorce-z-dzieckiem-i-psem/ gdzie opisuję o innych miejscach w Gorcach, które odwiedziliśmy 🙂