Cała PolskaGóryJezioroWycieczki, podróże z psem

Jezioro Klimkowskie – jezioro otoczone górami

Jeśli szukacie jeziora w górach, z cudownymi widokami i ciekawymi ścieżkami, to zdecydowanie polecam Wam Jezioro Klimkowskie (Beskid Niski).

Tama i Jezioro Klimkowskie

Jezioro Klimkowskie jest zbiornikiem zaporowym, który został utworzony na rzece Ropa w 1994 roku. Jezioro znajduje się w pobliżu miejscowości Klimkówka, Łosie oraz Uście Gorlickie, na terenie dawnych zabudowań nieistniejącej już łemkowskiej wsi Klimkówka.

Powstała na rzece zapora leży pomiędzy szczytami Kiczera-Żdar (na zachodzie – 610 m n.p.m.) i Ubocz (na wschodzie 623 m n.p.m.) w tzw. Pieninach Gorlickich na terenie Beskidu Niskiego, a przepływająca tamtędy rzeka Ropa tworzy przepiękny, malowniczy przełom.

Niestety na zaporę wchodzić nie wolno, ale tuż przy niej jest fajny punkt widokowy 🙂

Jezioro pełni funkcję obiektu przeciwpowodziowego, a zgromadzona w nim woda wykorzystywana jest do wytwarzania prądu elektrycznego. Jest to też źródło wody pitnej dla okolicznych miejscowości. Jezioro użytkowane jest również jako miejsce rekreacyjno-turystyczne.

W okolicy Jezioro Klimkowskiego znajdują się ośrodki wypoczynkowe, jest też infrastruktura gastronomiczno-rekreacyjna: wypożyczalnia sprzętu wodnego, przystań, plaża z kąpieliskiem…

Jedyne do czego można się przyczepić, to bardzo specyficzne podłoże na plaży. Niby nawieziono piasek, ale przy brzegu zrobił się muł, który powoduje, że można zgubić tu klapka lub zapaść się po kostki 😉

Całe nabrzeże przeszło w 2020 roku remont, dzięki czemu powstała nowa ścieżka rowerowo-spacerowa, wiata grillowa z zapleczem sanitarnym, a także obiekty małej architektury.

My wybraliśmy się tu w zwykły dzień roboczy dość wcześnie rano (ok. godz. 10:00), więc oprócz nas na plaży była tylko jedna rodzinka 🙂

Ścieżki przyrodnicze

Wokół jeziora Klimkowskiego biegną także ścieżki przyrodnicze:

– wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora przebiega ścieżka przyrodniczo-widokowa „Pieniny Gorlickie”. Obejmuje również miejscowości Łosie i Klimkówka. Prezentuje florę i faunę tego obszaru,

– natomiast ścieżka przyrodnicza poświęcona ptakom Beskidu Niskiego powstała wzdłuż zachodniego wybrzeża jeziora.. Trasa ścieżki jest oznakowana i prowadzi od centrum Klimkówki do stanicy wodnej nad jeziorem. I właśnie tą ścieżką postanowiliśmy się przejść, bo wydawała się dość atrakcyjna.

Rzeczywiście ścieżka okazała się naprawdę super przygodą. Wejście na ścieżkę oznakowane jest drewnianą strzałką z napisem „Do Jeziora” . Na jej trasie było sporo ciekawych tablic informacyjnych, dużo drewnianych mostków i ławek. Cały czas ścieżka prowadzi w dość gęstym lesie, więc nawet w upał jest przyjemnie chłodno. Nam spacer bardzo się podobał i sprawił dużo przyjemności. Na koniec zrobiliśmy sobie odpoczynek na polance z widokiem na jezioro 🙂 . Przejście ścieżki w jedną stronę zajmuje około 30 min.

Ścieżka pieszo-rowerowa wokół Jeziora Klimkówka

W rejonie Jeziora Klimkówka można pojeździć na rowerach. Wzdłuż jeziora powstała trasa pieszo-rowerowa o długości kilku kilometrów z fajnym miejscem odpoczynku na południowym jej krańcu. Nad Klimkówkę można także wybrać się rowerem mieszkając gdzieś dalej i połączyć wycieczkę rowerową z kąpielą w jeziorze. Bardzo ciekawa i niezbyt trudna pętla prowadzi z Ropek przez Brunary i Flaszę nad Klimkówkę. Wrócić znad jeziora możecie przez Uście Gorlickie i Hańczową. Pętla ma około 33 km. Po drodze znajdują się liczne cerkwie i piękne widokowe miejsca. Trasa szczegółowo opisana jest na stronie agroturystyki Siwejka.

Noclegi nad Jeziorem Klimkówka

Nad Jeziorem Klimkówka jest sporo miejsc noclegowych. Jeżeli jednak ktoś chce połączyć plażowanie z pieszymi lub rowerowymi wycieczkami, to warto poszukać miejsca oddalonego o kilka kilometrów od Zalewu Klimkówka które będzie lepszą bazą wypadową. My możemy Wam polecić noclegi w Ropkach oddalonych o 7 km od Jeziora.

Informacje praktyczne

Wjazd na parking nad jeziorem jest płatny. Opłata jest jednorazowa na cały dzień, więc w tym dniu można wjeżdżać i wyjeżdżać wiele razy. Na miejscu jest możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego: rowery wodne, kajaki, nawet łódź z silnikiem 🙂 . Jest też punkt gastronomiczny, choć jedzenie bardzo fastfoodowe.

Za to widoki i klimat tego miejsca – fantastyczne!