Cała PolskaJezioroWycieczki, podróże z psem

Osieczna – wieża widokowa Jagoda 2 i plaża nad jeziorem Łoniewskim

Osieczna to małe miasteczko, które leży w Wielkopolsce niedaleko Leszna, nad Jeziorem Łoniewskim.
Bywamy tu dość często, gdyż okazuje się, że okolice Osiecznej mają wiele do zaoferowania pod względem turystycznym.

Pisałam już kiedyś o wiatrakach – Wiatraki w Osiecznej , które są główną atrakcją w Osiecznej, jednak to nie jedyne ciekawe miejsce w tutejszym rejonie.

Wieża widokowa Jagoda 2

Nie tak dawno, bo w grudniu 2021 roku, oddano do użytkowania nową wieżę widokową „Jagoda 2”, która zastąpiła starą wieżę stojącą w tym miejscu wcześniej, a rozebraną ponad 3 lata temu ze względu na zły stan techniczny jej drewnianej konstrukcji.

Dotarcie do wieży nie stanowi problemu, gdyż przy drodze jest drogowskaz wskazujący owe miejsce. Jest tu parking leśny na kilka/kilkanaście samochodów. Stamtąd jest już właściwie niedaleko do wieży. Z miejsca postoju idzie się dosłownie kilka minut leśną drogą, na której rozlokowano ciekawe tablice informacyjne i zrobiła się tu taka ciekawa mini ścieżka edukacyjna.

Sama wieża robi wrażenie i wydaje się bardzo wysoka. Jej konstrukcja ma wysokość 30 m, a na górny taras prowadzą aż 152 stopnie – no, można się zmęczyć przy wchodzeniu 😉 , jednak widoki rekompensują ten trud 😉

Z wieży Jagoda 2 rozpościera się wspaniały widok na okolicę, czyli między innymi na panoramę Jeziora Łoniewskiego, okoliczne lasy i samo miasteczko Osieczna. Widać tu wyraźnie zamek w Osiecznej, a także plażę nad jeziorem Łoniewskim – zauważywszy ją z wysoka, od razu postanowiliśmy tam pojechać 🙂

Plaża nad jeziorem Łoniewskim

Na obszarze gminy Osieczna znajduje się aż 10 jezior! Osieczna zlokalizowana jest tuż przy największym z nich – Jeziorze Łoniewskim. Jezioro powstało wskutek ostatniego zlodowacenia na tym terenie (zlodowacenie bałtyckie), które miało miejsce kilkadziesiąt tysięcy lat temu.

Na plaży w Osiecznej w 2009 roku postawiono pomost z platformą widokową. To prawdopodobnie największy pomost w okolicy. Jest też tu pomost z przystanią kajakową. Przy plaży można wypożyczyć kajaki i rowery wodne.
W sezonie wiosenno-letnim na jeziorze montowana jest fontanna, którą wieczorami podświetlają różnokolorowe lampy. W 2012 roku powstała tu także efektowna „ścieżka wodna”, nie lada atrakcja dla dzieci, umożliwiająca spacer tuż nad taflą jeziora. Muszę przyznać, że to bardzo fajny pomysł. Sama od razu wskoczyłam na wodną ścieżkę, żeby ją wypróbować 😉

Taka ciekawostka:

Nie wiem, czy wiecie, ale podobno jezioro Łoniewskie słynie ze swoich borowinowych właściwości. Borowina, to taki rodzaj torfu, który powstaje z butwiejących roślin w wilgotnym środowisku. Borowiną leczy się np. zapalenie stawów, czy reumatyzm. Tak, że wiecie, warto się trochę poobkładać błotkiem z tego jeziora 😉

Zamek w Osiecznej

Zamek w Osiecznej leży tuż nad Jeziorem Łoniewskim, w pięknym okalającym go parku. Budowla powstała na sztucznie usypanym kopcu nad brzegiem wody. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1472 roku. Pierwotnymi właścicielami był ród Borków. W roku 1512 miasto wraz z zamkiem kupił Łukasz Górka, przedstawiciel jednej z najbogatszych rodzin w Wielkopolsce. Następnie budowlę w spadku odziedziczył jego siostrzeniec Andrzej Czarnkowski. Kolejnymi właścicielami Osiecznej byli Przyjemscy a potem Opalińscy. Zamek przechodził z rąk do rąk, a zmieniający się właściciele doprowadzili do jego dewastacji i prawie ruiny. Dopiero w latach 1895-1906 kolejny właściciel Henryk Hedebrand przebudował zamek i w tym stanie przetrwał aż do dziś. Od 1959 roku obiekt został zaadoptowany na sanatorium. Leczyło się tu chorych na reumatyzm, cukrzycę oraz otyłość. Obecnie w murach zamku mieści się Szpital Rehabilitacyjno-Leczniczy dla Dzieci i Młodzieży. Zamek nie jest udostępniany do komercyjnego zwiedzania.

Stary cmentarz protestancki

Zaraz obok stacji benzynowej przy drodze do Leszna w zaroślach, naprzeciwko wiatraków, znajduje się jeszcze jedno interesujące miejsce – stary cmentarz protestancki. Założono go prawdopodobnie w 1793 roku na krańcach miasta. Warto tu zajrzeć, bo to takie klimatyczny i nieoczywisty zakątek. Dotarłam do informacji, że na owym cmentarzu pochowany jest niejaki Tassilo von Heydebrand und der Lasa – mistrz szachowy, który u schyłku swojego życia przeprowadził się z Wiesbaden do Osiecznej, do swojego syna i tu zmarł.