Cała PolskaCity break

Sandomierz – atrakcje, ciekawe miejsca do zwiedzania z dzieckiem

Sandomierz – miasto bardzo klimatyczne, pięknie położone na 7 wzgórzach. Szczególnie ładnie wygląda jego panorama, gdy dojeżdża się do miasta, ale i samo miasto ma wiele do zaoferowania…

W poprzednim wpisie opisałam miejsca w Sandomierzu, które można zobaczyć po prostu spacerując ulicami (patrz tu: Spacerem przez Sandomierz-ciekawe miejsca dostępne z psem ), teraz skupię się na tych, które można zwiedzić w środku.

Brama Opatowska

Brama Opatowska to główny zabytek Sandomierza i nie da się go przeoczyć. Była kiedyś jedną z czterech bram w murach obronnych miasta. Została wybudowana około 1362 r. przez króla Kazimierza Wielkiego.

Będąc w Sandomierzu od wielu przewodników w wielu miejscach słyszy się, że Kazimierz Wielki „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” i właśnie tu w Sandomierzu jest to bardzo widoczne.

Brama Opatowska udostępniona jest do zwiedzania, można wejść na sam szczyt wieży, z której rozpościera się widok na Sandomierz.

Atrakcja nie jest dostępna z psem.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Historia zamku w Sandomierzu sięga XII wieku, bo wtedy zbudowano pierwszy zamek na miejscu dawnego grodu. Budowla usytuowana była na wysokim wzgórzu oblanym wodami Wisły, co czyniło naturalną barierę obronną. W 1138 roku Sandomierz stał się stolicą księstwa dzielnicowego na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, a zamek „awansował” na rezydencję książąt sandomierskich. Zamieszkiwali go m.in. Henryk Sandomierski, Kazimierz Sprawiedliwy, następnie Leszek Biały, Bolesław Wstydliwy oraz Leszek Czarny. W XIV wieku dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu, na miejsce drewnianej budowli, postawiono murowany gotycki zamek z wieżą obronną oraz murem zamkowym.

Obecnie w murach zamku mieści się muzeum. Korzystając z oferty sezonowej (od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 wstęp do Muzeum Zamkowego jest bezpłatny w poniedziałki – w godzinach 12.00 – 15.00/ ostatnie wejście o 14.30), będąc w Sandomierzu właśnie w poniedziałek, odwiedziliśmy owe Muzeum Zamkowe.

W muzeum można oglądać wystawy stałe i czasowe. Jest to takie typowe zwiedzanie „patrz, nie dotykaj”, ale eksponaty i obrazy są ciekawe i mogą zainteresować nawet dzieci. Nam szczególnie podobała się wystawa prac Stanisława Hiszpańskiego: Legenda o Walgierzu Udałym.

Na uwagę zasługuje też wystawa „Korona sandomierska”. Jest to kopia korony hełmowej, znalezionej w 1910 r w ogrodzie przy dawnym klasztorze Panien Benedyktynek w Sandomierzu. Owa korona, jak również odnaleziony przy niej hełm i groty oszczepów w 1911 r. w tajemnicy przed zaborcami zostały przewiezione do Skarbca Katedry Wawelskiej. Obecnie przechowywana jest na Wawelu w Krakowie.

W Muzeum Zamkowym można także znaleźć eksponaty dotyczące życia w dawnej wsi sandomierskiej i Ziemi Sandomierskiej w pradziejach i wczesnym średniowieczu.

Dobra wiadomość dla psiarzy: tutaj warunkowo wpuszczono nas z psem na rękach 🙂

Podziemna Trasa Turystyczna

Przy okazji wizyty w Sandomierzu warto zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną. Udostępniono tu do zwiedzania część komór i chodników, które znajdują się pod Starym Miastem i które rozłożone są na kilku kondygnacjach. Niegdyś te wydrążone pod miastem korytarze pełniły rolę składów i magazynów kupieckich (przez Sandomierz przechodził bowiem szlak handlowy i takie składy były bardzo potrzebne). Przechowywano w nich przede wszystkim śledzie, sól i wino, a także służyły jako schronienie dla ludności podczas różnych niebezpiecznych zdarzeń.

Długość trasy turystycznej wynosi 470 m, a przejście jej zajmuje około godziny. Najgłębsze komory znajdują się na 12 m poniżej gruntu. Każda z piwniczek posiada swoją nazwę, która nawiązuje do historii Sandomierza. Korytarze pod Sandomierzem drążone były przez całe wieki i oczywiście krążą na ich temat liczne legendy i tajemnice.

Podziemną trasę Turystyczną zwiedza się w grupach z przewodnikiem. Warunkowo czasami pozwalają wejść na trasę małym psem na rękach. My jednak nie zdecydowaliśmy się na zwiedzanie podziemi z Szyszką i myślę, że była to słuszna decyzja, gdyż podczas zwiedzania tempo jest dość szybkie, a noszenie psa na rękach w takich warunkach i przy kilkunastoosobowej grupie nie należałoby do przyjemności ani dla nas, ani dla psa.

Uwaga: w każdą środę i czwartek można zakupić Bilet promocyjny „3w1” do miejskich atrakcji turystycznych w Sandomierzu: Bramy Opatowskiej, Podziemnej Trasy Turystycznej i Muzeum Zamkowego. Zniżka na ten bilet wynosi ok. 10%.

Zbrojownia Rycerska

Zbrojownię Rycerską odwiedziliśmy ze względu na Grzesia. On lubi takie rycerskie klimaty, więc z przyjemnością wziął udział w lekcji historii, którą z wielkim entuzjazmem opowiadał przebrany za rycerza przewodnik.

Zbrojownia to miejsce, które przenosi w dawne czasy, a odwiedzający mogą wcielić się w rolę rycerza, księżniczki i przymierzyć zbroje i hełmy rycerskie, wziąć do ręki halabardę czy miecz, ubrać strój z baroku lub renesansu i poczuć na własnej skórze jak w tamtych czasach nosili się mężczyźni i kobiety. To wielka frajda dla dzieci, które chętnie dają się ponieść swojej wyobraźni.

Do dyspozycji zwiedzających oddane są zbiory broni, wyposażenia oraz sala tortur. Tu wszystko można dotknąć, wszystkiego doświadczyć i przymierzyć oraz usiąść na tronie czy krześle do tortur.

W sezonie: od kwietnia do października – zbrojownia czynna jest codziennie od godziny 10 do 16. Poza sezonem zbrojownia rycerska w Sandomierzu jest nieczynna. Zbrojownię można zwiedzać z psem.