Ścieżka przyrodnicza „Olszynki” – PN „Ujście Warty”

Tym razem chciałabym Was zabrać w niecodzienne miejsce, jakim jest ścieżka przyrodnicza „Olszynki”. Ścieżka znajduje się na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty” w województwie lubuskim, w miejscowości Kamień Mały.

Ścieżka przyrodnicza „Olszynki” jest tak wyjątkowa, bo część trasy pokonuje się po drewnianych kładkach, których łączna długość wynosi ponad 1,5 km. Cała długość ścieżki to ok. 3 km – a więc kładki stanowią tu większą część drogi 🙂

I właśnie ta kładka skłoniła mnie do odwiedzenia tego miejsca, które tak bardzo nas urzekło! Ścieżka przyrodnicza „Olszynki” przebiega głównie po terenach bagiennych, a także przez jedyne obszary leśne w tymże Parku Narodowym – króluje tu ols porzeczkowy. Podczas marszu napotkać można również zbiorowiska zarośli, ogromną podmokłą łąkę, a także szuwar mozgowy.

Na trasie zlokalizowano 2 wiaty piknikowe (jedna jest na parkingu, a druga w połowie trasy), wieżę widokową (na parkingu) oraz domek na wodzie, czyli punkt do obserwacji ptaków. Na całej długości ścieżki rozmieszczone są ciekawe tablice edukacyjne, które przybliżają temat tutejszych zjawisk i siedlisk przyrodniczych. Trasa ścieżki jest niezwykle interesująca, a krajobraz różnorodny. Dodatkową atrakcją są wspomniane wcześniej drewniane kładki, które dodają uroku i charakteru całej trasie.

Przejście ścieżki zajmuje około 2 godzin. Nie jest to długa trasa, ale ma mnóstwo ciekawych punktów, przy których warto się zatrzymać.

Wskazówki praktyczne:

Do ścieżki przyrodniczej „Olszynki” dojechać można drogą nr 132. W Kamieniu Małym należy skręcić w brukowaną drogę i przejechać nią ok. 2 km do parkingu z niedużą wieżą widokową. Parking jest bezpłatny.

Następnie trzeba cofnąć się tą samą drogą ok. 0,9 km do początku trasy przy mostku (jest wyraźnie oznaczona).
Ścieżka tworzy pętlę i kończy się właśnie na parkingu.

Jest to ścieżka piesza, więc jeśli ktoś wybiera się tutaj z rowerem, to po kładkach powinien go prowadzić pieszo. Trasa jest bezpieczna i spokojnie można przejść nią wózkiem dziecięcym, choć kładki nie są za szerokie (zalecam ostrożność).

Ścieżka przyrodnicza „Olszynki” to piękne i spokojne miejsce. Warto pokonywać ją niespiesznie i wsłuchując się w odgłosy przyrody. Jeśli macie lornetkę, to też możecie ją zabrać na wyprawę, by móc obserwować ptaki na łąkach.

Do tej części Parku Narodowego „Ujście Warty” można wchodzić z psem na smyczy. Jeśli chcecie odwiedzić z psem inne ścieżki w okolicy, najpierw sprawdźcie, czy c przypadkiem nie ma tam zakazu wprowadzania psów. Wejście na tereny PN Ujście Warty jest bezpłatne.

Ujście Warty do Odry

Będąc w tej okolicy można pokusić się o zobaczenie punktu, w którym Warta wpływa do Odry. Miejsce to znajduje się w miejscowości Kostrzyn nad Odrą. Aby tam dotrzeć należy przejechać przez park przemysłowy i dróżką obok wielkich hal przejechać w kierunku rzeki. My aby tam trafić zapytaliśmy napotkanego pracownika jednej z okolicznych firm, który dokładnie wskazał nam dojazd do ujścia Warty (zaraz obok jest oczyszczalnia ścieków).

Miejsce ciekawe, bo tu łączą się dwie duże polskie rzeki i tu jest też zachodni koniec Polski 🙂