Aktywna mama, aktywny tataPoznań i okolice

Wartostrada – autostrada dla rowerzystów w Poznaniu

Wartostrada – czyli droga rowerowo-spacerowa wzdłuż rzeki Warty w Poznaniu została oficjalnie otwarta wiosną 2017 roku. Początkowo trasa łączyła okolice Rataj przy moście Królowej Jadwigi ze Śródką. W następnych latach budowano i udostępniano kolejne odcinki trasy i to już po obu stronach rzeki. Dziś tj. w 2023 roku, wzdłuż Warty można przejechać od mostu Przemysła I (ul. Hetmańska) aż do Naramowic! To blisko 10 km w jedną stronę 🙂

Tak naprawdę Wartostrada powstawała etapami już od 2011 r. Na początku był to pomysł samych mieszkańców Poznania, którzy starali się o sfinansowanie prac projektu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Wartostrada powstała po to, aby zrewitalizować niewykorzystane tereny wzdłuż rzeki Warty i przyciągnąć w te okolice mieszkańców Poznania i okolic.

Cały czas wzdłuż Wartostrady powstają nowe miejsca, gdzie można zatrzymać się, odpocząć, wypić kawkę, zjeść loda lub coś konkretnego, spotkać się ze znajomymi, przyjaciółmi, pobawić w towarzystwie. Są tu również siłownie pod chmurką, place zabaw dla dzieci, miejsca piknikowe.

Obecnie można zauważyć, że puste kiedyś brzegi Warty odżyły, przyciągają rodziny z dziećmi, młodzież, biegaczy i oczywiście rowerzystów. W sezonie letnim okolice Warty tętnią życiem, zwłaszcza w weekendy.

Wartostrada w 2017 r.

Na wycieczkę Wartostradą pierwszy raz wybraliśmy się w 2017 roku, kilka miesięcy po udostępnieniu jej do użytkowania. Wówczas bardzo nam się spodobało i od tego czasu już cyklicznie korzystamy z tej drogi!

Poniżej zdjęcia z 2017 r.

Warostrada dziś

W pierwszy weekend czerwca b.r. (2023) kolejny raz wybraliśmy się na przejażdżkę Wartostradą. Tym razem chcieliśmy zobaczyć jak daleko uda nam się dojechać nie zbaczając z trasy.

Na Wartostradę zjechaliśmy całkiem nowym zjazdem z mostu Przemysła I od strony Dębca (wcześniej zjazd z mostu na ul. Hetmańskiej był tylko po drugiej stronie jezdni). Jechaliśmy stroną „ratajską”. Po drodze mijaliśmy place zabaw, liczne bary zlokalizowane przy rzece, plaże, na których w sezonie letnim odbywają się różne imprezy i sportowe aktywności.

Dalej droga wiedzie przez Śródkę, koło Bramy ICHOT- trasą ścieżki edukacyjno-ekologicznej. Następnie mija się ściankę wspinaczkową, gdzie następnie – na Naramowicach –  trasa odchodzi nieco od brzegu Warty i prowadzi do miasta.

Potem Mostem Lecha przejechaliśmy na drugą stronę Warty i stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną przez Szeląg, Park Szelągowski, Chwaliszewo, Park Stare Koryto Warty, Klub Na Fali, aż do Dębiny.

W sumie przejechaliśmy około 18 km w obie strony. Zajęło nam to 4 godziny, z licznymi przerwami na odpoczynek, zachwycanie się okolicznościami przyrody, odkrywanie nowych miejsc (na przykład miejsc biwakowych tuż przy Warcie) oraz kawę, lody itp 🙂

Trasa Wartostrady nie jest wymagająca, ani trudna. Nie trzeba mieć jakiejś specjalnej kondycji, aby ją przejechać. Droga jest właściwie dla każdego. My jechaliśmy tempem spacerowym, nigdzie się nie spieszyliśmy, podziwialiśmy widoki, napompowaliśmy opony na przydrożnych stacjach napraw dla rowerów (na trasie Wartostrady jest ich dość sporo).

Na Wartostradę można wjechać w różnych punktach miasta i w każdej chwili można z niej wyjechać. Fajne jest to, że można zrobić pętlę oraz jeździć po obu stronach rzeki, wjeżdżając i wyjeżdżając w okolicach mostów.

 

Bardzo polecamy na rodzinne wyprawy rowerowe, pikniki i spacery 🙂