Wartostrada – nowa autostrada dla rowerzystów w Poznaniu

Wiosną tego roku oficjalnie otwarto Wartostradę, czyli drogę rowerowo-spacerową, która biegnie wzdłuż Warty i łączy okolice Rataj przy moście Królowej Jadwigi ze Śródką.

Tak naprawdę do brzegów Warty można już zjechać przy moście przy ul.Hetmańskiej i stamtąd po starych drogach dojechać do Wartostrady.

Wartostrada powstawała etapami od 2011 r. Na początku był to pomysł samych mieszkańców Poznania, którzy starali się o sfinansowanie prac projektu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W planach są dalsze etapy drogi, która ma liczyć w sumie ok 13 km. Wartostrada powstała po to, aby zrewitalizować niewykorzystane tereny wzdłuż rzeki Warty i przyciągnąć mieszkańców.

Ostatnio wybraliśmy się tam na rodzinną wycieczkę i muszę przyznać, że to naprawdę fajna sprawa.
Wzdłuż Wartostrady powstają nowe miejsca, gdzie można zatrzymać się, odpocząć, wypić kawkę, zjeść loda lub coś konkretnego, są też siłownie pod chmurką, śmietniki, place zabaw dla dzieci, miejsca piknikowe.
Obecnie można zauważyć, że puste kiedyś brzegi Warty odżyły, przyciągają rodziny z dziećmi, młodzież, biegaczy i oczywiście rowerzystów.
Mi osobiście bardzo się ten projekt podoba i myślę, że będziemy często odwiedzać naszą kochaną Wartę, tym bardziej, że dzięki nowej drodze rowerowej przedostanie się z okolic Rataj, czy nawet Wildy na Śródkę lub Ostrów Tumski zajmuje teraz kilkanaście minut.
I to jest super! Polecam na rodzinne wyprawy rowerowe, pikniki i spacery 🙂