Cała PolskaJezioro

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Olejnicy

W pierwsze dni nowego roku 2020 wybraliśmy się w okolice Boszkowa/Przemętu na mini wakacje, by trochę odsapnąć po świętach i sylwestrze 😉 Zatrzymaliśmy się w hotelu w Boszkowie, a na wycieczkę udaliśmy się do Olejnicy na Ścieszkę przyrodniczo-edukacyjną, która leży zaledwie 10 min drogi od Boszkowa.

Informacje na temat ścieżki w Olejnicy znalazłam już jakiś czas temu w Internecie i oczywiście wpisałam ją do swojej listy 😉 . Będąc więc tuż obok na wypoczynku, postanowiliśmy ją eksplorować 🙂

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Olejnicy znajduje się na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego i ma swój początek na parkingu leśnym w Olejnicy, na trasie Olejnica-Wieleń. Tu łączy się kilka szlaków pieszych i rowerowych i część z nich wiedzie tą samą trasą.

Ścieżka należy do nadleśnictwa Kościan i muszę powiedzieć, że jest doskonale przygotowana i zadbana. Prawdopodobnie została niedawno odświeżona, bo znaki szlaku są bardzo wyraźne, a tablice informacyjne i tabliczki edukacyjne wyglądają na odnowione lub zupełnie nowe.

Długość całej trasy to ponad 9 km. Ale można ją sobie skrócić. My przeszliśmy około 7 km. Zajęło nam to mniej-więcej 3 godziny (z licznymi postojami i przystankami – bo wiadomo… szliśmy z dzieckiem).

Cała ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Olejnicy posiada 10 przystanków. Przy każdym z nich znajduje się tematyczna tablica informacyjna, ławki oraz śmietnik. Można zatem zrobić sobie przy nich postój, coś przekąsić i odpocząć. Ścieżka przechodzi wzdłuż Jeziora Olejnickiego i Wyspy Konwaliowej, na której mieści się Rezerwat Konwaliowy.

Trasa jest niezwykle urozmaicona, ciekawa i przepiękna! Przedstawia przede wszystkim ciekawe fragmenty krajobrazu polodowcowego Wielkopolski. Okolica zachwyca nawet zimą, kiedy teoretycznie jest mało kolorów, a drzewa są pozbawione liści. Co kilkanaście metrów zmienia się krajobraz: raz jest typowa leśna ścieżka, raz droga przez gęsty bór, raz dróżka tuż przy jeziorze…

Idąc można zapoznać się z poszczególnymi gatunkami drzew, dowiedzieć ciekawych rzeczy o działaniach leśników oraz o ochronie ekosystemów leśnych, a także natknąć się na ślady działań dzikich zwierząt: dzików, bobrów itp.

Pierwsza część trasy wiedzie praktycznie wzdłuż brzegów jeziora, aż do leśniczówki przy Rezerwacie Konwaliowym. Drugą część ścieżki (powrotną) wytyczono w lesie – my sobie właśnie tę część nieco skróciliśmy i nieco zeszliśmy ze szlaku.

Muszę przyznać, że jesteśmy tą trasą oczarowani. Dawno nie mieliśmy okazji spacerować tak dobrze przygotowaną i zadbaną ścieżką przyrodniczą. Muszę tu szczególnie podziękować za to Nadleśnictwu Kościan! Brawo! Bardzo polecamy!!!

Jeszcze dodam na koniec, że cała okolica jest bardzo atrakcyjna turystycznie. Można tu uprawiać różnego rodzaju aktywności: piesze, rowerowe lub kajakowe 🙂

Na terenach pobliskich jezior znajduje się Konwaliowy Szlak Kajakowy, który w sumie mierzy 37 km, a wokoło wytyczone są różne trasy rowerowe. Dla każdego coś miłego! 🙂