Do lasuInne miejscaPoznań i okolice

Aleja Filozofów – Wierzenica

Tym razem chciałabym Was zaprosić na spacer do lasu, a przy okazji odkrycie przepięknej okolicy niedaleko Poznania na skraju Puszczy Zielonka. To właśnie tu powstała jakiś czas temu Aleja Filozofów, o której zaraz opowiem.

Aleja Filozofów to niedługa alejka znajdująca się w sąsiedztwie dworku Cieszkowskich w Wierzenicy. Nazwano ją tak, gdyż w czasach świetności dworu zjeżdżały się tu znakomite osobistości. Podczas gościny, goście chadzali po okolicach zachwycając się pięknem przyrody, szukając wytchnienia od codzienności i oddając się filozoficznym dysputom. Wśród nich byli m.in. Zygmunt Krasiński, Bernard Chrzanowski, Teodor Tyc, Kazimiera Iłłakowiczówna, Hipolit Cegielski i wielu innych.

Aleja Filozofów to urokliwa leśna trasa położona nad doliną rzeki Głównej. Wzdłuż niej posadzono różne gatunki drzew i opisano je małymi tabliczkami. Ciekawostką alei jest to, że oprócz tabliczek identyfikujących gatunki drzew, umieszczono tablice mówiące o goszczących tu niegdyś wyjątkowych gościach. Zatem spacerując, można zapoznać się również z historią.


Jednak alejka kryje jeszcze jedną niespodziankę. Bardzo często można tu wytropić ślady dzikich zwierząt, które żyją w lesie. Są to na przykład tropy kopyt sarny. Zresztą idąc dalej w las, nierzadko dochodzi do spotkania w cztery oczy z sarnami. Nam udało się je zobaczyć z bliskiej odległości kilkukrotnie.

Ciekawym miejscem alei jest też martwa sosna, pod którą podobno siadał sam Krasiński i czytał listy od miłości swojego życia – Delfiny Potockiej. Zaraz obok jest też urocza kapliczka Matki Bożej.




Na Wzgórzu Krasińskiego – to właściwie początek trasy spacerowej – znajduje się dość duża wiata piknikowa oraz miejsce parkingowe. Stąd również można dostrzec znajdujący się naprzeciwko dwór Cieszkowskich. Dworek niestety nie jest dostępny do zwiedzania. Można go jedynie wynająć na różne uroczystości, na przykład, na wesele. Kiedyś mieliśmy okazję nocować w tym miejscu, właśnie z okazji uczestnictwa w ślubie. Wnętrza dworku są niezwykle urokliwe, a pokoje utrzymane w klimacie z czasów jego świetności.

Będąc w tej okolicy polecam zagłębić się nieco w las, gdyż jest on bardzo ciekawy. Na niemal każdym kroku spotkać można tu ślady życia zwierząt (są to nory, ślady żerowania dzików, ślady kopyt), a jak się dowiedzieliśmy, w czasie zrzucania rogów przez jelenie, można znaleźć również poroże.

Przez Wierzenicę przechodzi kilka szlaków zarówno pieszych, jak i rowerowych. Zachęcam do pospacerowania choć kawałek szlakiem żółtym, który jest dość dobrze oznakowany. A jeśli lubicie chodzić drogami nieoznakowanymi, to w tutejszym lesie jest ich całe mnóstwo.

Po takim spacerku, można również przejść się na pobliski plac zabaw w Wierzenicy (z pewnością łatwo go znajdziecie), a także znaleźć kesza w zabawie w Geocaching. Nam się udało i nawet się wpisaliśmy 🙂 Jeśli ktoś z Was znajdzie nasz podpis, to dajcie znać! 🙂 A tymczasem życzę udanej wycieczki!