Ciekawe wydarzeniaPoznań i okolice

Antoni Gaudi w Poznaniu – wyjątkowa wystawa w Zamku

Zapewne każdy z nas zachwycał się choć raz wyjątkowymi dziełami Antoniego Gaudi, nawet gdy nie mieliśmy okazji zobaczyć ich na żywo. Jego genialne projekty wzbudzają po dziś dzień wiele emocji także wśród zwykłych ludzi, którzy nie znają się na architekturze. Ja niestety nie miałam jeszcze tego szczęścia, by zawitać do Barcelony i móc stanąć twarzą w twarz z jego koncepcjami architektonicznymi, choć jest to gdzieś w moich planach i marzeniach 😉

Antoni Gaudi to jeden z najwybitniejszych i najbardziej podziwianych postaci w historii sztuki. Urodził się 25 czerwca 1852 w Reus, a zmarł 10 czerwca 1926 w Barcelonie. Jako dziecko często chorował i przez choroby rzadko opuszczał dom. Uważa się, że właśnie te doświadczenia z dzieciństwa sprawiły, że Gaudi wyrobił sobie niezwykłą wyobraźnię (jego dzieła inspirowane są m.in. obserwacjami przyrody) i stał się samotnikiem. Przez całe życie skrywał się w swoim świecie i tworzył niezwykłe dzieła, które do dziś można oglądać i zachwycać się nimi.

Antoni Gaudi w Poznaniu – wystawa

Teraz mamy w Poznaniu wyjątkową okazję, by poznać twórczość tego niezwykłego geniusza architektury. Wystawa poświęcona Antoniemu Gaudi mieści się we wspaniałych wnętrzach Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Czynna będzie do dnia 3 lipca 2022, wtorek-niedziela w g. 12-20, w czwartki w g. 12-22

Na wystawie oglądać można około 150 eksponatów, m.in. makiety, plany i rysunki, fotografie, rzeźby, ceramikę, nawet meble i elementy architektoniczne.

To pierwsza w Polsce i jak dotąd największa w Europie tak obszerna prezentacja dzieł i dokonań tego hiszpańskiego wizjonera architektury. Dlatego naprawdę warto się przejść i zobaczyć 🙂

Wystawę można zwiedzać z audio przewodnikiem lub bez. My wybraliśmy opcję z audio przewodnikiem, bo lubimy jak ktoś nam prezentuje i wyjaśnia to co oglądamy. Taka opcja zwiedzania jest nieco droższa, ale za to wychodzi się z wystawy z większą wiedzą.

Wystawa rozmieszczona jest w kilku pokojach, dzięki czemu można przy okazji poznać część pomieszczeń CK Zamek. W każdym pokoju napotykamy inną prezentację.

I tak na przykład w Holu Kolumnowym można obejrzeć barwną (i trochę straszną) animację Casa Balto z Barcelony – to na pewno spodoba się nieco starszym dzieciom 😉 .

W pokoju Orzechowym, Marmurowym i Brzozowym zobaczyć można m.in. pierwszy dom zaprojektowany przez artystę – Casa Vicens, a także inne jego projekty: Casa Calvet, Casa Balto i Casa Mila. Tu również są udostępnione eksponaty, które można (a nawet trzeba) dotknąć i poczuć pod palcami.

W Sali Kominkowej natomiast umieszczony został model sznurkowy, który Gaudi wykorzystywał do badania naprężeń i wytrzymałości elementów budynków m.in. przy tworzeniu świątyni Sagrada Familia.

Podczas zwiedzania obejrzeć można film, dzięki któremu widz zagłębia się w świat Gaudiego, jego otoczenie i inspiracje. Tuż obok w Pokoju Jesionowym przygotowano dla najmłodszych zwiedzających kącik zabaw, również inspirowany twórczością Gaudiego.

My na wystawę poszliśmy bez dziecka, aby móc w spokoju wchłonąć całą ekspozycję. Ot, zrobiliśmy sobie taką małżeńską randkę. Po wystawie poszliśmy do kawiarni Szklarnia, która również mieści się w Zamku. To wnętrze mnie zachwyciło, gdyż jest bardzo nowoczesne. Nie spodziewałam się tego w murach budowli z początków XX w. Przy kawie i ciastku mogliśmy wymienić się spostrzeżeniami związanymi z wystawą i Gaudim oraz odpocząć i się zrelaksować 🙂

Jednak, jeśli macie ochotę wybrać się na wystawę z dziećmi, to jak najbardziej możecie. Co prawda, nie wszystko je pewnie zainteresuje, ale jest kilka miejsc, tzw. stanowisk dotykowych, które mogą się dzieciom spodobać.

Polecam! 🙂