Cała PolskaCity breakWycieczki, podróże z psem

Śrem – mówiące pomniki i inne ciekawe miejsca

Jakiś czas temu przeczytałam, że w Śremie stoją mówiące pomniki. Oczywiście był to tylko pretekst, by odwiedzić to wyjątkowe miasto, którym odkryć można wiele ciekawych zakątków…

Śrem to jedno z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wpisy o Śremie można znaleźć w dokumentach z 1136 roku. Śrem był wówczas ważnym grodem kasztelańskim. Miastem stał się w 1253 roku.

Śrem leży w kolanie Warty w Kotlinie Śremskiej. Z miasta prowadzą drogi m.in do: Poznania, Wrześni, Leszna i Czempinia.

Z Poznania do Śremu jedzie się około 40 min, więc nie jest to długa wycieczka. Jednak jest tu tyle miejsc do odwiedzenia, że jeden dzień niestety nam nie wystarczył.

Na wycieczkę wybraliśmy pochmurny, ale całkiem przyjemny dzień. Byliśmy bardzo ciekawi, co miasto może nam zaoferować i powiem szczerze, że się nie zawiedliśmy.

Mówiące pomniki

W Śremie całkiem niedawno pojawiły się mówiące pomniki. Projekt pod nazwą „Poznaj historię” był inicjatywą Ryszarda Pierzchały, a jego celem jest przekazanie mieszkańcom i turystom historii polskich miast, w nietuzinkowy i jak najbardziej atrakcyjny sposób.

Obecnie w Śremie jest pięć mówiących pomników. Przy każdym z nich znajdziemy kod QR, który po zeskanowaniu poprzez aplikację na smartfonie opowie nam interesującą historię. Powiem szczerze, że bardzo nas to pochłonęło i nie mogliśmy doczekać się odnalezienia kolejnego pomnika i wysłuchania nowej historii. Opowieści nie są długie, za to przekazane w interesujący sposób, tak, że naprawdę chce się słuchać 🙂

Śremskie pomniki

Poniżej przedstawiam wybrane pomniki, które odwiedziliśmy podczas naszej wycieczki po mieście:

Ławeczka Heliodora Święcickiego – 63-100 Promenada nadwarciańska w Śremie – Pomnik został odsłonięty 30 czerwca 2010 r. W tle pomnika znajdują się trzy płyty kamienne z tekstem poświęconym prof. Święcickiemu.

Ławeczka ks. Piotra Wawrzyniaka – 63-100 Promenada nadwarciańska w Śremie – odsłonięta 15 listopada 2010 r. Pomnik przedstawia postać księdza w kapeluszu z książką na kolanach, siedzącego na kamiennej ławce.

Pomnik gen. Józefa Wybickiego – 63-100 Plac 20 Października 1 – Pomnik postawiono dla uczczenia wielkiego Polaka i patrioty, współtwórcy Legionów Polskich, autora słów hymnu narodowego, od 1780 r. właściciela pobliskich majątków Manieczki i Psarskie, honorowego obywatela Śremu od 6.VIII.1791 r.

Latarnia gazowa i dziewczynka z zapałkami – na tzw. Pumpenplacu, u zbiegu ulic Kościuszki i Wyszyńskiego – to jedyna taka czynna latarnia w mieście, która do oświetlania wykorzystuje gaz. Latarnię zdobi pomnik dziewczynki z zapałkami autorstwa Piotr Garstka, rzeźbiarza z odlewni w Szymanowie, który był pomysłodawcą uatrakcyjnienia lampy przez dodanie rzeźby. Ciekawostką jest fakt, że tworząc dzieło wzorował się na swojej córce Oldze.

Pomnik Jerzego Jurgi – 63-100 Promenada nadwarciańska w Śremie – Jerzy Jurga był śremskim artystą, malarzem i konstruktorem kusz.

Promenada nad Wartą w Śremie

Wzdłuż lewego brzegu rzeki biegnie całkiem ładna promenada. Podążając ją w górę rzeki Warty, dochodzi się ogrodu Muzeum Śremskiego. Po drodze mija się kilka wspomnianych wcześniej pomników oraz mnóstwo drzew , które są pomnikami przyrody. Niemal każde drzewo ma nadane imię. Są to głównie jesiony i olchy. Warto przystanąć przy każdym z nich i poobserwować nie tylko same drzewa, ale i siedzące na nich ptaki. Promenada to bardzo fajne miejsce spacerowe z widokiem na wijącą się tuż obok Wartę.

Na końcu promenady dochodzi się do ogrodu Muzeum Śremskiego, przed którym jest niewielki plac zabaw dla dzieci. Warto wejść do ogrodu, bo z jego zbocza można podziwiać wyjątkowy widok na Wartę. Z resztą sam ogród też jest pięknie prowadzony, a zaraz przy wejściu stoi ciekawa wystawa zdjęć ptaków.

Muzeum Śremskie jest niestety obecnie zamknięte z powodu remontu/rozbudowy, także nie mieliśmy okazji zobaczyć tamtejszych eksponatów i wystaw.

Inne ciekawe miejsca

Idąc dalej – już jedną z głównych ulic miasta – po drodze napotkaliśmy znane nam z poznańskiej Cytadeli rzeźby Magdaleny Abakanowicz, a nieco dalej okazałą Wieżę Ciśnień. Budowla została zbudowana na początku XX wieku, mierzy 43,7 m i znajduje się w najwyższym punkcie miasta.

Kolejnym zakątkiem wartym zobaczenia są ulice: Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz Aleja Gwiazd, a także sam budynek tamtejszej szkoły podstawowej z wyjątkowymi muralami na swojej elewacji. To naprawdę niesamowite miejsce! Nigdy wcześniej nie widziałam tylu kolorów na ulicy! 🙂

Nieco dalej trafiamy na Stary Rynek, na którym znajduje się jeden z mówiących pomników.

Kolejnym punktem, który udało nam się odwiedzić, był Park Odlewników w Śremie. Przyjechaliśmy tu, aby zobaczyć skatepark i pumptrack (czyli niewielki tor dla jednośladów). Zaraz obok znajduje się też kilka sporych placów zabaw dla dzieci w różnym wieku, a także siłownia pod chmurką. To doskonałe miejsce na odpoczynek, relaks i zabawę – prawdziwy raj dla dzieci. Polecam wziąć dla dzieci rowery, by mogły trochę tu pojeździć. Nieco dalej – wśród alejek spacerowych – jest kolejna niespodzianka: niewielka tężnia solankowa  – to już atrakcje bardziej dla rodziców i dziadków 😉 .

Gdzie zjeść?

Po takim długim spacerze bardzo zgłodnieliśmy, więc poszliśmy na najlepszą pizzę w mieście – do Don Giovanni Trattoria przy ul. Nadbrzeżna 1. Bardzo polecam to miejsce. Znajdziecie tu przepyszną pizzę, bardzo miłą obsługę i co najważniejsze: do restauracji można wchodzić z psem! 🙂

Na liście miałam jeszcze kilka ciekawych miejsc w Śremie, jednak po prostu nie zdążyliśmy już do nich dotrzeć, bo trzeba było wracać do domu. Koniecznie więc do Śremu wrócimy, by kontynuować zwiedzanie 🙂

Inne ciekawe miejsca niedaleko Leszna, możecie zobaczyć tu: https://zdzieckiemdo.pl/ciekawe-miejsca-niedaleko-leszna/