Porady podróżnicze

Bon turystyczny – informacje praktyczne

Dostaję od Was mnóstwo pytań o miejsca honorujące bon turystyczny, więc napiszę kilka słów na ten temat 🙂

Wczoraj wróciliśmy z kilkudniowego bardzo spontanicznego wypadu nad morze. Jako, że kompletnie nie mieliśmy go w planach, nie mieliśmy też w budżecie 😉 . I właśnie z tego względu postanowiliśmy częściowo pokryć koszty wycieczki bonem turystycznym ( u nas wartość bonu wynosiła 500 zł).

I teraz zaczynają się „schody”… Jak znaleźć fajną miejscówkę, spełniającą nasze oczekiwania, która jednocześnie honoruje bon turystyczny. Okazuje się, że wcale nie jest to prosta sprawa, szczególnie, gdy wymyśla się wyjazd praktycznie z dnia na dzień i nie ma czasu na długotrwałe poszukiwania.

Ale najpierw może parę istotnych informacji:

1. Bon trzeba najpierw aktywować na na PUE ZUS. Jeśli ktoś nie ma jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, należy się zarejestrować. Można to zrobić ze strony banku. Ja tak zrobiłam. Zajęło mi to kilka minut. Jest to czynność bardzo prosta 😉

2. Bonem można płacić wielokrotnie, do wyczerpania limitu. To oznacza, że nie trzeba od razu wykorzystać całej kwoty, można bon realizować w dowolnych ratach, w różnych miejscach.

3. Bon turystyczny ważny jest do 31 marca 2022 roku, więc jest jeszcze sporo czasu na jego wykorzystanie 😉

4. Listę podmiotów, w których realizowane są bony można sprawdzić w wyszukiwarce podmiotów akceptujących bony: https://bonturystyczny.polska.travel/

5. Po aktywacji bonu na PUE ZUS otrzymuje się 16-sto cyfrowy nr bonu (to niekoniecznie muszą być cyfry, mogą być i cyfry i litery). Ten numer warto sobie gdzieś zapisać, żeby mieć go pod ręką przy dokonywaniu płatności. Numer otrzymamy również na e-maila.

6. Przy płaceniu zawsze najpierw trzeba zaznaczyć, że chcemy zapłacić bonem. W momencie płatności numer bonu podajemy osobie, która przyjmuje od nas zapłatę. Podczas rozpoczęcia płatności otrzymamy jeszcze 6-cyfrowy kod SMS-em, który także należy podać recepcjonistce przyjmującej płatność. Po realizacji zapłaty dodatkowo otrzymamy informację SMS o zatwierdzeniu transakcji . Oczywiście rachunek można realizować częściowo z bonu, a częściowo gotówką lub przelewem. My tak zrobiliśmy, gdyż wartość naszego bonu była niższa, niż opłata za noclegi.

7. Bonem można płacić nie tylko za noclegi, ale też za bilety wstępu, kolonie, wycieczki, obozy, itp. – zależy to od usług jakie świadczy dany podmiot.

O ile sama transakcja płatności przebiega sprawnie i bezproblemowo, o tyle wyszukanie odpowiedniego podmiotu, który akceptuje bony już takie proste nie jest.

Ja przy poszukiwaniu noclegów najczęściej korzystam ze strony booking.com. Jest to dla mnie najbardziej przejrzysta, prosta i przyjazna strona z noclegami. Do tej pory nie zdarzyło nam się, żeby było coś nie tak z zarezerwowanymi tam miejscami noclegowymi.

Najczęściej wyszukuję z interesującymi mnie filtrami, w odpowiednich ramach finansowych. Oczywiście głównym filtrem włączanym ostatnio przeze mnie jest „miejsce przyjazne zwierzętom”, bo od kilku miesięcy podróżujemy z psem. 😉

No i tu zaczynają się problemy. Na bookingu (jak na razie) nie ma opcji/filtra wyszukiwania miejsc, które honorują bony turystyczne, a nazwy miejsc noclegowych mogą różnić się od nazw podmiotów podanych w spisie, choćby dlatego, że w spisie podawane są urzędowe nazwy, pod którymi dokonano rejestracji danego podmiotu. Tak więc, może się zdarzyć, że w spisie jest firma „Iksiński i spółka”, a na bookingu widnieje jako „Apartament tęczowy” – to oczywiście tylko taki mój przykład 😉

Niektóre podmioty zamieszczają na bookingu wśród swoich zdjęć, także banner informujący, że akceptują bony i jak na razie to jedyny „klucz” do wyszukania takiej miejscówki.

Dokładnie w ten sposób ja trafiłam na nasz pensjonat, który zresztą okazał się rewelacyjny 😉

Można też oczywiście szukać odwrotnie, tzn. po bazie podmiotów na liście, ale to zajmuje mnóstwo czasu, gdyż każde miejsce trzeba wrzucić w wyszukiwarkę i znaleźć odpowiednią stronę lub ofertę.

Życzę więc owocnego poszukiwania i cudownych podróży! 😀