Dolina Cybiny – ścieżka w Swarzędzu

Tym razem chciałabym Was zaprosić do Doliny Cybiny nad Jeziorem Swarzędzkim. Dolina Cybiny w sąsiedztwie Swarzędza to teren Obszaru Natura 2000, który zaczyna się w okolicy ulic Dolina Cybiny i Królewskiej w miejscowości Swarzędz, a kończy w Uzarzewie.

Swoją wycieczkę Doliną Cybiny zaczęliśmy w pobliżu przystani w Swarzędzu. Tu, przed targowiskiem na parkingu można zostawić samochód i udać się w stronę parku nad jeziorem. Na terenie okalającym jezioro Swarzędzkie biegnie ścieżka, która jest właściwie parkową aleją spacerową.

Dopiero po kilku km przechodzi się na bardziej dziką ścieżkę wiodącą przez przepiękne położone tereny. Są tu duże otwarte przestrzenie łąk, rozlewisk, bagien – gdzie można zachwycić się niecodziennymi widokami (my byliśmy w ponury listopadowy dzień, a i tak otoczenie zrobiło na nas duże wrażenie). Następnie ścieżka prowadzi przez las, który również jest niezwykle ciekawy i różnorodny.

Wzdłuż ścieżki spotkać można tablice informacyjne, a także wiatę piknikową z punktem widokowym. Dla miłośników geocaching’u podpowiem, że na trasie ścieżki zlokalizowanych jest sporo keszów i tylko czekają na odnalezienie (choć niestety niektóre z nich są już zniszczone lub usunięte).

Cała trasa ma ok. 7 km długości, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że drugie tyle, to droga powrotna ;). Spotkać tu można wiele gatunków ptaków wodnych i nie tylko (zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim). To doskonałe miejsce na obserwacje ornitologiczne, więc warto wziąć ze sobą lornetkę 🙂

Dolina Cybiny rozciąga się dużo dalej niż opisany tutaj odcinek. Część doliny znajduje się na terenie Antoninka i Poznania, gdzie w ostatnich latach przybyło sporo nowej ciekawej infrastruktury turystycznej – m.in. kontstrukcje drewniane: ścieżka na bagnie lub ścieżka w koronach drzew (o tym odcinku ścieżki możecie przeczytać tutaj: Ścieżka dydaktyczna w Dolinie Cybiny oraz Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu) i ten teren również bardzo polecam na rodzinne wyprawy i spacery 🙂