Kulinaria

Hummus, czyli pasta z ciecierzycy

hummusBędąc w Izraelu poznałam hummus. Oczywiście znałam tę nazwę wcześniej, ale kojarzyła mi się z daniem wegańskim/wegetariańskim i nie słyszałam, aby ktoś z moich znajomych go jadał na co dzień. Do Izraela leciałam izraelskimi liniami El Al i to tam właśnie pierwszy raz miałam to cudo w ustach. Zasmakowało mi od pierwszego kęsa i myślę, że moja miłość do tej potrawy będzie już wieczna.

Hummus – co to jest?

To pasta, której głównym składnikiem jest ciecierzyca oraz tahina (pasta sezamowa). Potrawa znana jest od wieków w krajach Bliskiego Wschodu. Dlatego będąc w Izraelu nie sposób się na nią nie natknąć. Można tam dostać humus w wielu smakach, z różnymi dodatkami, łagodny i na ostro. Wyśmienicie smakuje z pitą, ale myślę, że równie dobry jest z każdym pieczywem: chlebem, bagietką itp. Jada się go również jako dodatek do surowych warzyw, surówek, sałat, idealnie sprawdza się też jako zimna przekąska.

Hummus jest bardzo zdrowy, bogaty w żelazo, Wit. C, B6 i kwas foliowy oraz wapń, potas, fosfor, cynk i mangan. Zawiera dużo białka i błonnika, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy i metioninę. Dlatego wyśmienicie działa na nasz układ odpornościowy, układ nerwowy, krwionośny oraz pomaga zwalczać zbędne kilogramy.

Jak łatwo i szybko zrobić humus?hummus1

Przygotowanie humusu jest bardzo proste. Jak wcześniej pisałam jego głównym składnikiem jest ciecierzyca. Można zatem kupić ciecierzycę i gotować ją długo aż do miękkości (podobno szybciej się robi miękka, jeżeli do wody dodamy sodę oczyszczoną). Ja jednak zaproponuję Wam łatwy i szybki sposób na przyrządzenie tej smacznej i zdrowej potrawy:

Składniki:

1 puszka ciecierzycy
1 łyżka tahiny (pasty sezamowej) – można ją kupić w lepszych sklepach spożywczych lub zrobić samemu
Sok z ½ cytryny
1-2 ząbki czosnku (można mniej lub więcej – według upodobań)
Sól, pieprz, zatar – arabska przyprawa ziołowa (opcjonalnie) lub posiekana natka pietruszki
Woda (może być również ta z puszki po ciecierzycy)

Sposób przyrządzania:

Wszystko wsypujemy do malaksera i ucieramy na gładką pastę. Wodę dodajemy na końcu, hummus3do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Hummus powinien mieć lekko kwaskowy posmak i konsystencję gęstej śmietany. Na koniec przekładamy do miseczki, polewamy odrobiną oliwy i posypujemy zatarem, papryką lub/i zielną pietruszką.

Najfajniejsze jest to, że hummus może mieć różne smaki, a więc raz możemy dodać do niego słodką lub ostrą paprykę, nawet chili, innym razem oliwki, jeszcze innym gotowany bób, awokado lub jakiś inny dodatek. Za każdym razem smakuje wyśmienicie, a jak widać przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut. Jest to idealna potrawa na przeróżne imprezy, jako dodatek/dip do różnego rodzaju pieczywa, świeżych ogórków, pomidorów, sałaty, awokado, a nawet do mięs i innych przekąsek na zimno. Polecam, spróbujcie!