Inne miejscana łono przyrodyPoznań i okolice

Kąpieliska koło Poznania, cz.3: Jezioro Strzeszyńskie

Jezioro Strzeszyńskie to jedno z bardziej znanych i lubianych przez Poznaniaków kąpielisk. Różnie tam bywa z czystością wody, ale jedno jest pewne: to ogromna zielona przestrzeń, gdzie można miło spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną.

Jezioro Strzeszyńskie to naturalny zbiornik wodny położony w zachodniej części klina zieleni Poznania, w dolinie Bogdanki. Długość brzegowa jeziora wynosi ok. 4,5 km, a wokół rozpościerają się przeważnie lasy liściaste i sosnowe.

Niestety spływające do wody ścieki z roku, na rok pogarszają jej stan. Często dochodzi do zakwitu sinic, glonów i zatruć. Bywa, że kąpielisko zostaje zamknięte do kąpieli. Jednak w 2012 roku rozpoczęto prace nad poprawą czystości wód w jeziorze, a w 2013 roku zainstalowano w najgłębszym miejscu areator, który jest napędzany siłą wiatru. Natomiast w tym roku rozpoczęła się budowa zbiornika retencyjnego, który ma się przyczynić do poprawy jakości wody.

W Strzeszynku nie byłam już dobrych kilka lat. Wybrałam się dopiero teraz dla potrzeb tego artykułu i to co tam zobaczyłam przeszło wszelkie moje oczekiwania. Widzę, że zadziało się wiele dobrego, powstały nowe miejsca rekreacji, nowe cudne place zabaw dla dzieci, nowe ścieżki pieszo-rowerowe, nowa infrastruktura, nowe plaże, nowe pomosty. Jestem w kompletnym pozytywnym szoku! 🙂

I nawet jeśli woda w jeziorze nie jest najczystsza, warto tam się przejechać w celach rekreacyjnych, bowiem każdy znajdzie coś dla siebie.

Do Strzeszynka można udać się rowerem (jest mnóstwo nowych udogodnień dla rowerzystów, drogi rowerowe, punkty napraw, stojaki rowerowe), samochodem (parkingi płatne 10 zł) oraz autobusem miejskim z ogrodów.

Strzeszynek skrywa jeszcze jedną tajemnicę: a mianowicie VISUAL PARK. Powstaje tam jedyny w swoim rodzaju park rzeźb i obiektów artystycznych, który jest nie tylko atrakcją wizualną dla odpoczywających nad jeziorem osób, ale także obszarem naturalnego kontaktu ze sztuką, a oprócz tego instalacja ma charakter edukacyjny. Przy każdym obiekcie umieszczona jest tabliczka informacyjna, z której można się dowiedzieć kto jest autorem i jakie jest jego przesłanie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj visual-park