do muzeumInne miejscaPoznań i okolice

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Tym razem chciałabym opowiedzieć o muzeum jedynym w swoim rodzaju – a mianowicie o Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Muzeum otwarte zostało w 2007 roku i mieści się w przyziemiu Zamku Cesarskiego w Poznaniu.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Muzeum Powstania Poznańskiego przedstawia historię pierwszego masowego wystąpienia robotniczego w historii PRL-u, jakie miało miejsce w Poznaniu 28 Czerwca 1956 roku.

Wystawa porusza trudne, a nawet drastyczne tematy (zeznania aresztowanych osób, opowieści osób, które przeżyły te zamieszki), dlatego nie szczególnie polecam odwiedzenie tego miejsca z małymi dziećmi, które i tak nic z tego nie zrozumieją. Myślę, że takim dobrym wiekiem na przybliżenie tego tematu jest 10 lat (4 klasa SP), gdyż właśnie w tym wieku dzieci zaczynają na lekcji historii poznawać historię Polski, a Powstanie Poznańskie również znajduje się w programie historii.

Muzeum jest bardzo ciekawie zaaranżowane. Są tu interesujące eksponaty, które można dotykać. Mimo, że muzeum nie jest duże, znajdziemy tu mnóstwo zakątków, a w każdym z nich przedstawiono kolejny ważny temat.

I tak mamy tu czołg (a właściwie jego fragment), odtworzoną salę zeznań, celę w areszcie, kawałek hali fabrycznej zakładów Cegielskiego, w którym to wszystko się zaczęło, a nawet stary poznański tramwaj, w środku którego można obejrzeć krótki film o ówczesnym Poznaniu.

Chodząc po niewielkim muzeum ma się wrażenie, że przemierza się poznańskie ulice z lat 50-tych: jest tu bruk, są fasady domów, okna, a pomiędzy tym wszystkim eksponaty i informacje historyczne.

Muzeum jest interaktywne, tzn. że można wciskać guziki na pulpitach, odsłuchiwać informacje na słuchawkach, wchodzić do różnych pomieszczeń.

Nieprzypadkowa jest lokalizacja muzeum, bowiem właśnie w tym budynku w 1956 roku mieściła się Miejska Rada Narodowa, a tuż obok niej (tam gdzie teraz mieści się Centrum Szyfrów Enigma) znajdował się budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zaś przebiegająca tuż przy muzeum ulica Czerwonej Armii (dziś Święty Marcin) i przylegający do niej tzw. plac Stalina (dzisiejszy plac Adama Mickiewicza) były miejscem protestu demonstrantów rankiem 28 czerwca 1956 roku. I to właśnie tu rozgrywała się historia…

Muzeum robi duże wrażenie, nawet na dziesięciolatku. Widziałam to po Grzesiu. Zresztą Grześ był tu już wcześniej ze swoim starszym bratem i bardzo chciał pokazać mi to miejsce 🙂

Zachęcam do odwiedzenia muzeum, także ze swoimi nieco starszymi dziećmi.

Informacje praktyczne:

Adres: Święty Marcin 80/82, 60-995 Poznań

TYMCZASOWE GODZINY OTWARCIA:
Poniedziałek nieczynne
Wtorek 12:00-16:00
Środa-Piątek 10:00-15:00
Sobota-Niedziela 10:00-16:00

Ceny biletów:

Zwiedzanie indywidualne:
Bilet normalny 12 PLN
Bilet ulgowy 8 PLN
Bilet sieciowy normalny 40 PLN
Bilet sieciowy ulgowy 25 PLN

Zwiedzanie z przewodnikiem:
Oprowadzanie z przewodnikiem [PL] 50 PLN
Oprowadzanie z przewodnikiem [ENG] 70 PLN

Uwaga! W każdy WTOREK wstęp jest bezpłatny!
Honorowane są Karty Dużej Rodziny

Inne ciekawe muzea w Poznaniu:

Muzea w Poznaniu – gdzie warto pójść z dziećmi