do muzeumInne miejscaPoznań i okolice

Centrum Szyfrów Enigma Poznań

W Poznaniu otwarto nową niesamowitą i jedyną w swoim rodzaju atrakcję: Centrum Szyfrów Enigma. Dwa tygodnie po jej udostępnieniu do zwiedzania postanowiliśmy odwiedzić to miejsce.

I wiecie co? To jest WOW! Takiego miejsca jeszcze nie widzieliśmy. Centrum Szyfrów Enigma to jednocześnie tajemnica, historia i przygoda. Po prostu trzeba to zobaczyć!

Centrum Szyfrów Enigma w swojej ekspozycji pokazuje sztukę szyfrowania i kodowania, czyli istotę Enigmy. Główne role w tym miejscu odgrywają trzej polscy genialni matematycy, którym udało się złamać kod Enigmy. Są to: Marian Rajewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki.

I wyobraźcie sobie, że cała ta historia z enigmą zaczęła się w Poznaniu! Siedziba CSE też nie jest przypadkowa, bo to właśnie w tym miejscu, w nieistniejącym dziś budynku wszystko miało swój początek.

Zwiedzanie Centrum Szyfrów Enigma

Ekspozycja jest multimedialna i składa się z dwóch części.

W pierwszej zapoznajemy się z szyframi, rodzajami szyfrowania i kodowania. Przechodzimy niejako szybki kurs szyfrów, podobny do takiego, w którym wzięli udział poznańscy kryptolodzy w 1929 roku. W tej części poznajemy także historię szyfrowania, która jak się okazuje sięga starożytności! Zwiedzający mają możliwość rozwiązywania zagadek i rozszyfrowywania ukrytych tajnych wiadomości 🙂 . To naprawdę świetna i wciągająca zabawa!

W drugiej części poznajemy już historię złamania szyfru Enigmy przez trzech wymienionych wcześniej polskich matematyków. Można tu zobaczyć cyklometr, płachty i bomby i inne odkrycia kryptologów, które doprowadziły geniuszy do pokonania Enigmy. W tej części dowiadujemy się też jak ich praca zapoczątkowała rewolucję cyfrową.

W Centrum Szyfrów Enigma wszystkiego można dotknąć i doświadczyć. Dlatego polecam to miejsce dla całych rodzin, również dzieci. Dzieciaki w wieku szkolnym mogą już dużo z tego wynieść i czuć wielką satysfakcję z pobytu w CSE.

Jest tu wiele stanowisk interaktywnych i multimedialnych. Mnóstwo przedmiotów, zagadek, zadań do zrobienia i tajemnic do odkrycia. Jeśli was interesuje ta tematyka nastawcie się na wielogodzinne zwiedzanie.

Przydatne informacje praktyczne

Każdy zwiedzający dostaje audio przewodnika, który przeprowadza nas po całym centrum. Każdy więc zwiedza we własnym tempie. Nie trzeba się spieszyć, nikt nikogo nie popędza. Czas zwiedzania jest bardzo indywidualny. Nam zajęło to ok. 2 h.

Z uwagi na duże zainteresowanie polecam wybrać się tu tuż po otwarciu, czyli ok. godz. 10:00. Wtedy unikniecie dużej ilości ludzi.

Centrum Szyfrów Eniama przystosowane jest do osób niepełnosprawnych na wózkach. Dla rodzin z malutkimi dziećmi jest nawet pokój wyciszenia z wygodnym fotelem i przewijakiem, gdzie można nakarmić i przewinąć dziecko.

Centrum Szyfrów Enigma otwarte jest 7 dni tygodnia! Bilety można zakupić na miejscu lub przez Internet. Są zniżki dla dzieci, młodzieży uczącej się, rodzin, na kartę KDR i inne.

Centrum Szyfrów Enigma mieści się przy ul. Św. Marcin 78. Na ulicy Ratajczaka jest kilka miejsc parkingowych, jednak ja polecam zaparkować nieco dalej (np. za ul. Fredry), gdzie jest więcej wolnych miejsc lub podjechać tramwajem. Pamiętajcie, że w ścisłym centrum Poznania w strefie, miejsca parkingowe są płatne 7 dni w tygodniu!

Jeśli lubicie przygodę to koniecznie musicie tu zajrzeć! Bardzo polecamy! 🙂

Od lutego 2022 przy CSE działa bezpłatna przestrzeń dla dzieci – Strefa Szyfrów. Więcej na ten temat przeczytacie tu: zdzieckiemdo.pl/strefa-szyfrow-dla-dzieci-w-centrum-szyfrow-enigma-poznan/