Cała PolskaCity breakParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatyWycieczki, podróże z psem

Szczecinek i okolice – atrakcje turystyczne

W listopadowy weekend odwiedziliśmy Szczecinek – miasto położone w południowo-zachodniej Polsce. Nigdy wcześniej tam nie byliśmy i choć aura późno-jesienna niespecjalnie zachęca do zwiedzania, to jednak okazało się, że Szczecinek i okolice mają wiele do zaoferowania 🙂

Samo miasto leży w województwie zachodniopomorskim, na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Szczecineckiego, a więc – jak się domyślacie – jest tu sporo jezior 🙂 . Szczecinek znajduje się pomiędzy trzema z nich: Jeziorem Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. A to oznacza, że w sezonie wiosenno-letnim można tu znaleźć sporo atrakcji wodnych: wędkowanie, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz najdłuższy w Europie wyciąg do nart wodnych 🙂 .

Ja jednak tym razem skupię się na miejscach, które warto zobaczyć o każdej porze roku.

Szczecinek – trochę historii

Miasto zostało założone przez księcia Warcisława IV w 1310 roku i od razu otrzymało prawa miejskie. Nazwa „Szczecinek” czyli po niemiecku Neustettin  – „Nowy Szczecin” nawiązywała do Szczecina ówczesnej stolicy księstwa pomorskiego (przed podziałem w roku 1295). Szczecinek stał się znanym i dość popularnym ośrodkiem turystycznym w okresie międzywojennym. W tym okresie Niemcy wznieśli tu dwa kompleksy koszarowe i system umocnień Wału Pomorskiego. Po kapitulacji Niemiec, Szczecinek został zdobyty 27 lutego 1945 roku i po tym wydarzeniu przesiedlono wszystkich niemieckich mieszkańców Szczecinka do Niemiec, a na ich miejsce przyjechali repatrianci z odzyskanych kresów wschodnich.

Szczecinek – atrakcje turystyczne

Park Miejski wzdłuż jeziora Trzesiecko – został założony w latach 1875–1903 na terenie, które wcześniej było zalewane przez wody jeziora. Najstarsza część parku znajduje się obok Zamku Książąt Pomorskich. Park ciągnie się przez kilka km wzdłuż całej długości miasta. Rosną tu cenne okazy drzew, m.in. 150-letnie dęby szypułkowe, grujecznik japoński, , sosna wejmutka, daglezja, jodła kaukaska, choina kanadyjska. Park Miejski to idealne miejsce rekreacyjno-spacerowe z placami zabaw, szlakami i ścieżkami 🙂

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku budynek zamku w 2011 roku został całkowicie zrewitalizowany. Obecnie w zabytkowym, południowym skrzydle zamku mieści się Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe.

Reprezentacyjny, dwupoziomowy pomost przy zamku, który wieczorami jest efektownie oświetlony 🙂

Plaża miejska z dużym pomostem oraz dodatkowym, głębokim kąpieliskiem o standardach pełnowymiarowego basenu!  Można tu znaleźć wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych.

Wyciąg do nart wodnych – najdłuższy w Europie, liczący długość 1080 metrów.

Ratusz w Szczecinku z 1852 r. – piękny budynek neogotycki z elementami romańskimi, cudownie oświetlony po zmierzchu.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Pannyneogotycka świątynia, zbudowana w latach 1905-1908 wg projektu berlińskiego architekta Oskara Hossfelda.

Schrony Wału Pomorskiego – wybudowane w latach 1934–1935 na zachód i północ od miasta. Wbrew pierwotnym nadziejom Niemców owe schrony nie powstrzymały ofensywy wojsk radzieckich. Rosjanie zajęli miasto i przejęły opuszczoną linię umocnień. Obecnie w dwukondygnacyjnym bunkrze znajdującym się przy drodze do Barwic mieści się Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej. Bunkier można zwiedzać z przewodnikiem. Bilety płatne gotówką, jest zniżka na Kartę Dużej Rodziny i można wchodzić z psem 🙂

Kalwaria Szczecinecka – jest trzecią kamienną kalwarią w Polsce – obok podobnych obiektów znajdujących się w Licheniu i Kałkowie-Godowie.

Wieża Przemysława II (Bismarcka) z lat 1910–1911, zbudowana na miejscu dawnego grodziska słowiańskiego. Podobno bywa udostępniana do zwiedzania 😉

Wieża widokowa Świątki – 45 metrowa wieża została zbudowana by służyć przede wszystkim jako wieża obserwacyjna Nadleśnictwa Szczecinek. Usytuowana jest na wzniesieniu, co znacznie zwiększa zasięg widoku. Czynna w sezonie letnim od maja do września – wstęp bezpłatny.

Szczecinek – nasz nocleg – Wieża Strażacka

W Szczecinku znalazłam przepiękne miejsce noclegowe, które koniecznie muszę Wam pokazać. Spaliśmy bowiem w nowoczesnym dwukondygnacyjnym lofcie w dawnej wieży strażackiej.

Wieża pochodzi z 1892 roku. Jest jedyną pozostałością po dawnej remizie. Kiedyś z wysokości 15 metrów można było zobaczyć cały Szczecinek, obecnie wokoło są budynki, które przysłoniły te widoki. Remiza posiadała sześć stanowisk na wozy konne, warownię, świetlicę, skład węgla, szatnię oraz pomieszczenie gospodarcze. Wieża strażacka oprócz punktu obserwacyjnego służyła także do suszenia węży strażackich.

Na miejscu budynku dawnej remizy, powstał niedawno nowoczesny budynek mieszkalny, który niejako jest doklejony do zabytkowej wieży. Obie budowle tworzą piękną pasującą do siebie całość.

Nasz loft miał 100 metrów użytkowych. Jedna z sypialni znajdowała się w samej wieży, a nad nią urządzono mały gabinet z wyjściem na taras zlokalizowany na dachu wieży. W apartamencie był duży salon, w pełni wyposażona kuchnia z jadalnią oraz duża druga sypialnia na piętrze. Całość robiła naprawdę ogromne wrażenie! Polecam tą wyjątkową miejscówkę!

Szczecinek zaskoczył nas też infrastrukturą przyjazną psom. W kilku miejscach zauważyliśmy sporych rozmiarów wybiegi dla psów. Mało tego, wybiegi były oddzielne dla psów dużych, dla ras agresywnych, psów średnich i psów małych 🙂

Borne Sulinowo

Jadąc do Szczecinka, po drodze zahaczyliśmy o Borne Sulinowo, a właściwie o główną tamtejszą atrakcję czyli Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie. Do muzeum można wchodzić z psem. Wstęp nie jest tani, ale muzeum to raj dla miłośników militariów. A ponadto wszystkie eksponaty można tu dotknąć, a nawet wejść na niektóre z nich. Muzeum organizuje również różnego rodzaju zjazdy, imprezy, wycieczki, szkolenia i przejażdżki wozami militarnymi.

Miasto Borne Sulinowo leży między Wałczem, Czaplinkiem i Szczecinkiem w niedalekiej odległości od  Drawskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w malowniczym miejscu nad Jeziorem Pile. Przed II wojną światową (od 1933 do 1939 roku) te tereny wykupiła  III Rzesza i postanowiła zrobić na nich bazę wojskową i poligon. W 1936 powstało tu militarne miasteczko dla Wermahtu. Po rozpoczęciu II wojny utworzono ta tym terenie obóz jeniecki, a w 1940 r. – obóz oficerski.  Po zakończeniu wojny, w 1945 roku  Borne Sulinowo przejęła Armia Czerwona i militarne przeznaczenia miasta zostało nadal utrzymane.

W teorii obszar ten był na terytorium Polski, jednak w praktyce znajdował się poza polską przestrzenią , jako tereny leśne, a niedaleko (w Brzeźnicy) zlokalizowany był magazyn radzieckiej broni nuklearnej. W 1992 roku ostatecznie Rosjanie opuścili miasteczko, a rok później Borne Sulinowo trafiło w ręce polskiej władzy cywilnej. Następnie rozpoczął się proces zasiedlania tego miejsca.

Kłomino – miasto widmo ukryte w lesie

Kolejnym „miasteczkiem”, które po II wojnie całkowicie opustoszało jest  Kłomino (ros. Grodek lub Gródek/Гродек, niem. Westfalenhof) . To leśna osada w woj. zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo, oddalona o 12 km od miasta Borne Sulinowo.Aby tam dojechać trzeba przejechać przez las około 2,5 km.

Kłomino powstało w latach 30-stych  XX wieku jako baza wojskowa obsługująca poligon artyleryjski Wehrmachtu. Stacjonowały tu niemieckie oddziały Służby Pracy, a w 1939 zorganizowano obóz jeniecki, w którym na początku znajdowało się 6 tys. polskich jeńców wojennych oraz 2300 cywilów aresztowanych na terenach Polski. W 1940 roku do polskich jeńców dołączyli też Francuzi i Rosjanie. W 1945 roku hitlerowcy ewakuowali jeńców. Po wycofaniu wojsk niemieckich, obszar przejęły oddziały radzieckie.

W okresie powojennym rozebrano około 50 budynków poniemieckich, aby odzyskać cegłę do budowy Pałacu Kultury w Warszawie. Po przejęciu przez Rosjan, wybudowano tu bloki, punkt medyczny, garaże, sklepy i kino. Do 1992 roku osada była bazą Armii i podlegała jej administracji. Kłomino opustoszało dopiero w 1992 roku, a w 1993 roku zostało przekazane polskiej administracji wraz z sąsiadującym Bornem Sulinowem. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa Kłomino do tej pory nie zostało zasiedlone, choć odniosłam wrażenie, że obecnie są już czynione ruchy, które sugerują, że ktoś przygotowuje to miejsce do ponownego zasiedlenia.

Wrzosowiska Kłomińskie – rezerwat przyrody Diabelskie Pustacie

Kolejną ciekawą atrakcją są Wrzosowiska Kłomińskie, znajdujące się na dawnych poligonach wojskowych. Tu warto przyjechać jesienią, kiedy kwitną wrzosy, ponieważ są to największe wrzosowiska w Polsce oraz jedne z największych w Europie. Rezerwat przyrody Diabelskie Pustacie został utworzony w 2008 roku. Bezpłatny parking znajduje się pod samym rezerwatem. Kawałek dalej, na wzgórzu, zlokalizowana jest niewysoka platforma widokowa, a obok niej wiaty piknikowe i tablice informacyjne. Bardzo ciekawe miejsce! Myślę, że wrócimy tu w przyszłym sezonie kwitnienia wrzosów, by móc podziwiać te cudowne przestrzenie w najbardziej sprzyjającym okresie.