City breakDo lasuInne miejscana łono przyrodyPoznań i okolicespacery po mieścieWycieczki, podróże z psem

Park Dębina – las w środku Poznania

Poznański Park Dębina, inaczej Las Dębiński (dla lokalsów po prostu „Dębina”) znajduje się na Wildzie w Poznaniu, w pobliżu Drogi Dębińskej. I mimo, że lasek zlokalizowany jest w środku miasto, jest jednym z lepiej zachowanych gatunkowo lasów na terenie stolicy Wielkopolski.

Krótko o historii Dębiny pisałam tu:

https://zdzieckiemdo.pl/gra-terenowa-2-na-poznanskiej-debinie-edycja-wiosenno-letnia/

Lubimy tu zaglądać o każdej porze roku. Mieszkamy blisko, więc to taka fajna odskocznia od miejskiego zgiełku i gwaru. Tu odpoczywamy, chodzimy z psem na spacer i jeździmy na rowerach, organizujemy gry terenowe 🙂 (zobacz tu: https://zdzieckiemdo.pl/zimowa-mini-gra-terenowa-z-dzieckiem-do-poznan-debina/)

W ostatnim czasie nasza Dębina dość intensywnie się zmienia. Co rusz pojawia się nowa ciekawa infrastruktura, odnawiane są ławki, alejki i mostki.

Dzięki międzynarodowym warsztatom projektowym Mood for Wood w Poznaniu, na Dębinie stworzono drewniane platformy/stanowiska do obserwacji ptaków. Można je też wykorzystywać do odpoczynku, medytacji, czy relaksu na świeżym powietrzu.

A kilka dni temu powstała nowa ścieżka edukacyjna na temat pszczół. Postawiono tablice informacyjne, dom dla murarek (i innych owadów), tablice z zadaniami edukacyjnymi dla dzieci oraz model pszczoły wykonany z jednego kawałka drewna dość sporych rozmiarów 😀

Park Dębina – to miejsce przepełnione zielenią i wodą, aż trudno uwierzyć, że znajduje się w mieście. Spacerując ma się wrażenie, że wyjechało się daleko od ruchliwych ulic.

Do Dębiny można przyjechać samochodem i zaparkować na bezpłatnym parkingu albo zrobić sobie wycieczkę rowerową. Znajdują się tu m.in. miejsce na ognisko, leśny bar, w którym w sezonie letnim można zaopatrzyć się w lody, frytki oraz ciepłe i zimne napoje, a także (co najważniejsze) ogrodzony i bezpieczny plac zabaw dla dzieci.

Oprócz tego mamy do dyspozycji wiele ścieżek i alejek, którymi obchodzi się tutejsze stawki. Co kawałek napotykamy na liczne ławki i ławeczki, na których można usiąść, odpocząć i popatrzeć na piękną przyrodę lub poczytać książkę, czy też skorzystać ze słońca i wystawić buzię do ciepełka.

Tę oazę zieleni szczególnie upodobali sobie wędkarze oraz okoliczni mieszkańcy, przychodząc na rodzinne spacery, przejażdżki rowerowe, a także codziennie treningi biegowe. Co sobotę w godzinach porannych organizowany jest tu na przykład biegowy Parkrun.

W Dębinie panuje specyficzny mikroklimat, który daje wytchnienie podczas letnich upałów, więc nawet w gorące dni jest dość komfortowo. Ścieżki, choć nie asfaltowe, mają w miarę gładką nawierzchnię, co sprawia, że nie ma trudności w poruszaniu się rowerem, czy wózkiem dziecięcym.

Park Dębina jest też ciekawym miejsce na zimową rekreację. Można tu przyjść z sankami, a także w mroźne dni, kiedy stawy dobrze zamarzną – pojeździć na łyżwach 🙂 My, jeśli są odpowiednie, bezpieczne warunki, chętnie z tego korzystamy 🙂

Dębina zmienia się o każdej porze roku. Latem jest bardzo zielono, wiosną i jesienią jest inaczej, kolory zaskakują swoimi barwami, a zimą, gdy spadnie śnieg – jest pięknie biało i czysto 🙂

Podczas spacerów można tu spotkać zwierzęta: przeróżne ptaki, wiewiórki, dziki, a wcześniej nawet żółwie (które zostały odłowione i zabrane w odpowiednie dla nich miejsce).

Lasek Dębiński klimatycznie wygląda również podczas mgły, szczególnie tej porannej w wczesno-wiosenne dni 🙂

Są tu też ukryte bunkry i inne ciekawe miejsca …

Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy Dębinę na wspólne, rodzinne wyjścia o każdej porze roku! 🙂