Cała Polska

Wiatraki w Osiecznej

Będąc w okolicach Leszna warto wybrać się na zwiedzanie Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. To jedyne miejsce w okolicy (a może i nawet w całej Polsce), gdzie można zobaczyć jednocześnie kilka pięknie odnowionych wiatraków.

Wiatraki w Osiecznej to zabytkowe „koźlaki” z XVIII wieku, które stoją na ziemi słynącej z „Bitwy pod wiatrakami” z dnia 11 stycznia 1919 roku. Jest to miejsce na lekkim wzniesieniu charakteryzujące się wyjątkowymi wiatrami, stąd pewnie to umiejscowienie wiatraków. Jak się dowiedzieliśmy od przewodnika, to miejsce związane jest także z egzekucjami, więc jego historia jest nie jest zbyt radosna.

Obecnie wiatraki w Osiecznej można zwiedzać. Pierwszy z nich, wybudowany w 1761 roku mieści zbiory związane z rolnictwem, kolejny z 1763 roku, zawiera eksponaty charakterystyczne dla gospodarstwa domowego z tamtego okresu. W tymże wiatraku można też podziwiać maszyny i urządzenia młyńskie, które zachowały się w doskonałym stanie.

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa powstało tu w 2012 roku. Od tego momentu cały teren przeznaczony jest do zwiedzania. Oprócz wiatraków można tu zobaczyć młyn wodny wraz z wyposażeniem, przeróżne maszyny rolnicze, a także małe zwierzątka w mini zoo. Mieszkają tu bowiem świnki morskie, żółwie, kurki, króliki – to taka dodatkowa atrakcja dla najmłodszych.

Wiatraki w Osiecznej można oglądać z zewnątrz za niewielką opłatą (wówczas wchodzi się na teren muzeum i można się po nim swobodnie poruszać). Wnętrza wiatraków natomiast zwiedza się z przewodnikiem – ta opcja jest dodatkowo płatna, ale też dużo ciekawsza. Nie dość, że jest to okazja do zobaczenia wnętrza wiatraka, jego konstrukcji, ale też możliwość dowiedzenia się kilku ciekawostek technicznych i historycznych. Pan, który oprowadza gości zawodowo zajmuje się budową/odtwarzaniem wiatraków, dlatego ma dużą wiedzę na ten temat.

Na terenie muzeum znajduje się też kawiarenka, która raczy klientów kawą i domowym ciastem.
Co ciekawe, co roku organizowana jest tu rekonstrukcja „Bitwy pod Wiatrakami” . To wydarzenie odbywa się na ogół w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, lub dzień po, czyli 26 lub 27 grudnia. Wówczas zjeżdżają się grupy rekonstrukcyjne i odtwarzają historyczną bitwę. Przy okazji organizowanych jest też mnóstwo dodatkowych atrakcji dla całej rodziny. Myślę, że warto zastanowić się nad wizytą właśnie w tym okresie 🙂

P.S. Od jakiegoś czasu może cie też tu spotkać przesympatyczne owieczki 🙂 🙂 🙂