Wieża widokowa – Hermanice i Żywy Skansen – Jindřichovice (Czechy)

Będąc w okolicach Bogatyni warto choć na chwilę wstąpić do naszych południowych sąsiadów, tym bardziej, że najkrótsza droga z Bogatyni na przykład do Szklarskiej Poręby wiedzie właśnie przez Czechy 😉 . Na tej właśnie trasie chciałam Wam polecić kilka ciekawych miejsc: czeskie Hermanice oraz Jimdrichovice 🙂

Wieża widokowa, Hermanice

Hermanice to malutka miejscowość leżąca na północy Czech, pomiędzy polską Bogatynią, a czeskim miastem Frydlant, znanym z wyjątkowego zamku wznoszącego się nad miastem (do którego niestety nie mogliśmy wejść z powodu zakazu wchodzenia z psem nawet na teren przyległego parku. Ale za to z psem mogliśmy udać się na wieżę widokową o ciekawym kształcie 😉 ).

Wieża widokowa , Hermanice – zbudowana została w 2012 roku. Ma 25 m wysokości i zaskakujący kształt przypominający tubus (obudowa urządzeń optycznych o kształcie tulei) – nam ten kształt przypominał końcówkę ołówka z gumką 😉 .

Wieża posiada podwójne kręcone schody (w jednym kierunku jest 90 schodów, a w drugim 99). Są tu też dwie niezależne klatki schodowe z oznakowaniami wejścia i zejścia. Z dwóch górnych tarasów widokowych rozpościera się widok na różne pasma górskie: Góry Łużyckie i Góry Izerskie oraz Nizinę Żytawską i kopalnię węgla brunatnego w Turowie.

Wieża jest całkowicie drewniana, zbudowana z drzewa modrzewiowego. Podczas silniejszych podmuchów wiatru trochę się chwieje i skrzypi 😉

Pod wieżą znajduje się wiata biwakowa i kilka drewnianych ławek. Można tam więc wypocząć i zrobić sobie piknik. Kilkaset metrów od wieży widokowej znajduje się niewielki parking na kilka samochodów. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, parking również.

Kamienna wieża widokowa niedaleko m. Frydlant

Kolejną wieżą do której udało nam się dotrzeć, to wieża niedaleko miasta Frydlant. Można do niej dojść zółtym szlakiem z miejscowości Frydlant.

Jest to wieża kamienna, która stoi na szczycie Resselův vrch, na północ od Frýdlant’u. Obecna kamienna budowla zastąpiła dawną drewnianą wieżę widokową wybudowaną w 1890 roku. Wieża ma wysokość 21 m. Z jej szczytu widać Smrk, Ptačí kupy, Hejnice oraz Frydlant. Wstęp na wieżę jest płatny, wieża dostępna jest w wyznaczonych godzinach.

Pod wieżą znajduje się wiata piknikowa, i to z pięknym widokiem oraz mały plac zabaw 🙂

Przy okazji zwiedzania wieży, pospacerowaliśmy sobie trochę czeskim szlakiem po okolicy. Była to niezła frajda zarówno dla nas, jak i dla naszego psiaka 😀

Żywy Skansen – Jindřichovice

Jadąc dalej na wchód dotrzeć można do miejscowości Jindřichovice pod Smrkem, gdzie tuż przy drodze znajduje się wyjątkowy Żywy Skansen.

Owy skansen to gospodarstwo, które jest zamieszkane i wyposażone w przedmioty będące jednocześnie eksponatami oraz narzędziami , cały czas używanymi przez właścicieli. Założeniem tego miejsca jest pokazanie życia na wsi sprzed rewolucji przemysłowej. Tutaj mieszkańcy żyją zgodnie z naturą i przyrodą, przy minimalnym udziale rozwiązań obecnej techniki.

Żywy Skansen to kilka budynków: dwa z nich to domy przysłupowe, z czego jeden z 1807 roku, odrestaurowany w 2012 r., a drugi wzniesiony w 2007 roku, a także wiatrak wybudowany w 2002 roku z wykorzystaniem tradycyjnych technologii. Za materiały przysłużyły stare cegły ze zburzonego budynku. Dach wiatraka pokryty został gontem, natomiast tynk to mieszanina iłu, gliny oraz bydlęcego i końskiego nawozu ;). Wiatrak jest działający, przy odpowiednio silnym wietrze można zmielić w 20 minut ponad kilogram mąki, a jeden dzień pracy młyna potrafi dostarczyć mąki na cały miesiąc dla czteroosobowej rodziny. Podobne młyny były popularne w początkach XX w. na terenach północnych Moraw.

W skansenie odbywają się różnego rodzaju imprezy, zloty i pokazy. Są tu też organizowane m.in. zajęcia „wolnej szkoły” Ronja dla okolicznych czeskich i polskich dzieci kształconych w ramach edukacji domowej. Dlatego na terenie Żywego Skansenu znajdziemy wiele miejsc przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Jest tu na przykład „motyla ścieżka” , która zawiera informacje na temat motyli, zwierząt wodnych oraz ptaków i jeży; jest też mini park linowy, który szczególnie spodobał się naszemu Grzesiowi, a także huśtawka i zjeżdżalnia 🙂 Skansen jest o tyle ciekawy i fajny, że można dotykać wszystkiego, można wejść niemal wszędzie i doświadczać ile się da!

Na wejściu otrzymaliśmy mapkę skansenu i opis poszczególnych miejsc, co bardzo ułatwiało poruszanie się po terenie i zwiedzanie.

Żywy skansen czynny jest w określonych godzinach, a wstęp jest biletowany (my nie mieliśmy czeskich koron, ale była możliwość zapłacenia za bilety w euro).

To bardzo ciekawe miejsce, niesamowicie mili, sympatyczni i uśmiechnięci ludzie, więc jeśli będziecie kiedyś w okolicy polecam tam zajrzeć 😀
Adres: Jindřichovice pod Smrkem 12, 463 65 Jindřichovice pod Smrkem, Czechy

Więcej o ciekawych atrakcjach turystycznych okolic Bogatyni przeczytacie tu: Bogatynia – ciekawe miejsca i atrakcje