O wszystkim

2 miesiące wakacji – jak zapewnić dzieciom opiekę

frog-830869_640Przed nami ponad 2 miesiące wakacji. Dzieci się cieszą, nie będą musiały się uczyć, wcześnie wstawać, odrabiać lekcji itp. Jednak dla rodziców to nie lada problem i wyzwanie – zapewnić dzieciom dobrą opiekę przez 2 miesiące letnich miesięcy, gdy większość z nas ma zaledwie 2-3 tygodnie urlopu. Jakie więc są opcje?

1. Kolonie – z reguły trwają od 10-14 dni. Ich koszt to wydatek średnio od 1000-1600zł. W większych zakładach pracy można starać się o dofinansowanie wypoczynku dzieci, więc warto z tego korzystać
2. Obozy harcerskie – to mój faworyt! Po pierwsze są dość tanie (500-800 zł), po drugie trwają dłużej niż kolonie, bo od 2-3 tygodni, a po trzecie uczą samodzielności, odpowiedzialności, wspólnoty i wiele, wiele innych rzeczy
3. Obozy sportowe, szkoleniowe – super opcja dla dzieci, które uprawiają jakiś sport, należą do klubu sportowego lub jakiejś organizacji. Wówczas często mają możliwość wyjazdu na wakacyjne zgrupowanie, treningi itp. Niekiedy tego typu wyjazdy dofinansowane są przez sponsorów, więc ich koszt nie jest wysoki.
4. Półkolonie w mieście – to dobra opcja, gdy nie chcemy lub nie mamy możliwości zapewnić dziecku wypoczynku wyjazdowego. Półkolonie organizowane są przez Młodzieżowe Domy Kultury, różne organizacje, fundacje działające w mieście. Dziecko można zapisać na tydzień lub więcej. Ma tam zapewnione ciekawe atrakcje, dobrą fachową opiekę, często też jakiś poczęstunek. Koszty są bardzo różne w zależności od tego, kto jest organizatorem (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za tydzień)
5. Półkolonie przy parafiach. Bardzo często darmowe półkolonie lub bardzo tanie wyjazdy dla dzieci organizowane są przy parafiach. Opiekunami są duszpasterze, ale też osoby świeckie (studenci, nauczyciele). Dzieci mają zapewnione różne fajne atrakcje, spotkania, wycieczki, itp.
6. Atrakcje organizowane przez miasto. W Poznaniu organizowane są również darmowe miesięczne półkolonie dla dzieci w wieku od 7-12 lat. Dzieci w tym czasie chodzą w różne miejsca (do kina, na pływalnię, na kręgle, do zoo). Mają zapewnioną opiekę i bogaty program przez ok.5 h/dziennie, natomiast jedzenie i picie muszą przynieść we własnym zakresie.
7. Ostatnią opcją to oczywiście babcia, dziadek, ciocia, wujek – czyli po prostu rodzina. Czasami taka pomoc rodziny (choć na kilka dni) jest nieoceniona!

Przy dobrym planowaniu i przemyśleniu wszystkich dostępnych wariantów, można zapewnić dzieciom opiekę na całe 8-9 tygodni wakacji nawet przy niewielkim budżecie domowym. Warto popytać znajomych, sąsiadów, dobrze też samemu przeszukać Internet i znaleźć propozycje i atrakcje, które będą odpowiadać naszym dzieciom. Wtedy my (rodzice) będziemy spokojni, a dzieci nie będą się nudzić w domu. Powodzenia i samych słonecznych dni!